چرا زبان کودکم موقع حرف زدن می‌گیرد؟

چرا زبان کودکم موقع حرف زدن می‌گیرد؟

گیر کردن معمولی زبان روی کلمات لزوماً نشان‌دهنده‌ٔ وجود مشکل نیست، به خصوص در سن زیر سه سال. این گیر کردن‌های معمولی زبان مرحله‌ای نرمال و طبیعی است، به ویژه وقتی مهارت‌های فکری و زبانی کودک با سرعت بیشتری از مهارت‌های گفتاری و مهارت‌های حرکتی ظریف او رشد می‌کند. همچنین گاهی اوقات او برای گفتن چیزی که در ذهنش است چنان هیجان‌زده است که نمی‌تواند کلمات را با سرعت کافی به زبان بیاورد.

والدین می‌توانند به طرق مختلفی به رفع این گیر کردن معمول فرزندشان کمک کنند. گفتار آهسته و یکنواخت را برایش الگوسازی کنید و قبل از ورود به گفت‌وگو با او کمی صبر کنید. وقت بگذارید و بدون عجله گفت‌وگوهای آرامی با کودک داشته باشید. سعی کنید جملات فرزندتان را تکمیل نکنید یا حرفش را قطع نکنید، فقط با حوصله به او فرصت کافی و ارتباط چشمی خوب و بازخوردهای متناسب غیرکلامی مانند تکان دادن سر بدهید.

اما گیر کردن زبان با لکنت زبان تفاوت دارد. اگر این حالت خیلی ادامه داشت یا اگر لکنت کودک به اندازه‌ای زیاد است که او در تلاش برای بیرون کشیدن کلمات به فکش فشار می‌آورد یا صورتش را کج و معوج می‌کند، لازم است در مورد آن با پزشکش صحبت کنید.

برای اطلاعات بیشتر مطلب لکنت زبان در کودک مادرشو را بخوانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید