چرا بچهٔ من تمام شب بیدار است و تمام روز می‌خوابد؟

چرا بچهٔ من تمام شب بیدار است و تمام روز می‌خوابد؟

نوزادان تا چند ماه بعد از تولدشان نمی‌توانند فرق روز و شب را درک کنند، به همین دلیل هر زمان که بخواهند می‌خوابند و بیدار می‌شوند که این موردی طبیعی است و ایرادی ندارد. اما این اتفاق می‌تواند در ماه‌های بعدی، به ویژه در یک سالگی و دو سالگی تبدیل به یک عادت مشکل‌ساز شود. بچهٔ من تمام شب بیدار است و تمام روز را می‌خوابد. چطور می‌توانم برنامهٔ خواب و بیداری او را تغییر دهم؟ این مشکل خیلی از والدین است. حتماً شما هم دوست داشتید که کودکتان با همان برنامهٔ خواب و بیداری بقیهٔ اعضای خانواده به دنیا می‌آمد تا بتوانید شب‌ها راحت بخوابید، اما این گونه نیست. به نظر می‌رسد که بسیاری از کودکان ساعات شب را برای فعالیت و ساعات روز را برای خواب ترجیح می‌دهند. اگر کودکتان در طول شب بهانه‌گیر است، این وضعیت برای شما هم می‌تواند سخت‌ باشد، پس بهتر است خیلی آرام و به دور از نگرانی بین چهار تا شش ماهگی به دنبال راهکار برای تنظیم الگوی خواب کودکتان باشید.

۱. برای هماهنگی او تلاش کنید

ممکن است حتی از زمانی که کودک در رحم بود هم حس کرده‌ باشید که یک جغد شب‌بیدار خواهید داشت. آیا شب‌ها وقتی شما در تلاش برای خوابیدن بودید حرکت او را در شکمتان حس می‌کردید؟ اما حتی اگر در طول بارداری حرکات او با برنامهٔ خواب و بیداری شما همزمان بوده، ممکن است فرایند وضع حمل و زایمان شما، به خصوص اگر طولانی بوده و در شب اتفاق افتاده است، برنامهٔ خواب او را مختل کرده باشد. سعی کنید با صبر و حوصله برای هماهنگ شدنش با این دنیا تلاش کنید، چون نوزادان فرق شب و روز را در ماه‌های اول تولدشان متوجه نمی‌شوند.

۲. یک بازهٔ بیداری ایجاد کنید و به آن پایبند بمانید

اگر کودکتان تمام شب را بیدار بوده است، دیر بیدار شدن در صبح می‌تواند برای هر دوی شما گزینهٔ جذابی باشد اما در رسیدن به هدف شما برای خواب خوب در شب کمکی نخواهد کرد. به جای اینکه اجازه دهید کودکتان در طول روز برای بازه‌های طولانی بخوابد. در ماه اول بهتر است بگذارید او هر چقدر و هر زمان که می‌خواهد بخوابد ولی از ماه سوم و چهارم می‌توانید او را برای شیر خوردن روزانه بیدار کنید، حتی اگر بعد از آن خیلی زود دوباره خوابش ببرد. یادتان باشد کودک هنوز هم به شیر خوردن در طول شب نیاز دارد اما ممکن است بتوانید فاصلهٔ بین آنها را بیشتر کنید و به سه یا چهار ساعت برسانید.

۳. روز را برایش مشخص کنید

در طول ساعات روشن روز، وقتی می‌خواهید کودکتان بیدار باشد، پرده‌ها را کنار بزنید و موسیقی شادی در خانه پخش کنید. با کودک بازی کنید. بگذارید تلفن زنگ بخورد، ماشین ظرفشویی را روشن کنید و به‌طورکلی اجازه دهید که سروصداهای خانگی معمول در خانه شنیده شود. لازم نیست مدام همه جا را ساکت کنید و بی‌صدا کارهایتان را انجام دهید.

۴. شب را به او معرفی کنید

در زمان خواب شب، اتاق کودک را ساکت و تاریک نگه دارید و برای وعده‌های تغذیه‌ و عوض کردن پوشک تنها از نور ملایم یا چراغ خواب استفاده کنید. به آرامی با او صحبت کنید و آرام حرکت کنید. کوتاه صحبت کنید و لحنتان یکنواخت باشد و نه جالب و سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز تا کودک بیدار نشود.

۵. به او زمان بدهید

به خاطر داشته باشید که کودکتان ممکن است یک شب خوب بخوابد و شب بعد چندان خوب نخوابد و احتمالاً برای مدتی، شما شب‌ها و روزهای شاید سختی خواهید داشت. اما وقتی مغز و سیستم اعصاب مرکزی کودک تکامل پیدا کند، چرخه‌های خواب او طولانی‌تر شده و بیشتر در طول شب خواهد خوابید.

۶. صبور باشید

بیشتر کودکان طی حدود یک ماه با برنامهٔ خانواده هماهنگ می‌شوند. اما برای هماهنگ شدن برخی دیگر لازم است بیشتر صبر و تلاش کنید با ملایمت او را به یک برنامهٔ زندگی معقولانه‌تر تشویق کنید. برخی پزشکان نیز معتقدند که برای یاد دادن شب و روز تا سه یا چهار ماهگی کودکتان صبر کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط