مراقبت پزشکی کودک: معاینات ۱۸ ماهگی

در چک‌آپ سلامت ۱۸ ماهگی کودکتان انتظار چه چیزی را داشته باشید؟ پزشک اطفال کودک شما چه خواهد کرد و ویزیت پزشکی کودک در ۱۸ ماهگی چگونه است؟ در این مطلب با ویزیت، چک‌آپ و معاینات کودک در ۱۸ ماهگی آشنا خواهید شد.

چک‌آپ ۱۸ ماهگی

در سن ۱۸ ماهگی و در صورت مراجعه به پزشک اطفال می‌توانید از پزشک کودک خود انتظار داشته باشید که موارد زیر را بررسی کند:

  • وزن و قد کودکتان را اندازه‌گیری کند تا مطمئن شود که او با سرعت سالمی رشد می‌کند. جدول قد و وزن کودک را ببینید.
  • ضربان قلب و تنفس کودکتان را بررسی کند.
  • چشم و گوش فرزندتان را معاینه کند.
  • دور سر کودک را اندازه‌گیری کند تا رشد مغز او را دنبال کند.
  • زمان دریافت واکسن‌های قبلی مثل واکسن سه‌گانه و سایر واکسن‌های کودک را بررسی کند.
  • مواردی مربوط به سلامت فرزندتان مثل علائم عفونت گوش و سرماخوردگی را با شما مطرح کند.
  • در مورد رشد، خلق‌وخو و رفتار کودکتان راهنمایی‌هایی به شما بدهد.
  • برای تشخیص کم‌خونی ناشی از فقر آهن، یک آزمایش خون درخواست کند.

سؤالات پزشک از شما

سؤالاتی که ممکن است یک پزشک اطفال در ۱۸ ماهگی کودکتان بپرسد. اما اگر پزشک این موضوعات را مطرح نکرد، خودتان سؤال‌ کنید:

خواب کودکتان چگونه است؟ بیشتر کودکان نوپا در این سن شب‌ها حدود ۱۱ ساعت می‌خوابند و در طول روز حدود دو ساعت چرت می‌زنند. هرچند از آنجا که کودکان در این سن ترجیح می‌دهند فعال و در حال حرکت باشند، خوابیدن آنها معمولاً همراه با کشمکش است. کودک شما همچنین ممکن است به خاطر اینکه از تاریکی و تنها بودن می‌ترسد با خواب مبارزه کند.

غذا خوردن کودکتان چگونه است؟ پزشک با پرسیدن این سؤال می‌خواهد بفهمد که آیا کودکتان رژیم غذایی متعادل و متنوعی دارد یا خیر. او ممکن است چند میان‌وعده‌ٔ سالم را به شما معرفی کند یا راه‌هایی را نشان دهد که بتوانید کودک پرمشغله‌ٔ خود را وادارید برای غذا خوردن به مدت کافی بنشیند، زیرا بیشتر کودکان ۱۸ ماهه از نشستن روی صندلی پایه‌بلند خود برای وعده‌های غذایی بیزارند.

آیا کودکتان علائمی از آمادگی برای آموزش استفاده از توالت را نشان می‌دهد؟ بسیاری از کودکان نوپا بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی مهارت‌های فیزیکی و شناختی لازم برای آموزش توالت، مثل توانایی بالا و پایین کشیدن شلوار خود را پیدا می‌کنند، اما برخی از آنها تا چهار سالگی آماده‌ٔ شروع این آموزش نیستند.

آیا فرزندتان راه می‌رود؟ تا این سن، کودک نوپای شما باید اولین قدم‌های خود را برداشته باشد. کودکان راه رفتن را بین ۹ تا ۱۸ ماهگی یاد می‌گیرند. اگر او روی پنجهٔی پایش راه می‌رود یا اگر به یک طرف کج می‌شود، آن را با پزشک مطرح کنید تا بتواند مهارت‌های حرکتی او را ارزیابی کند.

آیا او زیاد «نه» می‌گوید یا قشقرق به پا می‌کند؟ بیشتر کودکان ۱۸ ماهه لذت «نه» گفتن را کشف کرده‌اند و دوست دارند این کلمه‌ٔ قدرتمند را به کار ببرند. این نشانه‌ٔ افزایش استقلال و پیشرفت زبانی است. در مورد نحوهٔ برخورد با قشقرق کودکان بیشتر بدانید.

آیا فرزندتان زیاد صحبت می‌کند؟ تا این سن، بیشتر کودکان نوپا حداقل شش کلمه را می‌دانند و از آنها استفاده می‌کنند. برخی کودکان نوپا حتی می‌توانند دو کلمه را کنار هم بگذارند تا یک جمله‌ٔ ابتدایی بسازند. پزشک همچنین می‌تواند راهکارهایی را برای ترغیب رشد زبانی کودک شما ارائه دهد.

آیا او دستورات ساده را دنبال می‌کند؟ کودکان ۱۸ ماهه معمولاً به اندازه‌ٔ کافی بالغ هستند تا بتوانند دستورالعمل‌های ساده مانند «لطفاً توپ رو بنداز» یا «کفش‌هات رو بیار» را دنبال کنند، بنابراین اگر او از دستورات ساده پیروی نمی‌کند یا به نظر نمی‌رسد حرف شما را بشنود، به پزشکش بگویید.

او چه بازی‌هایی را دوست دارد؟ فعالیت‌هایی که کودکتان دوست دارد، درکی از چگونگی رشد و تکامل او به پزشک می‌دهد. بسیاری از کودکان نوپا در این سن بازی دالی‌موشه را دوست دارند که نشان‌دهندهٔ رشد مهارت‌های ذهنی است و بازی با توپ را دوست دارند که به آنها کمک می‌کند تا هماهنگی حرکتی بهتری داشته باشند.

آیا دندان‌ها و لثه‌ٔ او را تمیز می‌کنید؟ شاید شما هم برای شروع مسواک زدن هنوز منتظر روییدن دندان‌های آسیاب کودک باشید، اما باید بدانید که به محض درآمدن اولین دندان کودکتان، رعایت بهداشت دهان و دندان کودک اهمیت پیدا می‌کند. در مورد مسواک زدن کودکان بیشتر بدانید.

آیا متوجه چیزی غیرمعمولی در چشم‌ها یا شیوه‌ٔ نگاه کردن کودک به چیزها شده‌اید؟ اگر او این موضوع را مطرح نکرد، خودتان سؤال کنید. همچنین درباره‌ٔ معاینات چشم کودکان و چگونگی تشخیص مشکلات بالقوه بیشتر بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط