روش‌های پیشگیری از بارداری

روش‌های پیشگیری از بارداری

کنترل بارداری یا پیشگیری از بارداری، هر روش یا وسیله‌ای است که برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌شود. در این مطلب با روش‌های جلوگیری از بارداری و پاسخ سؤالات مهمی در مورد راه‌های پیشگیری از بارداری آشنا شوید.

روش‌های پیشگیری از بارداری

زنان می‌توانند روشی را از بین انواع مختلف روش‌های پیشگیری از بارداری انتخاب کنند. برخی از آنها در جلوگیری از بارداری بهتر از بقیه عمل می‌کنند. نوع روش ضدبارداری که استفاده می‌کنید به سلامت شما، تمایل شما برای بچه‌دار شدن در حال حاضر یا در آینده و نیاز شما به جلوگیری از عفونت‌های آمیزشی یا بیماری‌های آمیزشی ارتباط دارد. پزشک می‌تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که کدام نوع در حال حاضر بهترین روش برای شماست.

انواع مختلف روش‌های پیشگیری از بارداری چیست؟

زنان گزینه‌های مختلفی از روش‌های کنترل بارداری در اختیار دارند. این موارد به ترتیب مؤثرترین تا کم‌اثرترین روش در پیشگیری از بارداری عبارت است از:

عقیم‌سازی

عقیم‌سازی زنان و مردان یا بستن یا انسداد لوله‌های زنانه، و وازکتومی مردانه، روشی است که از طریق جراحی یا یک پروسهٔ پزشکی، تا پایان عمر از بارداری جلوگیری می‌کند.

روش‌های ضدبارداری برگشت‌پذیر طولانی‌اثر یا روش‌های LARC

روش‌های ضدبارداری برگشت‌پذیر طولانی‌اثر یا LARC که شامل دستگاه‌های داخل رحمی و ایمپلنت‌های هورمونی است. این وسایل کنترل بارداری را پزشک یک بار وارد بدن می‌کند و لازم نیست یادتان باشد که هر روز یا هر ماه چیزی را مصرف کنید. روش‌های لارک با توجه به نوع آن سه تا 10 سال دوام می‌آورند.

روش‌های هورمونی کوتاه‌اثر

روش‌های هورمونی با اثر کوتاه شامل قرص، مینی پیل، چسب، آمپول و حلقه واژینال است. موادی که پزشک تجویز می‌کند و باید یادتان باشد که هر روز یا هر ماه مصرف کنید. برای آمپول‌ها، باید هر سه ماه یک بار به پزشک مراجعه کنید.

روش‌های فیزیکی

روش‌های فیزیکی مثل کاندوم، دیافراگم، اسفنج و کلاهک دهانهٔ رحم، وسایلی است که در هر بار رابطهٔ جنسی استفاده می‌کنید.

روش‌های ریتم طبیعی

این به معنای استفاده نکردن از یک روش ضدبارداری، بلکه اجتناب از رابطهٔ جنسی یا استفاده از روش کنترل بارداری تنها در روزهایی است که بارورتر هستید و بیشترین احتمال باردار شدن را دارید. یک کیت خانگی تخمک‌گذاری یا یک مانیتور باروری می‌تواند به شما کمک کند بارورترین روزهای خود در هر چرخه را پیدا کنید.

کدام روش پیشگیری از بارداری به پیشگیری از عفونت‌های آمیزشی کمک می‌کند؟

فقط دو نوع روش کنترل بارداری می‌تواند از شما در برابر بیماری‌های آمیزشی از جمله اچ‌آی‌وی محافظت کند که یکی کاندوم مردانه و دیگری کاندوم زنانه است. در حالی که در صورت داشتن رابطهٔ جنسی، کاندوم بهترین راه برای جلوگیری از بیماری‌های آمیزشی است، اما مؤثرترین روش پیشگیری از بارداری نیست.

اگر رابطهٔ جنسی دارید، بهترین راه برای جلوگیری از بیماری آمیزشی و بارداری هر دو، استفاده از «محافظت دوگانه» است. محافظت دوگانه به این معناست که شما در هر بار رابطهٔ جنسی از کاندوم برای جلوگیری از بیماری‌های آمیزشی استفاده می‌کنید و در عین حال از یک روش مؤثرتر پیشگیری از بارداری مانند آی‌یودی، ایمپلنت یا آمپول هم استفاده می‌کنید.

کدام روش‌های ضدبارداری را می‌توان بدون نسخه دریافت کرد؟

شما می‌توانید روش‌های ضدبارداری زیر را بدون نسخه از داروخانه‌ها خریداری کنید:

 • کاندوم مردانه
 • کاندوم زنانه
 • اسفنج‌ها
 • اسپرم‌کش‌ها

برای دریافت کدام روش کنترل بارداری باید به پزشک مراجعه کرد؟

برای روش‌های ضدبارداری زیر نیاز به نسخه و مراجعه به پزشکتان دارید:

 • قرص‌های ضدبارداری خوراکی: قرص و قرص کوچک (مینی‌پیل). گاهی قرص‌های ضدبارداری بدون نسخه و از طریق داروخانه نیز در دسترس هستند.
 • چسب
 • حلقهٔ واژن
 • دیافراگم‌: پزشک باید دیافراگم را با شکل واژن شما متناسب کند.
 • آمپول و تزریق: آمپول را در مطب پزشک یا کلینیک دریافت می‌کنید.
 • کلاهک دهانهٔ رحم
 • میله یا ایمپلنت قابل کاشت: در مطب یا کلینیک و توسط پزشک در بدنتان قرار داده می‌شود.
 • آی‌یودی: توسط پزشک در مطب یا کلینیک وارد رحم می‌شود.

برای موارد زیر به جراحی یا یک پروسهٔ پزشکی نیاز دارید:

 • عقیم‌سازی زنان یا بستن لوله‌ها
 • عقیم‌سازی مردان یا وازکتومی
 • ایمپلنت لوله‌ای (Essure®)

روش‌های پیشگیری از بارداری بعد از زایمان را ببینید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط