چطور بفهمم چه نوع سرشیشه‌ای برای نوزاد مناسب‌تر است؟

چطور بفهمم چه نوع سرشیشه‌ای برای نوزاد مناسب‌تر است؟

بیشتر کودکان فول‌ترم اگر گرسنه باشند هر سرشیشه‌ای را می‌گیرند، بنابراین در این مورد چندان نگران نباشید. به‌طورکلی، بهترین نوع سرشیشه، سرشیشه‌ای است که به نظر برسد به خوبی اندازهٔ دهان کودکتان است. اما ده‌ها نوع سرشیشه در بازار موجود است و ممکن است انتخاب یک نوع مناسب برایتان کمی گیج‌کننده باشد.

انواع سرشیشه

سه نوع اصلی از سرشیشه وجود دارد. سرشیشهٔ ارتودنسی که نوک آن صاف‌شده تا شبیه سینهٔ مادر باشد، سرشیشهٔ زاویه‌دار که کج شده است تا به طور خودکار به دهان کودک خم شود و سرشیشهٔ منفذدار که یک سوراخ کوچک دارد تا اجازه دهد وقتی که کودک شیر را می‌مکد هوا وارد شیشه‌شیر شود؛ با این فرض که این از ایجاد حباب‌های نفاخ جلوگیری می‌کند. برای اطلاع بیشتر و دقیق‌تر می‌توانید مقالات مادرشو را در رابطه با انتخاب شیشه‌شیر و سرشیشه و زمان عوض کردن سرشیشه و شیشه‌شیر بخوانید.

سایزهای سرشیشه

سرشیشه‌ها در سایزهای متفاوتی موجود هستند. سرشیشهٔ نوزادان زودرس، سرشیشهٔ کودکان یک روزه تا حدود شش ماهه و سرشیشهٔ طراحی‌شده برای کودکان شش ماهه و بزرگ‌تر.

سرشیشه‌های کودکان بزرگ‌تر سوراخ کمی بزرگ‌تری دارد که اجازه می‌دهد شیر مادر یا شیر خشک با سرعت بیشتری از آن خارج شود. سرشیشه‌های مدل نوزادی ممکن است کودکان بزرگ‌تر را کلافه کند، زیرا سوراخ‌های آنها به قدری کوچک هستند که امکان مکیدن مؤثر را نمی‌دهد. از سوی دیگر کودکان زودرس نمی‌توانند سرشیشه‌های بزرگ‌تر را کنترل کنند، زیرا دهان آنها به اندازةهٔ کافی بزرگ نیست.

موضوع این نیست که کودک کوچک‌تری که از یک سرشیشهٔ بزرگ‌تر می‌نوشد در خطر خفگی یا عق زدن است، بلکه مسئله این خواهد بود که او نمی‌تواند به شکل مناسبی شیر را بمکد، چون سرشیشه به خوبی در دهانش چفت نمی‌شود. این کار چیزی شبیه سوار شدن روی دوچرخه‌ای است که اندازهٔ ‌شما نیست. بزرگسالی که روی دوچرخهٔ یک کودک می‌نشیند در رکاب زدن مشکل دارد، زیرا دوچرخه خیلی کوچک است و کودکی که روی دوچرخهٔ یک بزرگسال نشسته است هم باید خود را کش بیاورد تا به پدال‌ها برسد. نتیجه اینکه؛ هر دو می‌توانند دوچرخه را برانند اما نه به شکلی راحت و سریع!

شیشه‌شیر و سرشیشهٔ ضدنفخ

اگرچه ممکن است شما فکر کنید که انواع خاصی از سرشیشه‌ها می‌تواند از نفخ جلوگیری کند اما لازم است بدانید که سرشیشه به اندازهٔ خود ‌شیشه‌شیر تأثیر ندارد. شما می‌توانید شیشه‌شیرهای زاویه‌دار یا ضدنفخ بخرید تا هوایی را که کودک می‌بلعد محدود کند یا شیشه‌هایی که آستر دارند و به شما امکان می‌دهند که در حین نوشیدن کودک از آن، هوای اضافی را خارج کنید.

اما فراموش نکنید که بدن کودکان گاز زیادی دارد که در طول روز خارج می‌شود و این نشانهٔ خوبی هم هست. گاز، بخشی طبیعی از فرایند گوارش و نشانهٔ این است که بدن کودکتان در حال پردازش غذاست. پس پولتان را در جست‌وجوی سرشیشه یا شیشه‌شیری که گاز شکم کودک را ناگهان ناپدید کند هدر ندهید، چون چنین چیزی پیدا نخواهید کرد و اگر هم این نوع سرشیشه وجود داشت برای سلامت کودکتان مضر می‌بود.

بیشتر بدانید:

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط