درمان سرطان پستان بدون شیمی‌درمانی

درمان سرطان پستان بدون شیمی‌درمانی

پژوهشگران به تازگی گفته‌اند که حدود ۷۰ درصد زنان مبتلا به مراحل اولیهٔ شایع‌ترین سرطان پستان ممکن است از درد و رنج شیمی‌درمانی خلاص شوند. این نتیجه‌گیری از بررسی یک آزمایش ژنتیکی حاصل شده است که میزان خطر تومور را تخمین می‌زند. پزشکان متخصص سرطان می‌گویند که این دستاورد تازه، شیوهٔ درمان را در مراکز درمانی برخی از کشورها تغییر خواهد داد، به این معنا که زنانی که در این گروه قرار گیرند فقط با عمل جراحی و هورمون‌درمانی مداوا خواهند شد.

توقف شیمی‌درمانی یا کیموتراپی برای برخی از انواع سرطان پستان در دنیا

شیمی‌درمانی اغلب بعد از جراحی و برای کم کردن خطر بازگشت سرطان یا گسترش آن به بخش‌های دیگر بدن انجام می‌شود اما این داروهای سمی عوارض جانبی آزاردهنده‌ای دارند، از حالت تهوع و خستگی مفرط تا ناباروری و درد دائمی اعصاب. شیمی‌درمانی در موارد نادر باعث بیماری‌های قلبی و حتی در مواردی باعث سرطان خون می‌شود. دانشمندان در این تحقیق، ۱۰ هزار و ۲۷۳ زن را با یک آزمایش سادهٔ ژنتیک که به راحتی در دسترس است و در نظام خدمات درمانی بریتانیا؛ NHS، بررسی کردند. بر اساس این پژوهش در حال حاضر در بریتانیا به زنانی که آزمایش ژنتیکشان خطر کمی را نشان می‌دهد گفته می‌شود که نیازی به شیمی‌درمانی ندارند و به کسانی که نتیجهٔ آزمایششان خطر بیشتری را نشان می‌دهد گفته می‌شود که حتماً شیمی‌درمانی را انجام دهند اما در اغلب زنان نتیجهٔ آزمایش خطر را متوسط نشان می‌دهد که دقیقاً مشخص نیست آنها چه باید بکنند.

آمار ارائه‌شده در بزرگ‌ترین نشست پزشکان متخصص و پژوهشگران سرطان در شیکاگوی امریکا نشان می‌دهد که نتیجهٔ درمان این گروه از بیماران با شیمی‌درمانی و بدون شیمی‌درمانی به یک اندازه است؛ کسانی که تا ۹ سال پس از درمان سرطان زنده مانده‌اند، بدون شیمی‌درمانی ۹۳/۹ درصد و با شیمی‌درمانی ۹۳/۸ درصد بوده است. این تحقیق که مرکز تحقیقات سرطان آلبرت آینشتاین در شهر نیویورک انجام داده است، پیشرفت مهمی در درمان سرطان محسوب می‌شود و می‌تواند هزینهٔ درمان را کاهش و شیوهٔ درمان را تغییر دهد.

این خبر اتفاق خوشحال‌کنندهٔ بسیار بزرگی است و یک تغییر بنیادین در درمان زنانی است که در مراحل اولیهٔ سرطان پستان هستند. پزشکان تخمین می‌زنند که به خاطر نتایج این پژوهش، سالانه حدود ۳۰۰۰ زن در بریتانیا دیگر برای درمان نیازی به شیمی‌درمانی نداشته باشند، زیرا این تحقیق مختص مراحل اولیهٔ انواعی از سرطان پستان است که با هورمون‌درمانی معالجه می‌شوند و سرطان هنوز به غدد لنفاوی بیمار سرایت نکرده باشد. همچنین افراد دارای ژن‌های معیوب BRCA۱ و BRCA۲ که باعث افزایش سرعت و رشد سلول‌های سرطانی می‌شوند مشمول نتایج این تحقیق نمی‌شوند. این آزمایش ژنتیک پس از عمل جراحی و بیرون آوردن غده انجام خواهد شد و در آن فعالیت ۲۱ ژن بررسی می‌شود تا مشخص شود که سرطان فرد تا چه حد مهاجم است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط