واکسن پاپیلوماویروس انسانی یا HPV

واکسن پاپیلوماویروس انسانی یا HPV چیست؟ آیا واکسن‌‌های HPV ایمن و مؤثر هستند؟ چرا این واکسن در سن ۱۱ یا ۱۲ سالگی توصیه می‌شود؟ عوارض جانبی واکسن HPV چیست؟ آیا واکسن‌های‌ HPV می‌تواند از دیگر بیماری‌ها جلوگیری کند؟ در این مطلب با همه چیز در مورد واکسن HPV آشنا شوید.

پاپیلوماویروس انسانی یا HPV

پاپیلوماویروس انسانی (اچ‌پی‌وی) یا HPV اصلی‌ترین دلیل سرطان دهانهٔ رحم است. HPV شایع‌ترین عفونت منتقله از راه جنسی است و بیشتر افراد مبتلا حتی متوجه نمی شوند که آن را دارند یا اینکه آن را به شریک‌های جنسی خود انتقال می‌دهند. بیش از ۴۰ نوع پاپیلوماویروس انسانی وجود دارد و هر شخصی ممکن است به بیش از یک نوع آن مبتلا شود.

HPV هم زنان و هم مردان را مبتلا می‌کند. این ویروس باعث سرطان‌های مقعد، دهان، گلو، مهبل یا اندام تناسلی زنانه و دیگر انواع سرطان و همچنین زگیل‌های تناسلی در برخی افراد از نظر جنسی فعال می‌شود. «فعال از نظر جنسی» لزوماً به معنای داشتن رابطهٔ جنسی با افراد زیاد نیست، بلکه تنها به این معناست که شما حداقل با یک نفر رابطهٔ جنسی داشته‌اید و اگر آن شخص با حداقل یک نفر دیگر رابطهٔ جنسی داشته است، شما در معرض ریسک ابتلا هستید.

شما همچنین می‌توانید HPV داشته باشید، حتی اگر سال‌هاست که رابطهٔ جنسی نداشته‌اید یا سال‌هاست که با فردی آلوده تماس جنسی نداشته‌اید. البته، هرچه تعداد افرادی که شما یا همسر یا شریک جنسی‌تان با آنها رابطهٔ جنسی داشته‌اید بیشتر باشد، ریسک ابتلای شما بالاتر است. گاهی هم برای بیشتر افراد، ویروس به طور طبیعی و خودبه‌خود، طی دو سال از بدن فرد خارج می‌شود.

متأسفانه، هیچ روش روتینی برای آزمایش HPV وجود ندارد. تنها تست‌های تأییدشدهٔ در دسترس برای HPV برای غربالگری زنان بالای ۳۰ سال برای سرطان دهانهٔ رحم استفاده می‌شوند و هیچ تست HPV تأییدشده‌ای برای مردان وجود ندارد.

واکسن‌ HPV

دو نوع واکسن HPV توسط FDA تأیید شده‌ است و توسط CDC توصیه می‌شود. یکی واکسن گارداسیل و دیگری و گارداسیل ۹. سازمان غذا و دارو یا FDA، این واکسن‌ها را به عنوان ایمن و اثربخش در پیشگیری تأیید کرده است. واکسن‌ها روی هزاران نفر در سراسر جهان آزمایش شدند و هیچ عارضه‌ٔ جانبی جدی نشان ندادند. به لطف واکسن HPV، آمار عفونت در دنیا کاهش یافته است.

این واکسن زمانی بیشترین اثر را خواهد داشت که در سال‌های زیر ۱۳ سال تزریق شود و واکسینه کردن فرزندتان پیش از آنکه او از نظر جنسی فعال شود، تضمین می‌کند که این واکسن در اوایل بزرگسالی از او محافظت کند. برای اینکه واکسن HPV بیشترین تأثیر را داشته باشد، بسیار مهم است که تمام دزهای واکسن را قبل از قرارگیری در معرض ویروس دریافت کنید. پزشکان توصیه می‌کنند که اولین دز واکسن HPV برای دختران ۱۱ و ۱۲ ساله در چک‌آپ سلامت روتین پیشانوجوانی تزریق شود. واکسن‌های HPV را می‌توان همزمان با دیگر واکسن‌های پیش از نوجوانی تزریق کرد.

افرادی که قبل از دریافت تمام دزهای واکسن HPV تماس جنسی داشته‌اند، ممکن است هنوز هم توسط واکسن محافظت شوند اگر قبل از واکسینه شدن، به انواعی از HPV که در واکسن دریافتی آنها وجود نداشته است، آلوده نشده باشند. همچنین هر دو واکسن روی هزاران نفر بین سن ۹ تا ۲۶ سال آزمایش شدند و مشخص شد که ایمن و اثربخش هستند. سازمان غذا و دارو (FDA) نیز از اکتبر ۲۰۱۸ استفاده از گارداسیل ۹ را برای مردان و زنان تا سن تا ۴۵ سال تصویب کرده است.

سن دریافت واکسن HPV

دختران می‌توانند واکسن گارداسیل یا گارداسیل ۹ را برای محافظت در مقابل سرطان‌های دهانهٔ رحم، مقعد، اندام تناسلی زنانه و همچنین زگیل‌های تناسلی دریافت کنند. CDC توصیه می‌کند که دختران تمام دزهایی که دریافت می‌کنند از یک برند باشد. پسران هم می‌توانند گارداسیل یا گارداسیل ۹ را برای محافظت در مقابل زگیل‌های تناسلی و سرطان مقعد دریافت کنند.

دو دز از گارداسیل یا گارداسیل ۹ برای پسران ودختران در سن ۱۱ یا ۱۲ سالگی توصیه می‌شوند، اما این امکان برای بچه‌ها هست که واکسن را در دو دز و در هر سنی بین ۹ تا ۱۴ سال و نیم دریافت کنند.

سه دز از واکسن برای دختران نوجوان و زنان در سن ۱۵ تا ۲۶ سالگی که سری واکسن را تا قبل از ۱۵ سالگی تکمیل نکرده‌اند یا سری آن را بعد از تولد ۱۵ سالگی‌شان شروع کردند، توصیه می‌شود.

سه دز برای پسران نوجوان و مردان در سن ۱۵ تا ۲۱ سال که سری واکسن را تا قبل از ۱۵ سالگی تکمیل نکرده‌اند یا سری آن را بعد از تولد ۱۵ سالگی‌شان شروع کردند، توصیه می‌شود.

زنان در مقایسه با مردان ریسک بالاتری برای HPV دارند و به همین دلیل است که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، بازهٔ سنی وسیع‌تری را برای زنان و دختران توصیه می‌کند. مردان نیز می‌توانند تا پایان ۲۶ سالگی واکسینه شوند اما مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها توصیه می‌کند واکسیناسیون را تا ۲۱ سالگی تمام کنند.

برنامهٔ زمانی دزهای واکسن HPV

زمان دریافت دزهای واکسن HPV به شکل زیر است:

سری دودزی: دز دوم باید بین شش تا ۱۲ ماه بعد از دز اول تزریق شود. برای کامل کردن سری دودزی واکسن HPV، کودک باید دز اول را قبل از ۱۴ سال و نیمگی دریافت کند.

سری سه‌دزی: دز دوم باید حداقل دو ماه بعد از دز اول دریافت شود. دز سوم باید حداقل شش ماه بعد از دز اول و حداقل چهار ماه بعد از دز دوم تزریق شود. برای مثال، کودکی که دز اول را در ماه فروردین زده است، دز دوم را در خردادماه و دز سوم را در مهرماه دریافت کند.

عوارض جانبی واکسن HPV

عوارض جانبی شایع و ملایم شامل درد و قرمزی یا ورم در ناحیهٔ تزریق، تب، سردرد و تهوع است. غش کردن بعد از واکسینه شدن نیز گزارش شده است. اگر فرزندتان به این واکسن یا هر نوع واکسن دیگری واکنش نامطلوبی نشان داد، با پزشک او صحبت کنید.

واکسن‌ HPV و پیشگیری از بیماری‌های دیگر

پژوهش‌ها نشان داده است که گارداسیل و گارداسیل ۹ از سرطان‌های مهبل و فرج که مانند سرطان دهانهٔ رحم می‌توانند توسط HPV نوع ۱۶ و ۱۸ ایجاد شوند، جلوگیری می‌کنند. گارداسیل و گارداسیل ۹ همچنین از سرطان مقعد در مردان و زنان جلوگیری می‌کند.

پژوهش‌های منتشرشده، دیگر مشکلاتی را که ممکن است توسط واکسن‌های HPV از آنها پیشگیری شود، بررسی نکرده‌اند. این امکان هست که واکسن‌های HPV بتوانند از سرطان‌های سر و گردن و سرطان آلت تناسلی مردانه که توسط HPV ۱۶ و ۱۸ ایجاد می‌شوند، جلوگیری کند. گارداسیل و گارداسیل ۹ همچنین ممکن است از پاپیلوماتوز تنفسی بازگشتی که یک عارضه‌ٔ نادر است که توسط HPV۶ یا ۱۱ ایجاد می‌شود و در آن زگیل‌هایی در گلو ایجاد می‌شوند، جلوگیری کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط

در حال بارگزاری..