واکسن هپاتیت B

واکسن هپاتیت B

واکسن هپاتیت B، یکی از واکسن‌های کودکان است که اولین دز آن در بدو تولد خواهد بود. در این مطلب می‌توانید با همه چیز در مورد واکسن هپاتیت B کودکان آشنا شوید.

واکسن هپاتیت B چیست؟

واکسن هپاتیت B از فرزندتان در برابر ویروس هپاتیت B که می‌‌تواند باعث صدمه و آسیب به کبد و حتی مرگ منجر می‌شود،‌ محافاظت می‌کند.

هپاتیت B معمولاً بیماری بزرگسالان تلقی می‌شود، زیرا از طریق رابطۀ جنسی پرخطر، محافظت‌نشده یا استفاده از سرنگ مشترک انتقال می‌یابد. اما بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند، از جمله کودکان، این رفتارهای پرخطر را نداشته‌اند. آنها یا در زمان تولد به هپاتیت B مبتلا شده‌اند یا بیماری در دوران کودکی و از طریق تماس نزدیک با یک فرد مبتلا به آنها انتقال یافته است.

بسیاری از مبتلایان هرگز احساس بیمار بودن نمی‌کنند و نمی‌دانند که این بیماری را دارند،‌ اما آنهایی که در کودکی به آن مبتلا شده‌اند احتمال بیشتری برای داشتن عوارض بلندمدت مثل سیروز کبدی یا التهاب بافت‌های کبد و سرطان کبد ‌را دارند.

برنامهٔ زمانی واکسیناسیون کودکان را ببینید.

زمان دریافت واکسن هپاتیت B چه وقت است؟

تعداد تزریق‌های توصیه‌شده سه تزریق است و سن مناسب از نظر پزشکان به شکل زیر خواهد بود:

  • در بدو تولد
  • دو ماهگی؛ به عنوان بخشی از واکسن پنج‌گانه
  • چهار ماهگی؛ به عنوان بخشی از واکسن پنج‌گانه
  • شش ماهگی؛ به عنوان بخشی از واکسن پنج‌گانه

در ایران، زنان در دوران بارداری برای هپاتیت B مورد آزمایش قرار می‌گیرند. اگر نتیجهٔ آزمایش مثبت باشد و مادر هپاتیت B داشته باشد، ‌نوزاد او باید ظرف ۱۲ ساعت از تولد، واکسن ‌ایمنوگلوبولین هپاتیت B؛ HBIG، به علاوۀ واکسن هپاتیت B را دریافت کند تا فعلاً،‌ محافظت کوتاه‌مدت در برابر این عارضه فراهم شود.

چه کودکانی نباید واکسن هپاتیت B بزنند؟

کودکی که به تزریق قبلی واکسن هپاتیت B،‌ واکنش آلرژیک تهدیدکنندۀ زندگی داشته است نباید دوباره این واکسن را دریافت کند. همچنین اگر فرزند شما در دوران نوزادی واکسن هپاتیت B نزده و به مخمر نان واکنش آلرژیک تهدیدکنندهٔ زندگی داشته است، ‌نباید واکسن هپاتیت B را بزند، زیرا این واکسن با همان نوع مخمر ساخته می‌شود.

به‌طورکلی، ‌در مورد نوزادان زودرس، اگر واکسن هپاتیت B قبل از یک ماهگی زده شود، ‌تأثیرگذاری زیادی ندارد. اگر نوزاد شما زودرس است،‌ با پزشک او در مورد زمان مناسب برای تزریق واکسن صحبت کنید. همۀ نوزادانی که به میزان متوسط تا شدیدی بیمار هستند باید برای زدن واکسن هپاتیت B، تا زمان بهبود از بیماری صبر کنند.

عوارض جانبی ‌احتمالی برای واکسن هپاتیت B چیست؟

برخی کودکان در محل تزریقشان احساس درد می‌کنند و تعداد کمی هم دچار تب پایینی می‌شوند. وقوع واکنش‌های آلرژیک شدید برای هر نوع واکسنی نادر اما محتمل است. همچنین با وجود شایعه‌ها،‌ هیچ شواهدی در مورد ارتباط واکسن هپاتیت B و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد یا بیماری‌های خودایمنی مثل فلج چندگانه یا بیماری دیابت وجود ندارد.

بنابراین، اگر فرزند شما واکنش نامطلوبی به این واکسن یا هر نوع واکسیناسیون دیگری نشان داد،‌ حتماً در مورد آن با پزشک کودک صحبت کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط