از چه سنی باید به کودک لیوان نی‌دار داد؟

از چه سنی باید به کودک لیوان نی‌دار داد؟

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان، دندان‌پزشکان کودک توصیه می‌کنند که فرایند انتقال از شیشه‌شیر به لیوان آموزشی برای کودک از یک سالگی انجام شود. برخی کودکان استفاده از لیوان نی‌دار را از همان ۶ ماهگی شروع می‌کنند و برخی دیگر تا بعد از یک سالگی هم علاقه‌ای به آن نشان نمی‌دهند. شما نیز از هر زمان که احساس کردید کودکتان آماده است او را تشویق کنید که از این لیوان‌های آموزشی استفاده کند.

چه مواردی برای رعایت ایمنی لیوان کودک وجود دارد؟

در گذشته، پلاستیک موجود در شیشه‌شیر از مادۀ شیمیایی بیسفنول آ ساخته می‌شد، اما از سال ۲۰۱۲ این کار ممنوع شده است، هرچند بسیاری از تولیدکنندگان حتی قبل از آن تاریخ هم استفاده از این مادۀ شیمیایی را به دلیل نگرانی‌های عمومی که در مورد استفاده از آن برای بچه‌ها وجود داشت، کنار گذاشته بودند. فقط برای اطمینان اجازه ندهید کودکتان از لیوان یا شیشه‌شیری بنوشد که خراش خورده یا آسیب دیده است. یک لیوان کهنه که خراش خورده است احتمال خیلی بیشتری دارد که باکتری‌ها بتوانند در آن رشد کنند.

بهترین لیوان‌ نی‌دار کودک چیست؟

اما اگر بخواهید خیلی موشکافانه به قضیه نگاه کنید باید بدانید که در نهایت از هر نوع پلاستیکی ممکن است برخی مواد شیمایی آزاد شود و دو پژوهش جدید متوجه شدند که برخی لیوان‌های آموزشی که فاقد بیسفنول آ هستند حتی در مقایسه با آنهایی که حاوی بیسفنول آ هستند مقادیر بالاتری از هورمون‌های مصنوعی آزاد می‌کنند. پس اگر شما هم نگران مضرات پلاستیک شیشه‌شیر کودکتان هستید، می‌توانید از شیشه‌شیرهای شیشه‌ای یا اگر پیدا کردید از انواع فلزی آن استفاده کنید. این واقعیت در مورد لیوان‌های نی‌دار و قنداغ‌خوری‌ها هم صدق می‌کند و شما می‌توانید از ابتدا جنس شیشه یا استیل را انتخاب کنید.

اما شاید بد نیست اگر این حقیقت را نیز مد نظر قرار دهیم که دنیای امروز ما همواره سرشار از آلودگی‌های مختلف است که روز به روز نیز بیشتر می‌شود و درست است که باید در مورد انتخاب و خرید وسایل نوزاد دقت کرد و اطلاعات کامل و علمی را دانست ولی یکی دیگر از کارهایی که می‌توانیم انجام دهیم این است که در جهت کاهش آلودگی هوا تلاش کنیم و نقش راهکارهای کاهش آلودگی هوا را که تا حد بسیار زیادی با مدیریت شهروندی ما عملی خواهد شد جدی بگیریم و با استفادهٔ کمتر از خودروهای شخصی خود هوای پاک‌تر و زندگی سالم‌تری برای کودکانمان ایجاد کنیم.

در مورد فتالات‌ها بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط