معاینات و مراقبت‌ پزشکی کودک دو سال و نیمه چگونه است؟

در چک‌آپ سلامت ۳۰ ماهگی یا مراقبت پزشکی یک کودک دو سال و نیمه انتظار چه معایناتی را از پزشک داشته باشید؟ پزشک اطفال کودک شما چه خواهد کرد و ویزیت پزشکی کودک در ۳۰ ماهگی چگونه است؟ در این مطلب با ویزیت، چک‌آپ و معاینات یک کودک دو سال و نیمه آشنا خواهید شد.

ویزیت پزشک: چک‌آپ ۳۰ ماهگی

در سن دو سال و نیمگی فرزندتان می‌توانید از یک پزشک اطفال آگاه انتظار داشته باشید که موارد زیر را بررسی کند:

 • وزن و قد کودکتان را اندازه‌گیری کند تا مطمئن شود که او با سرعت سالم و پایداری رشد می‌کند.
 • ضربان قلب و تنفس کودکتان را ارزیابی کند.
 • چشم و گوش فرزندتان را معاینه کند.
 • دور سر کودک را اندازه‌گیری کند تا رشد مغز او را دنبال کند.
 • شما را راهنمایی کند تا هر کدام از واکسن‌هایی را که فرزندتان در ویزیت‌های قبلی جا انداخته‌اید، بزنید.
 • هر گونه موضوع مربوط به سلامت فرزندتان، از جمله نحوه‌ٔ تشخیص علائم عفونت گوش، سرماخوردگی و آنفلوانزا را با شما مطرح کند.
 • غربالگری کم‌خونی ناشی از فقر آهن را درصورتی‌که فرزندتان علائمی دارد، با آزمایش خون انجام دهد.
 • راه رفتن کودک را تماشا کند تا طرز گام برداشتن و هماهنگی حرکتی او را بررسی کند.
 • از فرزندتان چند سؤال بپرسد تا مهارت‌های زبانی او را ارزیابی کند.
 • به هر سؤالی که شما درباره‌ٔ آموزش استفاده از توالت و تأدیب و تربیت داشته باشید، پاسخ دهد.
 • نظر خود را در مورد تکامل، خلق‌وخو و رفتار کودکتان بگوید.

سؤالات پزشک از والدین کودک در معاینات ۳۰ سالگی

یک پزشک اطفال خوب موارد زیادی را بررسی می‌کند، در هر ویزیت وقت کافی می‌گذارد و سؤالاتی از والدین می‌پرسد. برخی از مواردی که ممکن است پزشک در مورد کودک دو سال و نیمهٔ شما بپرسد شامل اینهاست:

خواب کودکتان چگونه است؟

بیشتر بچه‌ها در این سن شب‌ها حدود ۱۱ ساعت می‌خوابند و در طول روز حدود دو ساعت چرت می‌زنند. برخی بچه‌ها ممکن است چرت روز را کلاً کنار گذاشته باشند و ترجیح بدهند که به جایش در طول شب یک بازه‌ٔ طولانی را بخوابند. اگر فرزندتان شب‌ها به خاطرکابوس بیدار می‌شود، به پزشک بگویید. کابوس و هراس شبانه در این سن شایع هستند اما پزشک ممکن است راه‌هایی برای آرام کردن او پیشنهاد کند.

در مورد میزان خواب کودک دو تا هشت ساله بیشتر بدانید.

غذا خوردن کودکتان چگونه است؟

تا به حال ممکن است توانسته باشید میزان چیزهای شیرینی را که کودکتان می‌خورد محدود کنید، اما از آنجا که اوقات بیشتری را کنار بچه‌های دیگر، مثلاً در مهدکودک یا در قرارهای بازی می‌گذراند، احتمالاً بیشتر به امتحان کردن هله‌هوله علاقه‌مند شده است. اگر می‌بینید که دائماً در حال مبارزه با ذائقه‌ٔ شیرین‌پسند او هستید، با پزشک مشورت کنید. او ممکن است گزینه‌های سالمی برای میان‌وعده‌ها پیشنهاد کند.

مطالب مادرشو در مورد تغذیهٔ کودک دو تا هشت ساله را ببینید.

آموزش استفاده از توالت چگونه پیش می‌رود؟

بیشتر بچه‌ها در این مرحله آموزش توالت رفتن را آغاز کرده‌اند، اگرچه بسیاری از آنها هنوز بر این مهارت تسلط پیدا نکرده‌اند. اما پزشک شما ممکن است توصیه‌هایی در مورد تسهیل انتقال از پوشک به لباس زیر داشته باشد.

آیا در نحوه‌ٔ راه رفتن فرزندتان چیزی غیرمعمولی دیده‌اید؟

بسیاری از بچه‌ها در این سن با زانوی ضربدری راه می‌روند، زیرا پاهای آنها هنوز در حال رشد است، اما این مشکل معمولاً در حدود هفت سالگی خودبه‌خود برطرف می‌شود.

آیا فرزندتان از نظر فیزیکی فعال است؟

در این سن یک کودک نوپا کنترل بیشتری بر دست‌ها و پاهایش دارد و به‌طورکلی هماهنگی حرکتی بیشتری دارد. او باید بتواند توپ را شوت کند، توپ را از بالای سر پرتاب کند، برج‌های لگویی بسازد، از مبلمان بالا برود، بپرد و از پله‌ها بالا و پایین برود. مطمئن شوید که او فرصت‌های زیادی برای حرکت و کندوکاو محیط اطرافش دارد.

چه کلمات جدیدی را یاد گرفته است؟

بیشتر بچه‌ها در این سن کلمه‌ٔ «چرا» را کشف کرده‌اند. گاهی اوقات تنها چیزی که او می‌خواهد توضیحی ساده است و گاهی اوقات با سؤال پرسیدن صرفاً سعی در ادامه‌ٔ گفت‌وگو با شما دارد. دایره‌ٔ واژگانی او در حال گسترش است و هر روز کلمات جدیدی را امتحان می‌کند. پزشک ممکن است با پرسیدن سؤالاتی از فرزندتان، توانایی‌های زبانی او را تست کند. بچه‌های دو ساله معمولاً دایره‌ٔ واژگانی متشکل از ۱۰۰ کلمه یا بیشتر دارند و عبارت‌های سه تا چهارکلمه‌ای استفاده می‌کنند.

آیا او دستورات دومرحله‌ای را دنبال می‌کند؟

بچه‌های دو ساله معمولاً آن‌قدر بالغ هستند که بتوانند دستورالعمل‌های دومرحله‌ای مانند «برو تو اتاقت و خرست رو بیار» یا «برو پیش بابا و بغلش کن» را بفهمند و دنبال کنند. اگر فرزندتان از دستورات شما پیروی نمی‌کند یا به نظر می‌رسد حرفتان را نمی‌شنود، به پزشک بگویید.

او چه بازی‌هایی را دوست دارد؟

فعالیت‌هایی که کودکتان دوست دارد، درکی از چگونگی رشد و تکامل او به پزشک می‌دهد. بسیاری از بچه‌ها در این سن حل کردن پازل‌های ساده، خط‌خطی کردن روی کاغذ، مرتب کردن اشیا بر اساس رنگ و پر و خالی کردن جعبه‌ها را دوست دارند.

آیا متوجه چیزی غیرمعمولی در مورد چشم‌های کودک شده‌اید؟

اگر متوجه موردی غیرمعمولی دربارهٔ چشم‌ها یا شیوه‌ٔ نگاه کردن کودک نوپایتان به چیزها شده‌اید، این مورد را به پزشک بگویید و درباره‌ٔ معاینات چشم کودکان و چگونگی تشخیص مشکلات بالقوه بیشتر بدانید.

آیا به دندان‌پزشک مراجعه کرده‌اید؟

کارشناسان طب اطفال توصیه می‌کنند که بچه‌ها پس از سالگرد تولد یک سالگی خود به دندان‌پزشک مراجعه کنند. اگر فرزندتان هنوز به دندان‌پزشکی نرفته، اکنون وقت خوبی برای این کار است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط