آیا عوض کردن خاک گربه در طول بارداری بی‌خطر است؟

آیا عوض کردن خاک گربه در طول بارداری بی‌خطر است؟

اگر شما هم یک گربهٔ خانگی دارید، لازم است بدانید که در طول بارداری می‌توانید خاک گربه را با رعایت نکات لازم عوض کنید، اما در صورت امکان بهتر است که شخص دیگری این کار را انجام دهد. نگرانی موجود در این زمینه، توکسوپلاسموز است. توکسوپلاسموز یک عفونت انگلی است که می‌تواند از طریق مدفوع گربه در جعبهٔ خاک گربه یا خاک باغچه‌ای که گربه‌ها در آن مدفوع کرده‌اند به انسان انتقال یابد. در این مطلب بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

توکسوپلاسموز بیماری مشترک انسان و گربه‌

اگر در گذشته توکسوپلاسموز گرفته‌اید، به‌طورکلی نسبت به آن مصون تلقی می‌شوید که این می‌تواند کودک متولدنشدهٔ شما را از ابتلا به این عفونت محافظت کند. پزشکان و کارشناسان تخمین می‌زند که حدود ۲۰ درصد از افراد ۱۲ ساله و بالاتر به توکسوپلاسموز مبتلا شده‌اند و اغلب بدون اینکه خودشان بدانند. توکسوپلاسموز می‌تواند در بزرگسالان علائمی شبیه آنفلوانزا ایجاد کند اما گاهی اوقات هم این بیماری هیچ علائمی ندارد.

توکسوپلاسموز در بارداری

اما اگر در طول بارداری توکسوپلاسموز بگیرید، این احتمال هست که بیمار شوید و بیماری را به کودکتان انتقال دهید. اگر جنین در مراحل اولیهٔ بارداری توکسوپلاسموز بگیرد، می‌تواند باعث نقایص مادرزادی جدی مثل آسیب به چشم یا مغز شود.

این اثرات احتمالی ترسناک به نظر می‌رسند، اما قبل از اینکه به عنوان راه چاره گربه‌تان را به شخص دیگری واگذار کنید،‌ بدانید که بسیار بعید است که گربه‌های خانگی حامل توکسوپلاسموز باشند، چون گربه‌های خانگی اغلب قرص انگلشان را مرتب و منظم دریافت می‌کنند. همچنین، اگر مدتی نزدیک گربه‌ها بوده‌اید، ممکن است نسبت به آن مصون شده باشید. اما اگر نگرانید که ممکن است این عارضه را داشته باشید، از پزشکتان بخواهید از شما یک آزمایش خون بگیرد تا از همه چیز مطمئن شوید.

اگر در طول بارداری به بیماری آلوده شده‌اید، می‌توانید با دارو درمان شوید اما شما و کودکتان باید در طول بارداری و پس از تولد کودکتان هم با دقت تحت نظر باشید.

پیشگیری از ابتلا به توکسوپلاسموز در بارداری

شما می‌توانید با رعایت کردن این اقدامات احتیاطی، احتمال گرفتن این عفونت در طول بارداری را کاهش دهید:

  • از شخص دیگری بخواهید خاک گربه را عوض کند، چون شما حالا بهترین توجیه ممکن را برای این درخواست دارید.
  • اگر مجبورید خودتان این کار انجام دهید، آن را یک بار در روز انجام دهید. حداقل ۲۴ ساعت طول می‌کشد تا خاک گربه عفونی شود.
  • هنگام عوض کردن خاک گربه یا کار در باغچه و باغبانی حتماً دستکش دستتان کنید.
  • پس از اتمام کار، دست‌هایتان را با آب گرم و صابون به دقت بشویید.

ضمناً، مدفوع گربه تنها راه برای انتقال توکسوپلاسموز نیست. خوردن گوشت خام یا کم‌پخته یا میوه‌ها و سبزیجاتی که خوب شسته نشده‌اند، پوست گرفته نشده یا خوب پخته نشده‌اند نیز می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به آن قرار دهید. بنابراین در دوران بارداری‌تان برای شستن و پختن کامل مواد غذایی دقت بیشتری به خرج دهید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط