پنج دلیل اصلی تهوع بارداری

پنج دلیل اصلی تهوع بارداری

هیچ‌کس به طور قطعی نمی‌داند چه چیزی باعث تهوع مادران در دوران بارداری می‌شود اما احتمالاً بیشترین علت آن ترکیبی از تغییرات فیزیکی بسیار زیادی است که در بدن شما اتفاق می‌افتد. برخی علل و دلایل مهم‌تر برای تهوع و استفراغ بارداری در این مطلب آورده شده است.

هورمون استروژن

به‌طورکلی تغییر سطح هورمون‌ها دلیل بسیاری از عوارض شایع دوران بارداری است که هورمون استروژن هم به نوبهٔ خود نقشش را در این زمینه ایفا می‌کند و به همراه دیگر هورمون‌ها، یکی از علل ایجاد تهوع در بارداری است، زیرا ترشح آن در اوایل دوران بارداری به سرعت افزایش می‌یابد.

هورمون گنادوتروپین جفتی انسان یا hCG

هورمون hCG در اوایل بارداری به سرعت افزایش می‌یابد. کسی نمی‌داند این هورمون چه نقشی در تهوع دارد اما بیشتر به علت همزمانی است که این دلیل به عقیدهٔ کارشناسان محتمل به نظر می‌رسد، چون تهوع بارداری در همان زمانی به اوج خود می‌رسد که سطح هورمون اچ‌سی‌جی در بدن اوج می‌گیرد. به علاوه، وضعیت‌هایی که باعث تولید سطح بالاتری از این هورمون می‌شوند مثل بارداری چندقلویی نیز با آمار بالاتر تهوع و استفراغ در مادران باردار ارتباط داده شده‌ است.

حس بویایی قوی‌ و حساسیت به بوها

برای زنانی که به تازگی باردار شده‌اند اغلب اتفاق می‌افتد که برای مثال از بوی ساندویچ سوسیسی که از چندین متر دورتر یا یک اغذیه‌فروشی در آن‌طرف خیابان می‌آید دچار حالت تهوع شوند و برخی بوهای خاص فوراً رفلکس عق زدن خانم‌های باردار را تحریک می‌کند که برخی پژوهشگران معتقدند این حالت ممکن است ناشی از افزایش هورمون استروژن باشد اما هنوز به طور قطعی ثابت نشده است.

داشتن معدهٔ حساس

دستگاه گوارشی برخی از خانم‌ها ذاتاً به تعییرات اوایل بارداری حساس‌تر است. همچنین بر اساس نتیجهٔ برخی پژوهش‌ها، زنانی که باکتری هلیکوباکترپیلوری را در معده‌ٔ خود دارند یا اصطلاحاً معدهٔ میکروبی دارند احتمال بیشتری برای تهوع و استفراغ بارداری دارند. با این حال، تمام پژوهش‌های انجام‌شده این ارتباط را تأیید نمی‌کنند.

استرس زیاد

برخی پژوهشگران این فرضیه را مطرح کرده‌اند که برخی زنان از لحاظ روانی مستعد داشتن حالت تهوع و استفراغ در طول بارداری هستند، یعنی درواقع در این خانم‌ها تهوع پاسخی غیرمعمول به استرس است و باز هم شواهدی قطعی برای این فرضیه وجود ندارد، هرچند اگر شما مدام حالت تهوع دارید یا استفراغ می‌کنید، قطعاً ممکن است استرس و اضطراب بیشتری را نیز حس کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط