چرا کودکان این‌قدر سرما می‌خورند؟

چرا کودکان این‌قدر سرما می‌خورند؟

یک دلیل اینکه کودکان خیلی سرما می‌خورند این است که سیستم ایمنی بدن آنها هنوز تکامل نیافته است و همین آنها را بیشتر مستعد مریض شدن می‌کند. به علاوه،‌ بیش از ۲۰۰ ویروس مختلف می‌توانند باعث سرماخوردگی شوند که کودک شما هر بار نسبت به یکی از آنها ایمنی پیدا می‌کند. همهٔ سرماخوردگی‌های خودتان را در طول زندگی بشمارید؛ فرزندتان مجبور است تمام آنها و حتی تعداد بیشتری را بگیرد تا در برابر این ویروس‌ها ایمنی پیدا کند. بیشتر کودکان سالانه بین شش تا ۱۰ بار سرما می‌خورند و در خانواده‌هایی که کودکشان به مهدکودک یا مدرسه می‌رود،‌ تعداد سرما خوردن‌ها می‌تواند به ۱۲ بار در سال هم برسد.

همچنان که کودک بزرگ‌تر می‌شود، تحرک بیشتری پیدا می‌کند و به همه چیز دست می‌زند، اشیا را می‌لیسد و در دهانش می‌گذارد، و به سادگی ممکن است یک ویروس سرماخوردگی به دست‌هایش منتقل شود و بعد تنها کاری که باید بکند این است که دستش را در دهان یا بینی‌اش بگذارد یا چشم‌هایش را بمالد. به این ترتیب ویروس فرصت بیمار کردن او را پیدا خواهد کرد.

کودک شما ممکن است در طول ماه‌های پاییز و زمستان بیشتر بیمار شود، زیرا هوای سرد و وسایل گرمایشی خانه، غشای بینی را خشک می‌کنند و در نتیجه حضور در آنجا را برای ویروس سرماخوردگی راحت‌تر می‌کند. همچنین در فصول سرد،‌ کودک مدت بیشتری را در فضای داخل خانه می‌گذراند و ویروس‌ها در فضاهای بسته راحت‌تر می‌توانند از شخصی به شخص دیگری منتقل شوند‌.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید