آیا ممکن است در طول بارداری پریود شوم؟

آیا ممکن است در طول بارداری پریود شوم؟

در طول بارداری نمی‌توانید پریود شوید، اما برخی زنان در طول بارداری خونریزی از واژن دارند و برخی از آنها حتی خونریزی دوره‌ای را گزارش می‌کنند که به نظرشان شبیه پریود است. اما خونریزی‌های احتمالی واژن در طول بارداری همان خونریزی قاعدگی و پریود نیست. در این مطلب می‌توانید بیشتر با دلایل خونریزی‌های مختلف رحم آشنا شوید.

پریود شدن در بارداری

خونریزی پریودی یا قاعدگی

قاعدگی تنها زمانی اتفاق می‌افتد که شما باردار نیستید. هر ماه، رحم شما در حال آمادگی برای جا دادن تخمک، یک پوشش ضخیم غنی از خون ایجاد می‌کند. اگر آن ماه باردار نشوید، این بافت و خون ریزش می‌کند که این همان پریود شماست. اما وقتی یک تخمک در پوشش دیوارهٔ رحم جای می‌گیرد، هورمون‌ها به بافت غنی از خون می‌گویند که سر جایش بماند تا از جنین در حال رشد پشتیبانی کنند. در نتیجه شما این بافت را دفع نمی‌کنید و تا پس از اتمام بارداری‌تان دوباره پریود نخواهید شد.

خونریزی لانه‌گزینی

خونریزی در طول بارداری به دلایل زیادی اتفاق می‌افتد که برخی از آنها جدی هستند و برخی نیستند. برخی زنان در هفتهٔ قبل از موعد معمول پریودشان در اوایل بارداری خونریزی سبک یا لکه‌بینی دارند و ممکن است آن را با پریود اشتباه بگیرند. این نوع خونریزی عموماً خیلی سبک‌تر از یک پریود معمولی است و فقط یک یا دو روز طول می‌کشد. این لکه‌بینی را خونریزی لانه‌گزینی می‌نامند، زیرا این تصور وجود دارد که این خونریزی ممکن است ناشی از نقب زدن تخمک بارور در بافت پوششی رحم باشد، اما هیچ‌کس نمی‌داند که علت آن دقیقاً چیست.

خونریزی‌های معمول بی‌خطر

شما ممکن است پس از یک آزمایش پاپ ‌اسمیر، معاینهٔ واژنی یا رابطهٔ جنسی هم لکه‌بینی داشته باشید که به دلیل آن است که در طول بارداری خون بیشتری به دهانهٔ رحمتان می‌رسد. در هر صورت نیاز است که این موارد را به پزشکتان اطلاع بدهید تا خیالتان راحت شود.

خونریزی‌های خطرساز

خونریزی همچنین می‌تواند نشانهٔ عفونتی خاص یا موارد دیگری مثل مشکلات جفتی، سقط جنین یا بارداری خارج‌ رحمی باشد که می‌تواند خطرساز باشد و نیاز به پیگیری دارد. پس اگر در طول بارداری متوجه خونریزی شدید، فوراً با ماما یا پزشکتان تماس بگیرید، حتی اگر خونریزی متوقف شده باشد. بسیاری از زنانی که در طول بارداری خونریزی دارند بدون مشکل زایمان می‌کنند اما شما ممکن است به ارزیابی پزشک برای اطمینان از نبود یک مشکل جدی نیاز داشته باشید. اگر خونریزی فعال یا درد شدید از هر نوعی دارید و نمی‌توانید فوراً به پزشکتان دسترسی پیدا کنید، مستقیم به اورژانس بروید.

در مورد خونریزی پریود بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط