تدابیری برای خواب بهتر خانواده‌های خسته از شب‌ادراری کودکان

خیس کردن رختخواب بسیار شایع و غیرارادی است و معمولاً وقتی زمانش برسد خودبه‌خود برطرف می‌شود. ولی تا زمانی که این اتفاق بیفتد، می‌تواند خواب همه‌ٔ اعضای خانواده را مختل کند. اما راهکارهایی برای آسان‌تر گذشتن شب‌های این خانواده‌ها وجود دارد. در این مطلب با تدابیری برای خواب بهتر خانواده‌های خسته از شب‌ادراری کودکان آشنا شوید.

چطور برای خیس شدن رختخواب آماده باشید؟

شما نمی‌توانید فرزندتان را از خیس کردن تختش بازدارید. چه غالباً اتفاق بیفتد و چه گهگاهی، آماده داشتن وسایل لازم می‌تواند کار تمیز کردن را سریع‌تر کند و همه زودتر بتوانند بخوابند. موارد زیر را برای آمادگی بیشتر بدانید:

  • قبل از رفتن کودک به تخت، بررسی کنید که ملافه، پیژامه و دستمال تمیز دم دست داشته باشید. جست‌وجو به دنبال وسایل و لوازم گمشده در نیمه‌شب به استرس شما می‌افزاید و باعث طولانی شدن مدت بیداری هر دوی شما می‌شود.
  • روی تخت کودک خود یکی در میان لایه‌هایی از ملافه و پد ضدآب بیندازید. به این ترتیب می‌توانید ملافه و پد بالایی را بردارید و لایه‌های خشک زیر را باقی بگذارید.
  • یک حوله یا پد ضدآب داشته باشید که فقط تا صبح روی قسمت مرطوب بیندازید.
  • ملافه و پیژامه‌ٔ مرطوب را در وان یا تشتی در حمام بگذارید و صبح به آنها رسیدگی کنید ولی بهتر است آنها را در ماشین لباس‌شویی نگذارید.

با کودکی خسته از شب‌ادراری چه کنید؟

اگر به نظر می‌رسد کودکتان که شب‌ادراری دارد همیشه خسته است، باید چه کار کنید؟ بیدار شدن در رختخواب مرطوب، منتظر ماندن برای عوض شدن ملافه و پوشیدن لباس خواب خشک، از نظر هیچ‌کس استراحت محسوب نمی‌شود. زنگ هشدار خیس شدن رختخواب، که فرزندتان را بلافاصله پس از شروع ادرار از خواب بیدار می‌کند نیز نمی‌تواند چندان آرامش‌بخش باشد. پس چه کار باید کرد:

بگذارید بخوابد: تحقیقات نشان می‌دهد که بیدار کردن کودکان برای رفتن به دستشویی یا بغل کردن آنها تا دستشویی در حینی که خوابند، در درازمدت مشکل شب‌ادراری را حل نمی‌کند. اگر فکر می‌کنید این روند، خواب کودکتان را آشفته می‌کند، سعی کنید بگذارید با وجود خیس شدن رختخواب، به خوابش ادامه دهد. اگر به دفعات تخت را خیس نکند، این کار کمک می‌کند تا خواب راحتی داشته باشد و همچنین می‌تواند به این معنا باشد که لازم نیست خواب خودتان را نیز قطع کنید.

پوشک شبانه یا شورت آموزشی را امتحان کنید: برای داشتن خواب راحت و بدون وقفه، ممکن است کودکتان مشکلی با برگشتن به پوشیدن یک پوشک فقط در طول شب یا پوشیدن یک شورت آموزشی نداشته باشد. گزینه‌ٔ دیگر لباس زیر یک‌بارمصرف است که برای کودکان دچار شب‌ادراری طراحی شده‌اند. وقتی کودکتان به طور منظم خشک ماند، دوباره پوشیدن لباس زیر معمولی را امتحان کنید. به کودک اطمینان بدهید که طبیعی است خشک ماندن در شب بیشتر از خشکی روز و حتی سال‌ها بیشتر، طول بکشد.

زمان‌بندی داشته باشید: اگر پزشک کودکتان زنگ هشدار خیس شدن رختخواب را توصیه کرده است، زمان‌بندی صحیح می‌تواند به کاهش تأثیر آن در خواب کودک کمک کند. استفاده از آن را در آخر هفته‌ها یا تعطیلات مدرسه شروع کنید تا کودک فرصت وفق دادن خود با آن را داشته باشد. ممکن است متوجه شوید که او برای جبران خواب ازدست‌رفته باید شب‌ها زودتر یا در طول روز کمی بخوابد.

برای پیشگیری از بیدار شدن کودکان دیگرتان هنگام شب‌ادراری چه باید کرد؟

اگر فرزندان دیگری هم دارید که با کودکتان هم‌اتاق هستند، چگونه می‌توان هنگام خیس شدن رختخواب جلوی بیدار شدن دیگر خواهر و برادرها را گرفت:

  • از روشن کردن چراغ‌های پرنور خودداری کنید. به جای لامپ‌های سقفی، از نور شب یا چراغ خواب استفاده کنید.
  • آرام صحبت کنید. اگر کودکتان ناراحت است، به او دلگرمی بدهید، اما سعی کنید مکالمه را کوتاه نگه دارید.
  • اگر کودک از دستگاه هشدار خیس کردن رختخواب استفاده می‌کند، صدای زنگ باید نسبتاً بلند باشد تا مؤثر واقع شود. به او یادآوری کنید که بلافاصله هشدار را خاموش کند و به دستشویی برود.
  • داشتن جدول پاداش می‌تواند او را ترغیب کند تا به سرعت به زنگ هشدار پاسخ دهد.
  • اگر زنگ هشدار برای همه مزاحمت ایجاد می‌کند، از پزشک کودک خود در مورد تغییر نوع دستگاه هشدار سؤال کنید. برخی از دستگاه‌ها به جای ایجاد صدای بلند، با لرزش (ویبره) کار می‌کنند.

در یکی دو هفته‌ٔ اول استفاده از زنگ هشدار، شاید لازم باشد خودتان از تخت بلند شوید تا از بیدار شدن او مطمئن شوید. اگر فضای کافی دارید، می‌توانید در دوران انتقالی در اتاق کودکتان بخوابید یا تخت او را به اتاق خودتان منتقل کنید.

چطور بعد از خیس شدن رختخواب دوباره بخوابید؟

اگر بیدارید و احساس استرس می‌کنید، چون نگرانید که کودک دوباره رختخواب خود را خیس کند یا گوش به زنگ دستگاه هشدار هستید، به خود اطمینان دهید که این یک مرحلهٔ گذراست و مانند بسیاری از دیگر بخش‌های دوران کودکی، در زمان خودش و خودبه‌خود برطرف می‌شود.

اگر بیشتر از نیم ساعت بیدار ماندید، بلند شوید و تا زمانی که احساس خستگی کنید یک فعالیت بی‌صدا و غیرالکترونیکی مانند مطالعهٔ کتاب انجام دهید. برای برخی از والدین نیز گوش دادن به صداهایی مثل نویز سفید و آهنگ‌های آرامش‌بخش کمک‌کننده است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط