پنج سال و شش ماه: مهارت خواندن

پنج سال و شش ماه: مهارت خواندن

فرزند شما حالا یک کودک پنج سال و نیمه است و در این مطلب با نکاتی در مورد یک کودک پنج سال و شش ماهه آشنا خواهید شد.

شروع خواندن

خواندن مهارتی است که بچه‌ها در سن‌های بسیار متفاوتی یاد می‌گیرند. بعضی از بچه‌ها در چهار سالگی خودشان خواندن را یاد می‌گیرند و بعضی از بچه‌ها همه‌ٔ مراحل خواندن را تا کلاس اول یا حتی اواسط کلاس دوم یاد نمی‌گیرند. به‌طورکلی، در حدود پنج سالگی است که بیشتر بچه‌ها شروع به کنار هم گذاشتن تمام قطعات پازل حروف می‌کنند و از مرحله‌ٔ پیش‌خوانی به خواندن واقعی می‌روند.

اگر کودک شما تازه شروع به یادگیری خواندن کرده است یا هنوز علاقه یا استعداد کمی در آن دارد، خیلی زود است که نگران شوید، چون بچه‌ها در دبستان خواندن و نوشتن را یاد می‌گیرند، پس اگر خودش تمایل دارد می‌توانید تمرین خواندن را سرگرم‌کننده و بدون اعمال فشار برگزار کنید. چند نکته در این مورد هم بدانید:

  • درحالی‌که با صدای بلند چیزی برای فرزندتان می‌خوانید، انگشت خود را زیر کلمات حرکت دهید تا او بتواند آنها را دنبال کند.
  • هنگام خواندن، به تصاویر مربوط به آن کلمات نیز اشاره کنید.
  • کتاب‌های مخصوص سن کودکتان مانند مجموعه کتاب‌هایی با واژگان محدود و ساده را برای خواندن انتخاب کنید.
  • هنگامی که فرزندتان یاد می‌گیرد چند «کلمه‌ٔ بصری» را تشخیص دهد، هنگام خواندن مکث کنید تا بتواند آنها را به جای شما بخواند. کلمات بصری مثل «یک»، «و»، «با» کلمات پراستفاده‌ای هستند که بچه‌ها تشویق می‌شوند از روی شکل ظاهرشان و بدون تجزیه‌ٔ آنها به حروفشان حفظ کنند.
  • به او کمک کنید کلمات ساد‌ه‌ٔ دیگر را هجی کند.
  • صبر زیادی به خرج بدهید و او را هل نکنید.

نکتهٔ والدین:‌ کشف‌های جدید در سفرهای میدانی

اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، عضو شدن در یک کتابخانهٔ عمومی، مراکز هنری، باغ‌های پرندگان، آکواریوم‌ها یا سایر مکان‌های این چنینی را در نظر بگیرید. این مکان‌ها مقصد مناسبی برای گردش‌های خانوادگی در آخر هفته‌هاست.

فرزند شما عاشق «سفرهای میدانی» برای کشف چیزهای جدید است. برخی از این مؤسسات برای اعضای خود رویدادهای ویژه، اردوهای روزانه در طول دوران مدرسهٔ ابتدایی هم برگزار می‌کنند.

در مورد تربیت بچه‌هایی باهوش بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط