راهکارهای ایجاد یک الگوی خواب خوب برای خواباندن کودک

راهکارهای ایجاد یک الگوی خواب خوب برای خواباندن کودک

کودکان شیرخوار را می‌توان با انجام کارهایی برای داشتن یک الگوی منظم خواب در ماه‌های بعدی زندگی‌شان آماده کرد. این کارها می‌تواند بخشی از اولین قدم‌ها قبل از شروع یک برنامه و الگوی منظم برای خواب کودک در ماه‌های بعدی و دوران نوپایی کودکتان باشد. در این مطلب می‌توانید با راهکارهایی مفید برای ساختن یک الگوی خواب منظم با کودک آشنا شوید و در آنها نکاتی پیدا کنید که برای شما و کودکتان نیز مناسب باشد.

پایبند ماندن به تکرار

تکرار و عادت دادن اولین و مهم‌ترین قدم در آموزش هر روش خوابی است. به این شکل کودک شما کم‌کم متوجه می‌شود انجام چه کارهایی به معنای فرا رسیدن زمان خوابش است. این الگو می‌تواند برای شروع شامل شستن دست‌ها و صورت، پاک کردن لثه‌ها یا مسواک زدن اولین دندان‌های کودکتان باشد که خیلی خوب است اگر مسواک زدن را در زودترین زمان ممکن به کودک بیاموزید، طوری که این کار به شکل یک عادت دربیاید و کودک بتواند در ماه‌ها و سال‌های بعدی خودش از مسواک استفاده کند. تعویض پوشک و پوشیدن لباس خواب نیز می‌تواند مفید باشد.

خالی کردن انرژی‌

قبل از اینکه سعی کنید کودکتان را به زور بخوابانید، بهتر است به او اجازه دهید تا انرژی‌اش را تخلیه کند. به عنوان مثال کمی با او در بغلتان برقصید، از همسرتان بخواهید چهار دست‌وپا برود و مقداری به کودکتان سواری دهد یا اگر حوصله دارد یک کار انرژی‌گیرتر را انتخاب کنید تا کمی با هم وقت بگذرانید. همچنین شما می‌توانید به جای این کار‌های پرسروصدا، کارهای آرام‌تری را انجام دهید یا همین بازی‌ها را به شکل آرام‌تری پیش ببرید تا با تکرارشان به شکل یک برنامه دربیاید.

نکتهٔ مهم در مورد چنین پیشنهادی این است که، در زمان خیلی نزدیک به ساعت خوا بچه‌ها نباید آنها را هیجان‌زده کرد، چون این کار ممکن است تازه آنها را سرحال کند. پس برای تخلیهٔ انرژی کودکان لازم است چند ساعت قبل از زمان خوابشان برنامه‌ریزی کنید.

خواندن قصه و داستان

شما می‌توانید در الگوی خواب مورد علاقه‌تان، پیش از خواب برای کودکتان کتاب و داستان بخوانید. با کتاب خواندن برای کودکان، آنها نه تنها توانایی تشخیص واژه‌های جدید را یاد می‌گیرند، بلکه مطالعات نشان داده‌ است که مهارت‌های زبانی و حتی هوش آنها نیز ممکن است به دامنهٔ لغاتی که در طول روز می‌آموزد مرتبط باشد. همچنین و در هر صورت، اوقاتی که شما با فرزندتان می‌گذرانید حتماً برای او و شما بسیار مفید خواهد بود.

بازی کردن

قبل از اینکه وقت خواب کودک رسیده باشد می‌توانید در اتاق نشیمن یا اتاق کودکتان یک بازی آرام همراه او انجام دهید. این کار همچنین یک راه عالی برای گذراندن اوقات خوش و داشتن پیوند و ارتباط عاطفی بین کودک با والدینی است که تا غروب سر کار هستند. هر چیزی که کودک شما را سرگرم کند و او را بیش از حد هیجان‌زده نکند می‌تواند خوب و مناسب باشد. این بازی‌ها حتی می‌تواند مثل بازی دالی‌موشه ساده باشد.

یک ایدهٔ سرگرم‌کنندهٔ دیگر این است که چیزی مانند اسباب‌بازی یا یک شیء جالب را در تختخواب کودک خود پنهان کنید و از او بخواهید تا آن را پیدا کند و سپس با او دربارهٔ آن صحبت کنید. فقط یادتان نرود قبل از اینکه کودک را در تختش ترک کنید، حتماً آن شیء را بردارید.

حرف زدن

یک زمان مناسب برای صحبت کردن والدین با کودک، زمان خواب است. لازم نیست صبر کنید تا کودک به اندازهٔ کافی بزرگ شود تا ماجراها و اتفاقات روزانه را برای او تعریف کنید، بلکه شما به سادگی می‌توانید وقایع روزانه‌ را برای او تعریف کنید. به عنوان مثال شما و همسرتان می‌توانید پس از اینکه فرزندتان را در تختخوابش گذاشتید، همهٔ چراغ‌ها را خاموش کنید یا فقط یک چراغ‌خواب کوچک را در اتاق خواب روشن بگذارید و سپس روی صندلی کنار تختش بنشینید و با کودکتان در مورد اتفاقات آن روز صحبت کنید و صدایتان را کم‌کم آرام‌تر کنید و به شکل یک زمزمه درآورید تا کودکتان به خواب برود یا برای خواب آماده‌ شود.

آب‌تنی یا شستن دست و پاها

یکی از موارد رایج الگوهای خواب، شستن دست و پاهای کودک است. نشاندن کودک در آب گرم آرامش‌بخش است و شستن، تمیز کردن و سپس خشک کردن کودک یک راه خوب و ساده برای خواباندن اوست. اگر همسر شما روزها سر کار است می‌تواند با این کار اوقات خوشی را با کودکتان بگذراند، به خصوص اگر هنوز شیر شما بخش عمدهٔ غذای کودک شیرخوارتان را تشکیل می‌دهد و همسرتان نمی‌تواند در تغذیه کردن او زیاد به شما کمک کند.

اما اگر در طول این آب‌تنی‌ها به کودکتان ترس یا هیجان زیادی وارد می‌شود یا از آن زیاد لذت نمی‌برد، احتمالاً بهتر است که این مورد را از الگوی زمان خوابش حذف کنید. همچنین شیرخواران بیش از یک یا دو بار در هفته نیازی به حمام کامل ندارند، بنابراین اگر احساس بدی دارید بهتر است از حمام کردن کودک بیش از یک یا دو بار در شب‌های هر هفته صرف نظر کنید و برای دیگر شب‌ها کار دیگری انتخاب کنید.

شب به خیر گفتن

بسیاری از کودکان لذت می‌برند از اینکه داخل اتاق یا خانه بچرخند و به اسباب‌بازی‌های مورد علاقه‌شان، افراد، تابلوها، مبلمان یا دیگر وسایل شب به خیر بگویند. پس بد نیست اگر شما هم امتحان کنید تا ببینید گنجاندن و گفتن شب‌به‌خیر در برنامهٔ خواب کودکتان چه تأثیری دارد. اما برای یاد دادن این کار به کودک لازم است کمی زمان بگذارید و تلاش کنید.

آواز خواندن آرام یا لالایی

خواندن لالایی برای خواباندن کودک خواب‌آلود، یک روش آزموده‌شده است. کودکتان صدای شما را دوست دارد، پس صدایتان یا حتی یک آهنگ ملایم و آرام‌بخش می‌تواند او را آرام و برای خواب آماده کند. اگر لالایی‌های بچگی‌تان را فراموش کرده‌اید، می‌توانید آنها را با همان کلماتی که به یادتان مانده است در اینترنت جست‌وجو و پیدا کنید. فقط یادتان باشد که لالایی‌های حزن‌انگیز و سوزناک را برای بچه‌ها نخوانید.

پخش صدا و موسیقی

لالایی‌ها، موسیقی کلاسیک و دیگر آهنگ‌های آرام مورد علاقهٔ شما که کودکتان آنها را می‌شناسد می‌تواند او را به خواب ببرد. بعد از اینکه او را در تختخوابش گذاشتید، چند تا آنها را برایش پخش کنید تا شاید بتواند به او کمک کنید به راحتی به خواب برود. صداهایی که به White noise؛ صداهای سفید، معروفند نیز می‌تواند کودک شما را آرام کند. همچنین این صداها باعث می‌شود صداهای اضافهٔ اطراف را نشنود و راحت‌تر بخوابد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط