۲۷ ماهگی: رشد زبان و گفتار

۲۷ ماهگی: رشد زبان و گفتار

بچه‌ها در ۲۷ ماهگی چقدر صحبت می‌کنند و دایرهٔ واژان آنها چند کلمه است؟ به چه مواردی در رابطه با حرف زدن کودک باید توجه کرد؟ در این مطلب با بخشی از روزهای زندگی فرزند ۲۷ ماههٔ خود آشنا شوید.

رشد زبانی و گفتار

بین دو تا سه سالگی، واژگان گفتاری کودک شما به ۳۰۰ کلمه افزایش می‌یابد و او تا ۹۰۰ کلمه را نیز درک خواهد کرد. با این حال، همه‌ٔ بچه‌ها از دو سالگی شروع به مکالمه با جملات واضح و کامل نمی‌کنند.

برخی از کودکان تا ماه‌ها برای انتقال منظورشان به حرکات سر و دست و تک‌واژه‌ها تکیه می‌کنند و برخی دیگر دائم در حال صحبت هستند اما با تلفظ‌هایی که فقط خود والدین می‌توانند رمزگشایی کنند. هر دو حالت هم ممکن است کاملاً نرمال و طبیعی باشد، فقط کودک فرایند پیچیده‌ٔ تسلط بر گفتار را با سرعت خاص خودش طی می‌کند.

در این سن، تلفظ نادرست هم متداول و معمول است و به عنوان مثال، یکی از موارد مشکل‌ساز معمولی شامل حرف «سین» است که به صورت نوک‌‌زبانی تلفظ می‌شود. بچه‌های خردسال همچنین تمایل دارند که ترتیب کلمات را در عجله‌ای که برای بیان آنها دارند، به هم بریزند. مثلاً، «مامان الان لیوان آب‌میوه من» یا به همان دلیل دچار لکنت زبان می‌شوند. مثلاً، «م-م-می-میوه» این مشکلات معمولاً با گذشت زمان برطرف می‌شوند. اما برخی از مواد هشداردهنده برای رشد گفتاری در سن دو تا چهار سال شامل اینهاست:

  • خیلی کم صحبت کردن
  • تقلید نکردن از گفتار دیگران
  • حذف کردن کل یک صامت کامل، مثلاً، «اَگ» به جای «سگ»
  • استفاده نکردن از جملات دو تا چهار کلمه‌ای در سه سالگی
  • هرگز سؤال نپرسیدن
  • سرخورده به نظر رسیدن از ناتوانی کودک در بیان منظور

هرچند ممکن است هیچ مشکلی وجود نداشته باشد، اما بهتر است در صورت وجود چنین مواردی موضوع را با پزشک کودکتان در میان بگذارید. برای اطلاعات بیشتر مطلب لکنت زبان کودکان را ببینید.

نکتهٔ والدین: فرزندپروری

فرزند شما اکنون به اندازهٔ کافی بزرگ شده است که بتواند رابطه علت و معلولی را بفهمد. اگر هنوز برای روش و فلسفهٔ تربیتی خود تصمیم نگرفته‌اید، بهتر است عناصر کلیدی پایه در تربیت را بدانید و در رابطه با سبک‌های تربیتی بچه‌ها بیشتر مطالعه کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط