چهار سال و شش ماه: نوک‌زبانی حرف زدن

فرزند چهار سالهٔ شما حالا در ماه هفتم چهار سالگی‌اش قرار دارد. در این مطلب با بخشی از روزهای زندگی فرزند چهار سال و شش ماههٔ خود آشنا شوید.

نوک زبانی صحبت کردن

مشکلات تلفظ در چهار سالگی هنوز شایع هستند. برای مثال، آیا فرزند شما به جای «سلام» هنوز می‌گوید: «تلام»؟ بسیاری از بچه‌ها تا سن هفت یا هشت سالگی روی تلفظ برخی صداها در آغاز کلمه تسلط ندارند و دلیل این مشکل معمولاً کنترل ناکامل ماهیچه‌هایی است که برای ایجاد صداها به کار می‌روند.

اگرچه ممکن است فکر کنید حرف زدن کودکانه‌ٔ فرزندتان بامزه ست، اما این را به خودش نگویید یا از تلفظ او تقلید نکنید. با این کار ممکن است او حتی پس از آنکه تلفظ درست را یاد گرفت و دیگر مجبور نیست، همچنان اشتباه تلفظ کند. همچنین سخنانش را اصلاح نکنید. شما نمی‌خواهید او را نسبت به این مشکل بیشتر از آنچه که هست، خودآگاه کنید. فقط سرمشق گفتار درست را به او بدهید. مثلاً وقتی می‌گوید: «چه علوسک قشنگی!» به جای این که بگویید: «علوسک نه عروسک!»، بگویید: «بله، چه عروسک قشنگی!»

نوک‌زبانی حرف زدن زمانی اتفاق می‌افتد که مثلاق بچه‌ها هنگام تلفظ حرف «س» به جای اینکه اجازه دهند زبانشان در پشت دندان بماند، آن را به بیرون پرتاب می‌کنند. بیشتر بچه‌ها در نهایت این نوع لکنت را پشت سر می‌گذارند. اما اگر گفتار فرزندتان باعث می‌شود که حرف‌هایش غیرقابل فهم باشد یا باعث تمسخر از سوی بچه‌های دیگر می‌شود، باید به یک پزشک یا آسیب‌شناس گفتار و زبان مراجعه کنید تا از نبود مشکل مطمئن شوید. به‌طورکلی، هرچه کودک در سن پایین‌تری شروع به گفتاردرمانی کند، نتیجه بهتر خواهد بود.

در مورد لکنت زبان کودکان بیشتر بدانید.

نکتهٔ والدین: مراقبت از خودتان

اگر خیلی وقت است که با دوستان خود بیرون نرفته‌اید، همین امروز با آنها قرار بگذارید و آن را در تقویم خود علامت بزنید. اگر هم فعالیتی وجود دارد که زمانی دوست داشته‌اید، مثل خرید کردن، دویدن یا حضور در یک کتابخانهٔ عمومی، اما خیلی وقت است آن را کنار گذاشته‌اید، حالا وقتش است که دوباره به زندگی‌تان برگردانده شود.

آن پند قدیمی درست را با خودتان تکرا کنید که می‌گوید: «برای مراقبت از دیگران ابتدا باید از خودتان مراقبت کنید.»

در مورد سبک‌های فرزندپروری بیشتر بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط