چطور دندان‌های کودک را مسواک بزنید؟

چطور دندان‌های کودک را مسواک بزنید؟

همهٔ والدین دائماً می‌شنوند و می‌خوانند که مسواک زدن دندان‌های کودک نوپایشان چقدر مهم است، اما در واقع انجام این کار بزرگ سخت‌تر از خواندن و شنیدن آن خواهد بود. بهترین روش مسواک‌ زدن برای‌ کودکان یک تا دو سال‌، روش افقی‌ است. در این روش مسواک‌ به شکل افقی‌ به طور جداگانه روی‌ سطوح داخلی، خارجی‌ و جوندهٔ دندان‌ها گذاشته می‌شود و به صورت مالشی‌، به جلو و عقب حرکت داده خواهد شد.

توصیه می‌شود در دوران یک سالگی کودک‌ حتماً با مسواک‌ آشنا شود و در حدود دو سالگی‌ استفاده از خمیردندان کودک را شروع کنید. تا وقتی کودکتان دو ساله شود، فقط ذره‌ای خمیردندان به اندازه‌ٔ یک دانه‌ برنج یا لایه‌ای خیلی نازک استفاده کنید همچنین به یاد داشته باشید که از خمیردندان‌های مخصوص کودکان استفاده شود. چند نکته برای ساده‌تر کردن مسواک زدن را برای شما توضیح می‌دهیم:

  • یک مسواک کوچک و نرم نیز بهترین گزینه برای شروع است.
  • خواندن شعری در مورد مسواک زدن را امتحان کنید و همزمان دندان‌هایتان را مسواک بزنید تا کودکتان بتواند از شما تقلید کند؛ تقلید کردن یکی از فعالیت‌های محبوب کودک نوپاست.
  • هنگام خالی کردن دهانتان از آب، این کار را اغراق‌آمیز جلوه دهید. بسیاری از کودکان نوپا زمانی که به این کار تسلط پیدا می‌کنند عاشق انجام آن هستند. نشان دهید که چگونه یک جرعه آب را غرغره و سپس بیرون بریزد کند و بعد اجازه دهید او هر چند بار که می‌خواهد این کار را تمرین کند.
  • اجازه دهید روی یک چهارپایه بایستد، طوری که بتواند انعکاس خود را در آینه ببینید. سپس درحالی‌که دندان‌هایش را مسواک می‌زنید آنها را با هم بشمارید.
  • یک مسواک کودک برقی یا موزیکال هم ممکن است کودک بی‌میل شما را برای شروع مسواک زدن وسوسه کند.

یادتان باشد که بهتر است دو بار در روز، صبح‌ها و بعد از شام، سطوح داخلی و خارجی دندان‌های کودک خود را با ملایمت مسواک بکشید. شما می‌توانید از یک لایه‌ٔ نازکی خمیردندان حاوی فلوراید مخصوص کودکان استفاده کنید. فلوراید از طریق تقویت مینای دندان و افزایش مقاومت آن به اسیدها و باکتری‌های مضر مانع از پوسیدگی دندان می‌شود.

برای تکمیل اطلاعاتتان در مورد مسواک زدن دندان بچه‌ها بعد از دو سالگی، که کاملاً راه و روش متفاوت خودش را دارد، مطلب مسواک زدن کودک بعد از دو سالگی را ببینید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید