آیا سفر با هواپیما در طول بارداری خطر دارد؟

آیا سفر با هواپیما در طول بارداری خطر دارد؟

در بارداری اول، از ابتدای بارداری تا انتهای هفتۀ ۳۲ برای پروازهای کمتر از دو ساعت و از ابتدای بارداری تا انتهای هفتۀ ۲۸ برای پروازهای بیشتر از دو ساعت می‌توانید با هواپیما سفر کنید. از بارداری دوم به بعد نیز، تا انتهای هفتۀ ۲۸ اجازۀ پرواز صادر می‌شود که ممکن است این قوانین برای بارداری‌های دوقلو متفاوت باشد. زمان مناسب‌تر برای مسافرت رفتن در بارداری شما اواسط دوران حاملگی یعنی سه ماههٔ دوم؛ از هفتهٔ ۱۴ تا ۲۸ بارداری است، هرچند به استثنای اواخر بارداری یا در مواردی که شما یک عارضه‌ٔ بارداری خاص دارید که پزشک سفر با هواپیما را برایتان ممنوع کرده است، سفر کردن با هواپیما در بارداری معمولاً خطرناک نیست، به شرطی که تمام موارد ایمنی را رعایت کنید. در هر صورت، فکر خوبی است که برنامهٔ سفر خود را با پزشکتان در میان بگذارید. اما این موارد خاص چیست که پرواز با هواپیما را برای مادران باردار ممنوع می‌کند؟ و کدام مادران باردار نباید سوار هواپیما شوند؟

موارد احتمالی منع سفر با هواپیما در بارداری

پزشک یا مامایی که وظیفهٔ مراقبت از دوران بارداری‌تان را به عهده دارد ممکن است با سفر هوایی شما مخالفت کند اگر یکی از موارد زیر را داشته باشید:

موارد منع سفر با هواپیما در بارداری

موقعیت‌هایی نیز وجود دارد که در آنها سفر با هواپیما قطعاً از نظر پزشکان ایمن نیست، مثلاً اگر شما یکی از موارد زیر را داشته باشید:

اگر شما در هر کدام از این دسته‌ها هستید، لازم است قبل از هر گونه سفر کوتاه یا طولانی‌مدتی، چه زمینی و چه هوایی با پزشک زنان و زایمان خود صحبت کنید. همچنین بهتر است در طول ماه آخر بارداری که احتمال شروع زایمان بیشتر است،‌ سوار هواپیما نشوید و اگر تصمیم دارید در سه ماههٔ سوم بارداری سفر هوایی داشته باشید، قبل از رزرو بلیط با شرکت هواپیمایی تماس بگیرید و ببینید آیا برای پرواز به مدارکی از سوی پزشک که اجازهٔ پرواز را بدهد نیاز دارید؟

ولی اگر مجبور هستید به جایی ناآشنا سفر کنید، از ماما یا متخصص زنانتان برای پیدا کردن پزشکی در آن شهر یا منطقه که در صورت نیاز به مراقبت پزشکی بتوانید به او مراجعه کنید کمک بخواهید. یک فهرست کامل از شماره تماس‌های اضطراری نیز تهیه کنید و اگر در سه‌ ماههٔ دوم یا سوم هستید یک کپی از پروندهٔ پزشکی و اطلاعات بارداری خود را هم همراهتان ببرید.

نکاتی هنگام سفر با هواپیما

تا زمانی که سالم هستید و مشکلات زایمانی ندارید، شما و جنین در کابین فشار یک هواپیمای تجاری مشکلی نخواهید داشت و لازم نیست نگران دستگاه‌های اسکنر بخش بازرسی فرودگاه باشید، زیرا پرتوهایی که در معرض آنها قرار می‌گیرید خیلی کمتر از آن است که بتواند برای شما یا جنین مضر باشد. در طول پرواز نیز کارهایی هست که می‌توانید برای ایمنی و راحتی بیشتر خود انجام دهید. برخی از این کارها شامل موارد زیر است:

 • برای تکان کمتر، هنگام دریافت کارت پرواز، یک صندلی در میانهٔ هواپیما در بالای بال هواپیما را در خواست کنید.
 • صندلی کنار راهرو را انتخاب کنید تا هر زمان که خواستید برای دستشویی رفتن یا راه رفتن و کش آمدن راحت بلند شوید. این کار را باید حداقل یک بار در هر یک ساعت انجام دهید.
 • در صندلی کنار راهرو امکان داشتن جای بیشتری برای پاهایتان دارید.
 • برای کمتر کردن ورم پا، مرتب پاها را از مچ خم و راست کنید.
 • پوشیدن ساپورت و شلوار طبی بارداری نیز می‌تواند در جلوگیری از ایجاد لختهٔ خون طی سفرهای طولانی مؤثر باشد، زیرا می‌تواند به جریان یافتن خون در رگ‌ها کمک کنند.
 • در حالت نشسته همیشه کمربند ایمنی را زیر شکم و پایین باسنتان ببندید.
 • برای وقت‌گذرانی کتاب بخوانید یا مجله نگاه کنید.
 • اگر توی صندلی راحت نیستید، درخواست یک بالش راحت بکنید.
 • برای پیشگیری از کم‌آبی بدنتان مثلاً ناشی از هوای خشک کابین، مقدار زیادی مایعات، به ویژه آب بنوشید.
 • مرتب به دستشویی بروید، به ویژه در اواخر پرواز تا در طول زمان مورد نیاز برای فرود آمدن و رفتن تا گیت، با یک مثانهٔ پر گیر نیفتید.
 • در طول پرواز و قبل از بلند شدن هواپیما از خوردن غذاهای و نوشیدنی‌های نفاخ خودداری کنید. گاز گیرافتادهٔ ناشی از مواد غذایی در ارتفاعات بلند منبسط می‌شود و ناراحتی ایجاد می‌کند.
 • اگر مستعد تهوع هستید از پزشک بپرسید که آیا می‌توانید یک داروی ضدتهوع بخورید یا لزومی برای این کار نیست.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط