جدول زمانی رشد دندان‌های جنین: دندان کودک از کدام هفتهٔ بارداری شروع به رشد می‌کند؟

دندان‌های کودک شما وقتی هنوز در رحم است شروع به رشد می‌کنند ولی شما این حقیقت را هنگام جوانه زدن و بیرون آمدن اولین دندان او از لثه که معمولاً در چهار تا هفت ماهگی اتفاق می‌افتد خواهید دید. در این مطلب با رشد دندان‌های جنین در بارداری آشنا شوید.

جوانه‌های دندان جنین

لثه‌های جنین در هفته‌ٔ هشت بارداری تشکیل می‌شود. لثه‌ها در ابتدا دو نوار بافتی به شکل حرف U هستند که منطبق با خط فک بالا و پایین کودکتان هستند.

در ۹ هفتگی، ۱۰ جوانه‌ٔ کوچک دندانی در هر نوار بافت ایجاد می‌شود و اینها به ۲۰ دندان شیری تبدیل می‌شوند که در نهایت در دوران کودکی می‌افتند. در جایی عمیق زیر این جوانه‌ها، جوانه‌ٔ ۳۲ دندان دائمی وجود دارد که با بزرگ شدن کودک در سن‌های مختلف ظاهر می‌شوند.

بین هفته‌ٔ ۹ تا ۱۰ بارداری، سلول‌های مخصوص درون هر جوانه‌ٔ دندان شروع به تولید پوسته‌ای بیرونی از جنس مینا و پوسته‌ای درونی از جنس عاج می‌کنند. این فرایند تا سه‌ ماهه‌ٔ سوم بارداری ادامه دارد. مینا سخت‌ترین بافت موجود در بدن انسان است و عاج دومین بافت سخت است. آنها با همدیگر از دندان‌های کودک شما در برابر شکستگی و صدمات محافظت می‌کنند.

در ۱۰ هفتگی، هر دندان به عمق بیشتری از لثه‌ها امتداد می‌یابد و جوانه‌های دندان شروع به درآوردن «ریشه» می‌کنند. این ریشه‌ها در نهایت با یک رباط مخصوص که هر دندان را در جای خود ثابت می‌کند، به استخوان فک متصل می‌شوند. در بقیه‌ٔ دوران بارداری، جوانه‌های دندان به رشد و سخت‌تر شدن ادامه می‌دهند.

جدول زمانی درآمدن دندان کودکتان را ببینید.

در دوران بارداری چه کاری می‌توانید برای سلامت دندان کودکتان انجام دهید؟

آنتی‌بیوتیک‌های خاصی می‌توانند در نحوه‌ٔ رشد و سفت شدن دندان‌های کودک شما اختلال ایجاد کنند و همچنین باعث تغییر رنگ آنها شوند. برخی از این داروها شامل تتراسایکلین، مینوسایکلین، اکسی تتراسایکلین و داکسی‌سایکلین است.

به همین دلیل، این داروها اغلب برای زنان باردار و بچه‌های زیر هشت سال ممنوع در نظر گرفته می‌شوند. پس مطمئن شوید که تمام پزشکان را از بارداری خود مطلع می‌کنید تا ناخواسته از این آنتی‌بیوتیک‌ها دریافت نکنید.

نقاط عطف کلیدی در رشد دندان‌های جنین طی هفته‌های بارداری

نقاط عطف کلیدی در رشد دندان‌های جنین طی هفته‌های بارداری به شکل زیر است:

هفتهٔ هشت: بافت لثه در فک بالا و پایین تشکیل می‌شود.

هفتهٔ ۹: جوانه‌ٔ هر ۲۰ دندان شیری شروع به رشد می‌کند. تولید مینا و عاج دندان آغاز می‌شود.

هفتهٔ ۱۰: دندان‌ها شروع به سخت شدن و اتصال به استخوان فک می‌کنند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید