آیا تهوع بارداری ارتباطی با پسر یا دختر بودن کودک دارد؟

آیا تهوع بارداری ارتباطی با پسر یا دختر بودن کودک دارد؟

برخی از خانم‌ها در دوران بارداری خود فقط حالت تهوع دارند، اما برخی از آنها حالت تهوع و استفراغ را با هم تجربه می‌کنند. این مشکل معمولاً حدود هفتۀ ششم بارداری آغاز می‌شود، اما برخی از زنان ممکن است از هفتۀ چهارم نیز این مشکل را داشته باشند و در ماه‌های بعدی علائم شدیدتر شود. برخی زنان از هفتۀ ۱۰ ممکن است کمی بهتر شوند، اما برخی نیز ممکن است تا پایان هفتۀ ۱۵ این علامت را داشته باشند. تهوع ممکن است در طول بارداری قطع شود و سپس دوباره ادامه پیدا کند. درصد کمی از زنان نیز این علائم را تا زمان زایمان دارند.

آیا درست است که اگر در اوایل بارداری تهوع نداشته باشی، بچه پسر است؟

جواب به این پرسش کمی سخت است، زیرا هنوز به صورت قطعی تأیید نشده، پس باید گفت خیر، فرزند شما حتماً و ضرورتاً پسر نیست. بنابراین بهتر است تنها به خاطر اینکه خوش شانس بوده‌اید و تهوع ندارید، ناگهان یک اتاق لباس آبی نوزاد نخرید.

با این حال، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد هورمون‌هایی که در زمان داشتن جنین دختر تولید می‌شود می‌تواند در سه ماههٔ اول بارداری مادر را بیش از زمان پسر بودن جنین دچار تهوع کنند و پژوهش‌ها می‌گویند زنانی که در سه ماههٔ اول بارداری تهوع و استفراغ شدید دارند ممکن است احتمال بیشتری برای به دنیا آوردن نوزاد دختر داشته باشند. در پژوهشی روی یک میلیون زن که تهوع و استفراغ شدید بارداری داشتند، نیمی از زنان نوزاد دختر به دنیا آورند اما این پژوهش روی مادرانی انجام شد که به دلیل تهوع در بیمارستان بستری شده بودند و کارشناسان مطمئن نیستند که این نتایج چقدر قابل اعمال به زنانی است که از تهوع معمول بارداری رنج می‌برند.

اگر می‌خواهید جنسیت کودکتان را بدانید، سونوگرافی‌ اواسط دورهٔ بارداری، روش بسیار مطمئن‌تری برای تعیین جنسیت کودک است و البته، اگر شما به هر دلیلی آزمایش آمنیوسنتز داشته‌اید، می‌توانید با قطعیت بیشتری بدانید که فرزندتان پسر است یا دختر که البته این آزمایش اصلاً برای تمام مادران باردار ضرورت ندارد و فقط برای برخی از خانم‌های باردار لازم است.

چه زنانی بیشتر احتمال داشتن تهوع بارداری دارند؟

شما احتمال بیشتری برای تجربهٔ حالت تهوع یا استفراغ بارداری دارید، اگر یکی از موارد زیر را داشته باشید:

بارداری چندقلو: اگر دوقلو یا چندقلو باردار هستید، تهوع شما می‌تواند ناشی از بالاتر بودن سطح هورمون hCG، استروژن یا دیگر هورمون‌ها در بدنتان باشد و شما احتمال بیشتری برای داشتن تهوع و استفراغ شدیدتر از میانگین دارید. از سوی دیگر، این هم قطعی نیست، زیرا برخی از زنانی که دوقلو باردارند نیز ممکن است تهوع کمی داشته باشند یا اصلاً تهوع نداشته باشند.

سابقهٔ داشتن تهوع در بارداری‌ قبلی: اگر در بارداری قبلی‌تان حالت تهوع و استفراغ داشته‌اید، احتمالش هست که باز همم این حالت را تجربه کنید.

حالت تهوع و استفراغ بعد از خوردن قرص‌های ضدبارداری: اگر سابقهٔ حالت تهوع و استفراغ را به عنوان عوارض جانبی قرص‌های ضدبارداری در گذشته داشته‌اید که احتمالاً ناشی از پاسخ بدن شما به استروژن است، امکان دارد در بارداری نیز این تهوع را تجربه کنید.

تهوع ماشین‌زدگی: اگر شما مستعد تهوع حرکتی یعنی تهوع ناشی از حرکت هستید که اغلب به عنوان ماشین‌زدگی از آن یاد می‌شود، احتمال بیشتری برای تجربه کردن تهوع بارداری نیز دارید.

سابقهٔ وراثتی تهوع: سابقهٔ ارثی تهوع در دورهٔ نیز می‌تواند یکی از احتمالات دیگر باشد. به عنوان مثال، اگر مادر یا خواهران شما تهوع بارداری شدید داشته‌اند، احتمال بیشتری وجود دارد که شما هم آن را داشته باشید.

سردردهای میگرنی: یکی دیگر از احتمالات، داشتن و سابقهٔ سردردهای میگرنی در خانم‌هاست. اگر سردردهای میگرنی دارید ممکن است تهوع بارداری را نیز تجربه کنید.

در نهایت نیز بهتر است با راهکارهای درست برای کاهش تهوع بارداری آشنا شوید و مطالب علمی را فقط برای بیشتر شدن تجربه و آگاهی‌تان بخوانید تا مجبور نباشید با شنیدن حرف‌ها و باورهای اشتباه افراد ناآگاه در مورد بارداری نگران شوید یا بیش از حد فکر کنید. بارداری و زایمان شیرینی را برایتان آرزو می‌کنیم.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط