نکاتی برای خرید شیر‌ خشک نوزاد

نکاتی برای خرید شیر‌ خشک نوزاد

بعضی از ما‌در‌‌ان به دلایل مختلفی باید در کنار شیر خودشان، از شیر‌ خشک به عنوان مکمل در برنامۀ غذایی نوزادشان استفاده می‌کنند. مادرانی که شیر کمی دارند یا خیلی زود به سر کارشان برمی‌گردند یا یک مشکل پزشکی خاص دارند در این دسته قرار می‌گیرند. اما مادر‌های عزیز باید در نظر داشته باشید که اگر حتی مقدار کمی شیر دارید نباید آن از نوزادتان دریغ کنید، زیرا همان مقدار کم هم از نبودش بهتر و مفید‌تر است. برای انتخاب یک شیر خشک مناسب برای نوزادتان می‌توانید از تجربه‌های پدر و مادر‌های دیگر در این زمینه استفاده کنید.

شیر‌ خشک برای نوزادانی که مشکل گوارشی دارند

مونا مادر دنیز می‌گوید من دیابت بارداری داشتم و وقتی دخترم به ‌دنیا آمد شیر خیلی کمی داشتم و از همان ابتدا دخترم علاقه‌ای به خوردن شیر من نشان نداد. دنیز وقتی به ‌دنیا آمد مشکل گوارشی داشت و هنگامی که شیر خودم را می‌خورد هضم آن برایش سخت بود و شیر را برمی‌گرداند. در این مورد با پزشک دخترم مشورت کردم و شیر‌ خشکی را که بسیار سبک و مناسب نوزادان با مشکلات گوارشی بود تهیه کردم.

اوایل کمی مشکل هضم با شیر‌ خشک را هم داشت ولی از آنجا که اطلاعات من در مورد شیر‌ خشک کم بود و اصلاً دوست نداشتم در برنامۀ غذایی دخترم شیر‌ خشک را اضافه کنم، ‌اصرار داشتم برای سلامت دخترم در کنار شیر‌ خشک حتی روزی یک‌ بار هم شده به دنیز شیر خودم را بدهم ولی او سینه‌ام را قبول نمی‌کرد. با مشورت پزشک شیر‌ خشکی که بعد از یک سالگی برای دنیز تهیه کردم که بر پایهٔ آب و با توجه به وزن دخترم بود. بعد از ۱۵ روز کودکم وزن‌گیری بهتری پیدا کرد و مشکل برطرف شد.

شیر‌ خشک برای نوزادانی که شکاف کام دارند

وقتی آرسین به دنیا آمد اصلاً سینه‌ام را قبول نمی‌کرد و همیشه ‌گشنه‌اش بود و خیلی گریه می‌کرد. من هم که خیلی از این موضوع ناراحت بودم فوراً به پزشک مراجعه کردم. پزشک تشخیص داد که پسرم شکاف کام عمیق دارد. با راهنمایی پزشک، یک سر‌شیشۀ مخصوص نوزادان دارای شکاف کام تهیه کردم و تا زمان عمل جراحی آرسین، شیر خودم را می‌دوشیدم و با شیشه به او می‌دادم.

بعد از عمل جراحی پسرم، به دلیل اینکه او مدتی از شیر من نخورد شیرم خشک شد و مجبور شدم به او شیر‌ خشک بدهم. با راهنمایی و مشورت گرفتن از چند پزشک متخصص، شیر‌ خشک پودری را تهیه کردم که کاملاً نزدیک به شیر مادر بود. این نوع شیر‌ خشک یک مکمل غذایی کامل بود و پسرم را کاملاً سیر می‌کرد. در اوایل مصرف این شیر خشک، به خاطر نگرانی‌ای که برای سلامت آرسین داشتم فکر می‌کردم که شیر‌ خشک را باید در یخچال نگهداری کنم، اما یکی از دوستانم برایم توضیح داد که باید در جای خنک و دور از نور خورشید نگهداری کنم. از آن پس در کابیت و یک قسمت از آشپزخانه که خنک بود نگهداری می‌کردم و مشکلی هم پیش نیامد.

شیر‌ خشک برای نوزادان نارس یا نوزادانی که زودرس هستند

شیر خشکی که مریم برای دخترش بهار استفاده می‌کرد پودری و آپتامیل بود. بهار نارس به دنیا آمده بود و این شیر خشک مخصوص نوزادان نارس است. یکی از دلایلی که باعث شد دکتر بهار شیر خشک را برایش تجویز کند، کم بودن شیر‌ من بود. به همین‌ خاطر از دو ماهگی در کنار شیر خودم شیر‌ خشک را هم اضافه کردم. من تا ۴ ماهگی از این نوع استفاده کردم و این شیر‌ خشک به وزن‌گیری دخترم کمک می‌کرد، اما دخترم به شدت مشکل گوارشی پیدا کرد و با مراجعه به دکتر نوع شیر‌ خشک را به دستور او تغییر دادم.

بعد از آن برای خرید شیر‌ خشک همیشه توجه داشتم که مورد تأیید دکترم باشد، مشکلات گوارشی ایجاد نکند و مهم‌تر از همه به وزن‌گیری کودکم کمک کند. بهار وقتی سیر نمی‌شد همیشه بی‌قراری می‌کرد و دنبال شیشه‌شیر می‌گشت اما وقت‌هایی که سیر بود شیشه‌شیر را پس می‌زد و من به راحتی می‌تونستم تشخیص بدم که گرسنه ‌است یا خیر. شیشه‌شیری که در ابتدا تهیه کردم معمولی بود، اما وقتی دخترم شیر می‌خورد همیشه دل‌درد می‌گرفت. بنابراین شیشه‌شیر را عوض کردم و مدل ضدکولیک تهیه کردم. ویژگی خاص این نوع شیشه‌شیر وجود نی داخل شیشۀ آن بود که از وارد شدن هوا به دهان دخترم جلوگیری می‌کرد و این باعث شد تا او دیگر دل‌درد نگیرد.

شیر‌ خشک برای کودکانی که حساسیت دارند

سارا می‌گوید دکتر کودکم می‌گفت برای اینکه شیر خشک ویتامین، پروتئین و و مواد مغذی دارد، اگر در کنار شیر مادر استفاده شود به رشد و وزن‌گیری نوزادتان کمک می‌کند، بنابراین روزی دو بار شیر خشک را در کنار شیر مادر تجویز کرد. اما هیچ شیر‌ خشکی را برایش معرفی نکرد و من خودم از داروخانه برای اولین بار یک شیر‌ خشک پودری خریدم.

وقتی شیر خشک را به پارسا می‌دادم دل‌درد می‌گرفت. به دکتر مراجعه کردم متوجه شدم که به بعضی ‌از شیر‌ خشک‌ها حساسیت دارد، به همین دلیل شیر‌خشک هموژنیزه که برایش مناسب بود را تهیه کردیم و بعد از آن دیگر دل‌درد نمی‌شد. من اوایل چند نوع شیشه خریدم که اکثراً دارای مشکل بودند تا اینکه چهارمین شیشه که از جنس سیلیکون و قابل شست‌وشو بود تهیه کردم و از آن مدل خیلی راضی بودم.

بیشتر بدانید:

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط