چهار سال و شش ماه: نقاشی‌ کودک چهار ساله

چهار سال و شش ماه: نقاشی‌ کودک چهار ساله

فرزند چهار سالهٔ شما حالا در ماه هفتم چهار سالگی‌اش قرار دارد. در این مطلب با بخشی از روزهای زندگی فرزند چهار سال و شش ماههٔ خود آشنا شوید.

نقاشی هنرمند کوچک

با کنترل بهتر روی مدادشمعی و مداد، فرزندتان اکنون می‌تواند تصاویری بکشد که شما می‌توانید بدون سؤال کردن از او تشخیص دهید چیست. حالا آثار هنری او قابل تشخیص‌تر و پرچزئیات‌تر شده است. به علاوه، احتمالاً وقتی شروع می‌کند دقیقاً می‌داند چه می‌خواهد بکشد. مثلاً می‌گوید: «می‌خوام یه نقاشی از خونه‌مون بکشم».

آدم‌ها نیز مضمون محبوبی در نقاشی‌های بچه‌های چهار ساله هستند، به خصوص افرادی که در زندگی‌شان مهم‌تر هستند و البته که این یعنی شما! فرزندتان احتمالاً با کشیدن یک سر بزرگ گرد شروع می‌کند. اندام‌ها ممکن است خطوط ساده‌ای باشند که به بدن متصل شده‌اند و شاید محل قرارگیری آنها صحیح نباشند. هرچه کودک بزرگ‌تر می‌شود و می‌فهمد هر چیزی را کجا قرار دهد، نقاشی‌هایش تکامل بیشتری می‌یابند.

در چهار سالگی، بچه‌ها معمولاً حداقل سه قسمت بدن را ترسیم می‌کنند و ممکن است تا هشت تا را هم بکشند. تعجب هم نکنید اگر فرزندتان اندام تناسلی را نیز رسم کرد که غالباً به شکل ناف کشیده می‌شوند، زیرا آنها علاقه‌ٔ زیادی در بچه‌ها برمی‌انگیزند. چیزها یا افرادی که برای کودک مهم هستند اغلب بزرگ‌تر یا مرکزی‌تر هستند یا با جزئیات بیشتری نشان داده می‌شوند. این بدان معناست که کودک احتمالاً خودش را به عنوان بزرگ‌ترین چیز در صفحه می‌کشد و آن هم درست در وسط صفحه.

وسایل نقاشی را از نوعی بخرید که استفاده‌شان راحت باشد و آنها را در دسترس نگه دارید. ترکیبی از آبرنگ، مدادشمعی، پاستیل گچی و ماژیک‌‌های پاک‌شدنی را به کودک بدهید. کاغذهای رنگی و همچنین کاغذهای سفید و برگه‌هایی در اندازه‌های مختلف هم برایش تهیه کنید.

در مورد چک‌لیست خرید لوازم هنری برای بچه‌ها بدانید.

نکتهٔ والدین: اطلاع از تغییر برنامه

بچه‌های چهار ساله عاشق نظم و قانون هستند، اما گاهی اوقات والدین مجبورند از روتین قابل پیش‌بینی تخطی کنند. فرزند خود را هرچه زودتر از برخی موارد تغییر در برنامهٔ روزانه‌اش باخبر کنید. مثلاً اطلاع دهید: «مامان امروز نمی‌تونه باهات بیاد پارک، چون مجبوره بره دکتر. فردا بعد از این که ناهارتو خوردی می‌ریم پارک».

بچه‌های چهار ساله وقتی اخطار قبلی دارند با تغییرات بهتر روبه‌رو می‌شوند. این اطلاع از ۱۰ دقیقه قبل برای هر گونه تغییری، فریادها و قشقرق و مقاومت او را کمتر خواهد کرد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط