پنج سال و هفت ماه: بازی کردن

پنج سال و هفت ماه: بازی کردن

کودک شما حالا پنج سال و هفت ماهش هم پر شده است و در این مطلب با بخشی از نکات مهم در مورد زندگی یک کودک پنج سال و هفت ماهه آشنا خواهید شد.

بازی کردن

بچه‌های در این سن به حداقل ۳۰ دقیقه تا یک ساعت فعالیت بدنی در روز؛ در حالت ایده‌آل یک ساعت کامل، نیاز دارند. کودک پرانرژی شما در حین جنب‌وجوش و پریدن و دویدن روزانه‌اش مقدار زیادی از این فعالیت را به طور طبیعی انجام می‌دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد که بازی فیزیکی استرس را در بچه‌ها کاهش می‌دهد و بازه‌ٔ توجه آنها را افزایش می‌دهد. سعی کنید دخالت بیش از حدی در بازی آزاد و بدون چارچوب فرزند خود نکنید، چه بازی انفرادی باشد و چه بازی با دوستان. دستورالعمل‌هایی تعیین کنید و سپس او را آزاد بگذارید. هنگامی که بزرگسالان به مدیریت و کنترل لحظه به لحظه‌ٔ بازی نمی‌پردازند، بچه‌ها آسوده‌تر هستند و بیشتر بهشان خوش می‌گذرد. آنها قادر به کنترل بهتر تعاملات و کنش‌های خود هستند و یاد می‌گیرند که در مورد اختلافات مذاکره و تصمیم‌گیری کنند.

اما بهترین نتیجه‌ٔ این همه فعالیت بی‌امان چیست؟ درست است، آنها در پایان روز چنان خسته و کوفته هستند که با صلح و صفا به خواب می‌روند.

نکتهٔ والدین: توجه به حرف‌های کودک

کودکتان از کجا می‌فهمد که شما واقعاً علاقه‌ای به صحبت‌های او ندارید؟ تصور کنید خودتان او را به صحبت کردن تشویق می‌کنید اما بعد مشغول انجام کار دیگری می‌شوید. فرزندتان هنگام گفت‌وگو با شما نیاز به توجه کاملتان دارد، به خصوص اگر سعی دارد در مورد اتفاقی خوب یا ناراحت‌کننده با شما حرف بزند.

لحظه‌ای تأمل کنید و هنگام صحبت فرزندتان توجه کامل خود را به او معطوف کنید. ارتباط چشمی و سایر اجزای زبان بدن شما به وضوح به او می‌فهماند که شما به او و چیزهایی که برای گفتن دارد اهمیت می‌دهید یا نه. حرف کودک را قطع نکنید و هولش هم نکنید.

در مورد شیوهٔ حرف زدن با بچه‌ها بیشتر بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط