علائم دندان درآوردن کودک چیست؟

علائم دندان درآوردن کودک چیست؟

تجربه‌ٔ دندان درآوردن، از زمان ظاهر شدن اولین دندان کودک گرفته تا مقدار دردی که ایجاد می‌کند، همه‌شان برای هر کودکی متفاوت است. در این مطلب با چگونگی کشف علائم و نشانه‌های دندان درآوردن کودکان آشنا شوید.

علائم دندان درآوردن کودک چقدر طول می‌کشد؟

علائم ممکن است فقط چند روز طول بکشد، یعنی درست در حدود زمانی که دندان جدید ظاهر می‌شود یا اگر چند دندان با هم دربیایند ممکن است چند ماه طول بکشد. دندان درآوردن فقط برای تعداد کمی از کودکان هیچ علائم قابل مشاهده‌ای ایجاد نمی‌کند، اما هر علامت و نشانه‌ٔ دندان درآوردن را حداکثر یک سوم از کودکان دارند. بنابراین، ممکن است یک سوم بچه‌ها آبریزش دهان داشته باشند، یک سوم دیگر ممکن است تحریک‌پذیر شوند و یک سوم دیگر در خواب دچار مشکل شوند.

دندان درآوردن کودک چه علائمی دارد؟

برخی از شایع‌ترین علائم دندان درآوردن در بچه‌ها به شکل زیر است:

اگر چند مورد از این علائم را با هم مشاهده کنید، به احتمال زیاد کودکتان در حال دندان درآوردن است، اما همیشه این احتمال وجود دارد که علت دیگری هم داشته باشد.

چه چیزی علامت دندان درآوردن نیست؟

اگر کودک شما اسهال، تب یا آبریزش بینی دارد، آن را به عنوان نشانهٔ دندان درآوردن نگذارید و نادیده نگیرید، به ویژه اگر علائم بیش از ۲۴ ساعت طول بکشد. با اینکه بسیاری از والدین قسم می‌خورند که این علائم به طور مستقیم با دندان درآوردن فرزندشان مرتبط است، اما هیچ شواهد علمی مبنی بر ارتباط آنها وجود ندارد.

کارشناسان می‌گویند، تب و اسهال علائم طبیعی و نرمال دندان درآوردن نیستند. یکی از توضیحات احتمالی برای بروز چنین علائمی این است که به دلیل اینکه کودکان در حین دندان درآوردن اغلب برای تسکین لثه‌هایشان چیزهایی را که می‌بینند در دهان خود می‌گذارند، از تماس با ویروس‌ها و میکروب‌های دیگر بیمار می‌شوند و این بیماری است که باعث ایجاد اسهال و تب کردن آنها می‌شود.

پس اگر کودک شما تب دارد و علائمی مانند بی‌حالی، بی‌اشتهایی، استفراغ یا اسهال دارد، حتماً با پزشک اطفال فرزند خود تماس بگیرید.

چه زمانی نگران دیر دندان درآوردن کودک شوید؟

اولین سفیدی مرواریدگونه‌ٔ دندان بچه‌ها معمولاً وقتی کودک بین چهار تا هفت ماهگی است دیده می‌شود، اما کاملاً طبیعی است که اولین دندان بسیاری از کودکان خیلی دیرتر مثلاً تا ۱۳ ماهگی ظاهر شود.

اگر دندان‌های فرزند شما دیر ظاهر شده اما رشد استخوان، پوست و موهای او طبیعی است، احتمالاً مشکلی وجود ندارد. اما اگر کودک ۱۸ ماهه شد و هنوز دندانی در دهانش دیده نمی‌شود، موضوع را با پزشک کودک مطرح کنید. پزشک ممکن است شما را به یک دندان‌پزشک کودکان ارجاع دهد.

دیر دندان درآوردن نشان‌دهندهٔ مشکلی در رشد کلی کودک نیست. به گفتهٔ متخصصان دندان‌پزشکی اطفال، دیر دندان درآوردن در واقع یک مزیت بالقوه هم دارد، یعنی هرچه دندان‌ها دیرتر دربیایند، فرصت کمتری دارند که قبل از افتادن و باز کردن راه برای دندان‌های دائمی، دچار پوسیدگی شوند.

***

استفاده از محتوای مادرشو، بدون ذکر منبع و بدون لینک به صفحهٔ اصلی هر مطلب، پیگرد قانونی دارد. استفاده از عکس‌های مادرشو تحت هیچ شرایطی قابل قبول نیست و پیگرد جدی قانونی دارد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط