۲۵ ماهگی: درک فضا و مکان

۲۵ ماهگی: درک فضا و مکان

کودک دو سالهٔ شما روز به روز درک بیشتری از دنیای اطرافش پیدا می‌کند. در این مطلب با بخشی از زندگی کودکتان در ماه ۲۵ تولدش آشنا شوید.

درک درست از مکان‌ و فضا

یک کودک نوپا فقط از آنچه درست جلوی اوست آگاهی دارد، اما وقتی کودکتان دو ساله شد، مکان نسبی چیزها را درک می‌کند و درک او از فضا، یعنی جایی که مردم و اشیا هستند نیز بین سن دو تا دو سال و نیم بیشتر می‌شود. این درک شامل مفاهیمی مانند «آنجا»، «کجا»، «داخل»، «خارج»، «نزدیک»، «دور»، «خیلی دور توی آسمون»، «روی» و «زیر» است. کودک شما کم‌کم درک بهتری از اندازه، کمیت و روابط فضایی و مکانی به دست می‌آورد. چند راه برای تقویت این درک جدید را امتحان کنید:

  • شما می‌توانید این درک جدید از تفکر فضایی را در کلماتی که انتخاب می‌کند و در توانایی او برای دنبال کردن جهت‌ها مشاهده کنید. مثلاً بگویید: «توپی که اون گوشه است رو برام بیار لطفاً!» یا «روی میز رو نگاه کن!»
  • در این مورد صحبت کنید که آشناها و اطرافیانش وقتی پیش او نیستند کجا هستند. مثلاً: «بابا سر کاره.» یا «خونهٔ مامان‌بزرگ دوره.»
  • بازی‌هایی را انجام دهید که شامل حرکت اسباب‌بازی‌ها روی یا داخل اشیای دیگر باشد. یک سری دستورالعمل ساده به او بدهید که شامل جهت‌های مختلف است، مثلاً بگویید اول یک اسباب‌بازی را روی صندلی بگذارد، سپس زیر صندلی و بعد آن را به شما بدهد.
  • سؤالاتی را مطرح کنید که او را وادار می‌کند تا در مورد مکان‌ها فکر کند. مثلاً بگویید: «پرنده‌ها کجا زندگی می‌کنن؟»، «هواپیماها کجا پرواز می‌کنن؟»، «در کجاست؟» و این هم مهم است بدانید که همیشه انتظار پاسخ صحیح را نداشته باشید و این کار را به مسابقه تبدیل نکنید! فقط سؤالاتی مانند اینها را به بخشی از گفت‌وگوهای روزمرهٔ خود تبدیل کنید.

نکتهٔ والدین: چرت کودک

وقتی کودک شما چرت صبح خود را حذف کرده است، چرت بعدازظهرش اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. پس تعداد کارهای بیرون از خانه را که باید پشت سر هم و بی‌وقفه انجامشان دهید کمی محدود کنید، مراقب ساعت باشید و سعی کنید تا ساعت چرت کودکتان در خانه باشید.

یادتان باشد کودکانی که در صندلی ماشین یا کالسکه به خواب می‌روند، فقط استراحت می‌کنند اما کیفیت خواب آنها مشابه خوابیدن در یک تختخواب راحت نیست.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط