تنها با سه روش کاربردی، آمادگی روانی خود را برای زایمان افزایش دهید

تنها با سه روش کاربردی، آمادگی روانی خود را برای زایمان افزایش دهید

اگر باردار هستید و مخصوصاً هفته‌های آخر بارداری‌تان را سپری می‌کنید، نیازمند آمادگی هر چه بیشتر برای فرایند زایمان هستید. اکنون زندگی شما و همسرتان دچار تغییرات اساسی شده است و هر کدام پذیرای نقش جدیدی شده‌اید، نقشی که باید خود را به خوبی برای آن آماده کنید. اما پیش از هر چیز لازم است برای فرایند زایمان آمادگی کافی پیدا کنید. خوشبختانه در طول دوران بارداری فرصت مناسبی برای این کار خواهید داشت. خانم‌های باردار معمولاً نگرانی‌ها و باورهای نادرستی در مورد نحوهٔ زایمان و دردهای آن دارند که گاه از خاطرات و تجربیات نه‌چندان خوب اطرافیان شکل گرفته است. اگر شما هم از جمله کسانی هستید که هنوز برای زایمان آمادگی کافی ندارید، با به کار بستن سه روش زیر آمادگی روانی بیشتری خواهید داشت و در نتیجه زایمان راحت‌تری را تجربه ‌خواهید کرد.

۱. شرکت در کلاس‌های آمادگی برای زایمان

از هفتۀ ۲۰ بارداری می‌توانید در کلاس‌های آمادگی برای زایمان شرکت کنید. در این کلاس‌ها، انواع روش‌های زایمان و روش‌های کاهش درد به شما معرفی می‌شود. در نتیجه، هنگام ورود به بیمارستان، اطلاعات مفیدی در مورد انتخاب روش‌های کاهش درد خواهید داشت. در کلاس‌های آمادگی برای زایمان دربارۀ نگرانی‌های رایج زنان باردار صحبت و راهکارهایی برای کاهش آن پیشنهاد می‌شود. این کلاس‌ها به شما این امکان را می‌دهد که در جمع کسانی باشید که مثل خودتان دوران بارداری‌شان را طی می‌کنند و احتمالاً با بسیاری از مشکلاتی که شما مواجه هستید، رو‌به‌رو هستند و خیلی از حرف‌های شما با یکدیگر مشترک است. از دیگر نکات مثبت کلاس‌های آمادگی زایمان، آموزش نکاتی برای مدیریت درد زایمان است.

۲. انجام ورزش یوگا

ورزش‌های مخصوص بارداری، علاوه بر تقویت عضلات، باعث شادابی و تقویت روحیۀ شما نیز می‌شود. اما یوگا در بارداری علاوه بر این نکات، تمرکز کردن را به شما یاد می‌دهد و کمک می‌کند تا آرامش ذهنی داشته باشید. در نهایت، مجموع این موارد به شما کمک خواهد کرد تا هنگام زایمان آرام باشید، دست و پایتان را گم نکنید و آمادگی بیشتری داشته باشید.

۳.آشنایی با محیط زایمان

اتاق زایمان ممکن است برای برخی خانم‌ها جای وحشتناکی باشد. برخی فکر می‌کنند اتاق زایمان جای درد کشیدن و دیدن چهره‌های بداخلاق است اما در حقیقت این‌طور نیست. این تصورات گاه از حرف‌ها و خاطرات دیگران در ذهن مادران باردار ایجاد می‌شود. برای اینکه نگرانی‌هایتان از محیط زایمان برطرف شود، بهتر است این محیط را ببینید. در برخی کلاس‌های آمادگی زایمان، مربی، شما را به اتاق زایمان می‌برد و این امکان را می‌دهد که شناختی نسبی از تجهیزات و فرایند زایمان پیدا کنید. بعضی مواقع که امکان بازدید نزدیک از اتاق زایمان نیست، می‌توانید فیلم‌ها یا عکس‌های آن را ببینید یا در اینترنت راجع به آن مطالعه کنید. نکتۀ خیلی مهم این است که در این جست‌وجوها، به هیچ‌وجه تصاویر وحشتناک یا اغراق‌شده را نبینید. کنجکاوی خود را در این مورد کنار بگذارید و خودتان را گول نزنید، زیرا این تصاویر تأثیرات بسیار بدی خواهد داشت.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط