آیا باید چربی موجود در رژیم غذایی کودک را محدود کنم؟

آیا باید چربی موجود در رژیم غذایی کودک را محدود کنم؟

خیر. کارشناسان توصیه می‌کنند که تا دو سالگی چربی موجود در رژیم غذایی کودک را محدود نکنید، چون چربی برای کودکی که به سرعت در حال رشد است منبع انرژی خوبی است. همچنین و از آنجا که مغز کودکان عمدتاً از چربی تشکیل شده، چربی برای رشد مغز کودکتان اهمیت دارد.

کودک در چهار تا شش ماه اول زندگی چربی کافی از شیر مادر یا شیر خشک دریافت می‌کند. وقتی خوردن مواد غذایی جامد را شروع کرد، اجازه دهید که هر قدر می‌خواهد از انواع محصولات پرچربی سالم لبنی مثل ماست و پنیر بخورد. اما تا قبل از یک سالگی به کودک شیر کامل یعنی شیری که چربی آن گرفته نشده است ندهید و یادتان باشد که شیر مادر یا شیر خشک باید نوشیدنی اول کودک شما در سال اول زندگی‌اش باشد.

نهایتاً وقتی کودکتان دو ساله می‌شود، می‌توانید به تدریج چربی رژیم عذایی او را کاهش دهید. برای مثال،‌ با جایگزینی انواع کم‌چربی شیر و محصولات لبنی و وقتی کودک پنج ساله شد، محتوای چربی رژیم غذایی او را به حدود ۳۰ درصد از مجموع کالری‌های دریافتی‌اش کاهش دهید.

اما توجه داشته باشید که اگرچه کودکتان به چربی نیاز دارد، اما بعضی غذاهای چرب هم مثل گوشت‌های پردازش‌شده یعنی سوسیس و کالباس، فست‌فودها و غذاهای کنسروی مضر محسوب می‌شوند و خیلی زود هم تبدیل به یک عادت غذایی بد خواهند شد که باید در مصرف آنها محدودیت ایجاد و یا از دادن آنها به کودکتان خودداری کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید