واکسن گارداسیل: استفاده از واکسن گارداسیل ۹ برای افراد ۲۷ تا ۴۵ سال

واکسن گارداسیل: استفاده از واکسن گارداسیل ۹ برای افراد ۲۷ تا ۴۵ سال

سازمان غذا و دارو؛ FDA، چند سال است که یک کاربرد مکمل برای گارداسیل ۹، یعنی واکسن ۹ ظرفیتی نوترکیب ویروس پاپیلوم انسانی را تأیید کرده است که استفاده‌ٔ مجاز از واکسن را بسط می‌دهد تا شامل زنان و مردان ۲۷ تا ۴۵ ساله شود. گارداسیل ۹ از برخی سرطان‌ها و بیماری‌های ناشی از ۹ گونه از HPV تحت پوشش این واکسن جلوگیری می‌کند. در این مطلب با این سن دریافت واکسن گارداسیل ۹ بعد از سن ۲۶ سالگی بیشتر آشنا شوید.

واکسن گارداسیل ۹

بنا به اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، هر ساله میلیون‌ها نفر به HPV آلوده می‌شوند و سالانه هزاران زن مبتلا به سرطان دهانه‌ٔ رحم ناشی از برخی ویروس‌های HPV تشخیص داده می‌شوند و هزاران زن جان خود را از دست می‌دهند. علاوه بر این، ویروس‌های HPV با چندین نوع دیگر از سرطان در مردان و زنان ارتباط داده شده و این تأییدیه فرصت مهمی برای کمک به پیشگیری از بیماری‌ها و سرطان‌های مرتبط با HPV، یعنی ویروس پاپیلوم انسانی، در یک محدوده‌ٔ سنی گسترده‌تر است. واکسیناسیون HPV پیش از آلوده شدن به انواع HPV تحت پوشش واکسن، این پتانسیل را دارد که از بیش از ۹۰ درصد موارد بروز این سرطان‌ها پیشگیری کند.

گارداسیل، واکسنی که در سال ۲۰۰۶ توسط سازمان غذا و دارو برای جلوگیری از برخی سرطان‌ها و بیماری‌های ایجادشده توسط چهار نوع HPV تأیید شده است، دیگر توزیع نمی‌شود و در سال ۲۰۱۴، سازمان غذا و دارو گارداسیل ۹ را تأیید کرد، که چهار نوع HPV مشابه واکسن گارداسیل را به علاوه‌ٔ پنج نوع HPV دیگر پوشش می‌دهد. گارداسیل ۹ برای استفاده در مردان و زنان ۹ تا ۲۶ ساله کاملاً تأیید شده است و هرچند واکسن گارداسیل ۹ در زنان تا سن ۴۵ سالگی هم مؤثر شناخته شده ‌است ولی فقط واکسن گارداسیل چهارگانه در ایران موجود است و متأسفانه واکسن گارداسیل ۹ که علیه ۹ تایپ ویروس مؤثر است در ایران موجود نیست.

اثربخشی گارداسیل به گارداسیل ۹ مرتبط است، زیرا این واکسن‌ها به روش مشابهی تولید می‌شوند و چهار نوع مشترک از HPV را پوشش می‌دهند. در یک مطالعه روی حدود ۳۲۰۰ زن ۲۷ تا ۴۵ ساله، که به طور متوسط طی سه سال و نیم سال دنبال شدند، واکسن گارداسیل در پیشگیری از پیامد ترکیبی عفونت مزمن، زگیل‌های تناسلی، ضایعات پیش‌سرطانی فرج و واژن، ضایعات پیش‌سرطانی دهانه رحم، و سرطان دهانهٔ رحم مرتبط با انواع HPV تحت پوشش واکسن، ۸۸ درصد مؤثر بود. تأیید سازمان غذا و دارو روی استفاده از گارداسیل ۹ در زنان ۲۷ تا ۴۵ سال بر اساس این نتایج و داده‌های جدید به دست آمده از پیگیری طولانی‌مدت این مطالعه است.

اثر گارداسیل ۹ در مردان ۲۷ تا ۴۵ سال از اطلاعات توصیف‌شده در بالا در زنان ۲۷ تا ۴۵ سال و همچنین داده‌های اثرگذاری گارداسیل در مردان جوان‌تر ۱۶ تا ۲۶ سال و داده‌های ایمنی‌زایی به ‌دست ‌آمده از یک کارآزمایی بالینی که در آن ۱۵۰ مرد، از ۲۷ تا ۴۵ سال، سه دز گارداسیل را در طول مدت بیش از شش ماه دریافت کردند قیاس شد.

ایمنی واکسن گارداسیل ۹ در حدود ۱۳۰۰۰ زن و مرد مورد ارزیابی قرار گرفت. شایع‌ترین عوارض جانبی گزارش‌شده درد در محل تزریق، ورم، قرمزی و سردرد بود. سازمان غذا و دارو «وضعیت اولویت بررسی» را به برنامهٔ گارداسیل ۹ اعطا کرد. «وضعیت اولویت بررسی» ارزیابی محصولات پزشکی مرتبط به عارضه‌های جدی یا تهدیدکننده‌ٔ زندگی را تسهیل و تسریع می‌کند. با اطمینان یافتن از ایمنی، اثربخشی و امنیت داروهای انسانی و دام‌پزشکی، واکسن‌ها و سایر محصولات بیولوژیکی برای استفاده‌ٔ انسان و دستگاه‌های پزشکی، از سلامت عمومی محافظت می‌کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط

در حال بارگزاری..