مراقبت پزشکی کودک: معاینات شش ماهگی

حالا کودک شما در ماه ششم تولدش قرار دارد و نیاز به دریافت برخی واکسن‌ها خواهد داشت. او همچنین به مراجعهٔ پزشکی مجدد هم نیاز پیدا می‌کند. در چک‌آپ سلامت شش ماهگی کودکتان انتظار چه چیزی را داشته باشید؟ پزشک اطفال کودک شما چه خواهد کرد و ویزیت پزشکی کودک در شش ماهگی چگونه است؟ در این مطلب با ویزیت، چک‌آپ، واکسیناسیون و معاینات کودک در شش ماهگی آشنا خواهید شد.

وزن کردن و گرفتن اندازه‌های کودک

پزشک کودک شما را وزن می‌کند، قد او و دور سرش را اندازه‌گیری می‌کند و اعدادی را روی نمودار رشد علامت‌گذاری می‌کند. نمودار رشد کودک به شما کمک می‌کند تا رشد کودکتان را با دیگر کودکان هم‌سنش مقایسه کنید اما مادامی که سرعت رشد او از یک ویزیت تا ویزیت بعدی ثابت باشد، فرقی نمی‌کند که او در چه صدکی باشد.

انجام معاینات فیزیکی کودک

انجام یک معاینه‌ٔ فیزیکی کامل در شش ماهگی به شکل زیر است:

قلب و ریه‌ها: از یک گوشی پزشکی برای گوش دادن به هر گونه ریتم غیرطبیعی قلب یا مشکلات تنفسی استفاده می‌کند.

چشم‌ها: علائم عارضه‌های مادرزادی چشم و سایر مشکلات را ارزیابی می‌کند. همچنین ممکن است وجود مجاری اشکی مسدود و ترشح چشمی را بررسی می‌کند.

گوش‌ها: به دنبال علائم عفونت گوش می‌گردد و نحوه‌ٔ واکنش کودک شما به صدا را مشاهده می‌کند.

دهان: علاوه بر بررسی‌های دیگر، به دنبال علائم برفک و عفونت قارچی دهانی و هر گونه علائم رویش دندان می‌گردد.

سر: نقاط نرم جمجمه یا فونتانل و شکل سر کودک را بررسی می‌کند. همچنین بررسی می‌کند که آیا روی سر کودک ناحیه‌ٔ صافی ایجاد شده است یا خیر.

بدن: رفلکس‌ها یاواکنش‌های غیرارادی و تون عضلانی کودک را ارزیابی می‌کند و پوست کودک را نیز بررسی می‌کند. همچنین کنترل عضلانی کودک را هنگام نشستن با پشت صاف و نحوه‌ٔ تعامل، دست بردن به سمت چیزها و گرفتن آنها را ارزیابی می‌کند.

شکم: شکم را با ملایمت فشار می‌دهد تا از نبود فتق یا هر مشکلی مطمئن شود.

دستگاه تناسلی: پوشک کودک را باز و علائم عفونت را بررسی می‌کند.

باسن و پاها: پاهای کودک شما را به اطراف حرکت می‌دهد تا بفهمد آیا مشکلی در مفاصل ران وجود دار یا نه.

واکسیناسیون شش ماهگی کودک

کودک شما واکسن‌های هپاتیت B، سه‌گانه، فلج اطفال، پنوموکوک و هیب را دریافت می‌کند. همچنین اگر فصل آنفلوانزاست، می‌تواند واکسن آنفلوانزا را نیز دریافت کند. در مورد واکسیناسیون کودکان بیشتر بدانید.

موضوعات مهم دیگر و سؤالات پزشک اطفال

پزشک اطفال کودک شما احتمالاً توصیه می‌کند قطره‌ٔ ویتامین D را به کودکان تغذیه‌شده با شیر مادر بدهید. او همچنین از شما سؤالاتی می‌پرسد و کمک می‌کند که بدانید در این سن چه چیزهایی طبیعی است. برخی از سؤالاتی که ممکن است پزشک کودکتان بپرسد شامل موارد زیر است:

خواب کودکتان چگونه است؟ کودکتان در شش ماهگی احتمالاً در هر دوره‌ٔ ۲۴ ساعته حدود ۱۴ تا ۱۵ ساعت می‌خوابد.

آیا کودکتان برای خوردن غذای کمکی آماده است؟ چهار تا شش ماهگی سن توصیه‌شده برای افزودن مواد غذایی جامد و کمکی به رژیم غذایی کودکتان است. اگر قبلاً شروع نکرده‌اید، پزشک می‌تواند در تصمیم‌گیری در مورد نحوه‌ٔ شروع غذای کمکی به شما كمک كند. حتماً در مورد هر گونه حساسیت غذایی که در خانواده‌ٔ شما وجود دارد به پزشک بگویید. اگر قبلاً غذاهای کمکی را شروع کرده‌اید و فرزندتان وقتی غذا در دهانش است عق می‌زند یا زیاد تف می‌کند، به پزشک بگویید، چون گاهی ممکن است یک مشکل گوارشی قابل درمان به نام ریفلاکس اسید معده به مری وجود داشته باشد.

مدفوع کودکتان چگونه است؟ وقتی کودکتان شروع به خوردن غذاهای کمکی می‌کند، مدفوع او سفت‌تر و بدبوتر می‌شود. اما به‌طورکلی، مدفوع کودک هنوز هم باید نسبتاً نرم باشد. مدفوع خشک یا ساچمه‌ای نشانه‌ٔ کمبود آب بدن یا یبوست است. در صورت مشاهده‌ٔ این نوع مدفوع به پزشک کودک خود بگویید.

آیا کودکتان می‌تواند غلت بخورد یا راست بنشیند؟ در شش ماهگی، بسیاری از کودکان می‌توانند از هر دو سمت، یعنی از روی شکم به روی پشت و برعکس بغلتند و بدون تکیه بنشینند، هرچند بعضی‌ها برای تسلط بر این مهارت‌ها به زمان بیشتری نیاز دارند. اگر کودک شما یاد نگرفته است که حداقل از یک طرف بدن غلت بخورد، به پزشک اطلاع دهید.

آیا کودکتان شروع به دندان درآوردن کرده است؟ اولین دندان کودکان ممکن است در شش ماهگی یا حتی زودتر دربیاید. هنگام بیرون آمدن دندان ممکن است لثه‌های کودک قرمز، متورم و دردناک شود. پزشک می‌تواند راه‌هایی برای تسکین لثه‌ٔ کودکتان پیشنهاد دهد.

شنوایی کودکتان چگونه است؟ اگر کودکتان به سمت صداهایی که می‌شنود برنمی‌گردد، حتماً به پزشکش بگویید. مشکلات شنوایی بالقوه هرچه زودتر کشف شوند، زودتر می‌توانند درمان شوند.

کودکتان چه صداهایی ایجاد می‌کند؟ در این سن مهارت‌های زبانی کودک شما ممکن است شامل غان و غون، جیغ زدن، خندیدن، تقلید کردن از دیگران و سرفه کردن باشد. او احتمالاً صداهای قابل شناسایی مانند «با»، «دا» یا «ما» را نیز می‌سازد. اگر کودکتان هیچ صدایی ایجاد نمی‌کند یا کمتر از گذشته صدا درمی‌آورد، به پزشک بگویید.

آیا کودکتان به دنیای اطراف خود علاقه‌مند است؟ در حال حاضر کودک شما باید کاملاً به بازی‌های اکتشافی علاقه‌مند باشد، اشیا را در دهان خود بگذارد، چیزها را به هم بکوبد، به زمین بیندازد یا پرتاب کند. اگر به نظر می‌رسد کودک شما به اسباب‌بازی‌ها یا دیگر اشیا علاقه‌ای ندارد، به پزشک بگویید.

مهارت‌های حرکتی ظریف کودکتان چگونه است؟ احتمالاً کودک شما دستش را به سمت چیزها دراز می‌کند و آنها را در دست می‌گیرد و ممکن است از دست‌های خود برای کشیدن اشیای کوچک به سمت خودش نیز استفاده کند و چیزها را از یک دست به دست دیگر انتقال دهد.

مهارت‌های حرکتی درشت کودکتان چگونه است؟ هنگامی که کودکتان را ایستاده نگه می‌دارید، باید وزن خود را روی پاهایش تحمل کند. پاهای پرانتزی و دارای انحراف به داخل به جای پاهای صاف، در این سن هنوز نرمال هستند اما اگر کودکتان به گونه‌ای حرکت می‌کند که شما را نگران می‌کند، یک پا را به پای دیگر ترجیح می‌دهد، به نظر می‌رسد هنگام حرکت کردن به پهلوها خم می‌شود یا معمولاً تنها از یک دست استفاده می‌کند، بهتر است به پزشک بگویید.

آیا متوجه چیزی غیرعادی در چشمان کودک یا نحوه‌ٔ نگاه کردن او به چیزها شده‌اید؟ در هر ویزیت چک‌آپ سلامت کودک، پزشک باید ساختار و همترازی چشم‌ها و توانایی کودک شما در حرکت دادن صحیح آنها را ارزیابی کند. در شش ماهگی، کودک باید بتواند حرکت چشمش را کنترل کند و چشم‌هایش دیگر نباید گهگاهی چپ باشد. در مورد معاینات چشم کودکان بیشتر بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید