آیا شیردهی مقصر تغییرات ظاهر سینه‌‌های ماست؟

آیا شیردهی مقصر تغییرات ظاهر سینه‌‌های ماست؟

در طول زندگی اندازه و شکل سینه‌های شما می‌تواند تغییر کند. اما بسیاری از زنان و مادران نگرانند که فقط اگر شیردهی کنند، سینه‌های آنها شل و نازیبا می‌شود ولی واقعیت این است که خواه یا ناخواه گذشت زمان و خود زندگی تأثیرش را روی سینه‌ها می‌گذارد، یعنی در واقع سن، افزایش یا کاهش وزن، بارداری، تأثیرات جاذبهٔ زمین و شیردهی همگی با هم روی شکل ظاهری سینه‌ها تأثیر می‌گذارد و این میان تنها و فقط دوران شیردهی مقصر نیست. بهتر است تغییرات سینه‌ها طی بارداری، زایمان و پس از اتمام دوران شیردهی بیشتر بدانید.

سینه‌ها در بارداری چه تغییری می‌کند؟

در طول بارداری سینه‌ها بزرگ‌تر می‌شوند تا برای شیردهی آماده شوند و همچنین نوک سینه و هالهٔ دور آنها تیره‌تر می‌شود و ممکن است کمی هم بزرگ‌تر شود. چند روز بعد از تولد نوزاد، وقتی شیر اصلی وارد سینه‌های شما می‌شود، سپس آنها سنگین‌تر و سفت‌تر خواهند شد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با دلایل تغییرات پستان در دوران بارداری بیشتر آشنا شوید.

سینه‌ها بعد از زایمان چه تغییری می‌کند؟

تقریباً دو هفته بعد از زایمان، سینه‌های شما حدوداً به سایزشان در دورهٔ بارداری بازمی‌گردند و به احتمال زیاد تا وقتی کودکتان را از شیر می‌گیرید به همان اندازه باقی می‌مانند. وقتی به وزن پیش از بارداری‌تان بازگردید، سینه‌ها هم احتمالاً به اندازهٔ پیش از بارداری برمی‌گردند، هرچند احتمالاً و خیلی دقیق به همان اندازهٔ قبل از بارداری سفت نخواهند بود.

سینه‌ها بعد از اتمام شیردهی چه تغییری می‌کند؟

برخی از موارد قابل مشاهده در تغییر شکل سینه‌ها پس از شیردهی ممکن است شامل افتادگی یا مسطح شدن پستان یا نامتقارن بودن پستان‌ها باشد. برخی از مادران فکر می‌کنند که فقط شیردهی دلیل افتادگی سینه‌های آنهاست، اما همان‌طور که اشاره شد، عوامل دیگری مثل ژنتیک، تعداد بارداری‌های شما، بزرگ بودن سینه‌ها قبل از بارداری، افزایش وزن نامناسب در بارداری، سن و مصرف سیگار می‌تواند در ظاهر سینه‌های شما تأثیر بیشتری نسبت به تغذیه با شیر مادر داشته باشد. همچنین مثل زمانی که شما باردار هم نشده باشید ولی وضعیت هر کدام از سینه‌هایتان با دیگری متفاوت است، در دوران شیردهی نیز تغییری که در یک سینه به وجود می‌آید، لزوماً در سینۀ دیگر هم پیش نمی‌آید.

راه‌حل حفظ ظاهر سینه‌ها چیست؟

برای حفظ ظاهر و شکل سینه‌هایتان نه تنها برای زیبایی، بلکه برای داشتن سلامت درست و دور ماندن از بیماری‌های مختلف باید همیشه و به طور منظم ورزش کنید و همراهش تغذیه و رژیم مناسبی نیز داشته باشید تا از این عضوهای ارزشمند و زندگی‌بخش بدنتان محافظت کنید. اما تنها راه برای داشتن سینه‌های سفت و سربالا در تمام طول عمر این است که هیچ‌وقت باردار نشوید و خب البته هیچ‌وقت هم پیر نشوید.

آیا جراحی برای زیبایی سینه کار درستی است؟

این کار به دلایل متعددی توصیه نمی‌شود. یکی از ساده‌ترین علت‌ها این است که به دلیل بالا رفتن آمار سرطان پستان در کشورمان، بهتر است بافت سینهٔ شما برای خودآزمایی پستان توسط خودتان و معاینات پزشکی دیگر دارای یک بافت مصنوعی نباشد تا همه چیز ساده‌تر باشد. اما برخی مادران پس از دوران شیردهی تصمیم به عمل جراحی زیبایی می‌گیرند. عمل بالا کشیدن سینه که ماستوپکسی نامیده می‌شود برای کمک به افتادگی سینه، بالاتر بردن نوک سینه و تقارن سینه‌ها انجام می‌شود.

به هر حال توصیه می‌شود قبل از تصمیم به جراحی، غیر از این که بهتر است پزشک زنان، یک جراح متخصص زیبایی و حتماً یک جراح سرطان پستان ارزیابی کاملی از سلامت شما شامل بررسی کامل سابقۀ سلامت پستان را انجام دهد، بهتر است در مورد این موضوع که قصد بارداری مجدد دارید یا خیر با همسرتان نیز مشورت کنید و اگر قصد بارداری مجدد دارید، بهتر است جراحی زیبایی خود را بعد از آخرین بارداری و اتمام آخرین شیردهی خود به تأخیر بیندازید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط