قبل از انتخاب سبک و روش تربیتی کودک به چه نکاتی دقت کنید؟

قبل از انتخاب سبک و روش تربیتی کودک به چه نکاتی دقت کنید؟

هر روشی را که برای تربیت بچه‌ها به کار می‌برید و هر سبک و فلسفهٔ فرزندپروری را که در نظر دارید، لازم است قبل از شروع تربیت بچه‌ها به چه نکات کلی‌تری توجه کنید؟ در این مطلب می‌توانید با نکاتی برای شروع و برنامه‌ریزی سبک‌ و روش تربیتی انتخابی شما برای کودکانتان آشنا شوید. 

شباهت‌ نظریه‌های تربیتی کودکان

اگرچه حوزه‌ٔ تأدیب و تربیت گسترده است ولی بسیاری از کتاب‌های تربیتی مهم دنیا موضوعات مشابهی را مطرح می‌کنند. برخی از مهم‌ترین‌ها عبارتند از:

  • هدفتان چیزی حد فاصل تنبیه‌ بیش از حد و آسان گرفتن بیش از حد باشد.
  • هرگز از مجازات‌ها و تنبیه بدنی مانند ضربه زدن به باسن و سیلی زدن استفاده نکنید.
  • از مجازات‌های روانی مانند ناسزاگویی و توهین پرهیز کنید.
  • هنگامی که شما یا فرزندتان از کنترل خارج می‌شوید، فرصتی برای آرام گرفتن به خودتان بدهید.
  • همیشه گزینه‌های جایگزین داشته باشید.
  • یاد بگیرید عصبانیت خود را مدیریت کنید.
  • تشویق و بازخورد مثبت ارائه دهید.
  • بگذارید فرزندتان عواقب رفتارش را تجربه کند.
  • مراقب دلتان و اثر تصورهای غلطتان باشید و با هر تغییر و شروع دوباره‌ای، کارنامه‌ٔ رفتاری کودک را سفید تلقی کنید.

اصول اولیه در تربیت کودک را ببینید.

تفاوت‌ نظریه‌های تربیتی کودکان

حتماً شما هم با این اتفاق مواجه شده‌اید یا شنیده‌اید که یک متخصص پیشنهاد می‌کند مدت زمان وقفه‌های تربیتی به ازای هر سال از عمر فرزندتان یک دقیقه طول بکشد، درحالی‌که متخصص دیگری می‌گوید فرزندتان است که باید در مورد مدت زمان آن تصمیم بگیرد یا یک کتاب تربیتی به شما می‌گوید که قاطعانه به فرزندتان بگویید: «زدن نداریم!» و کتاب دیگری می‌گوید در استفاده از کلمات منفی مانند: «نه!» و «نکن!» محتاط باشید. تلاش برای فهم توصیه‌های متناقض می‌تواند شما را کلافه‌ و گیج کند، اما این نشان می‌دهد که فقط یک روش صحیح برای تربیت و آموزش انضباط‌ به بچه‌ها وجود ندارد.

در مورد آنچه برای شما و فرزندانتان مفید است، خودتان متخصص واقعی هستید. بدون شک توصیه‌های کارشناسان مفید است اما باید با حس شهودی و ارزش‌های شما هماهنگی داشته باشد. خوب است که فلسفه‌های تربیتی را با شرایط خودتان تطبیق دهید و از آنچه برای شما معنادار و مفید است، استفاده کنید.

تصمیم‌گیری در مورد انتخاب بهترین گزینه برای تربیت کودک

یادتان باشد هیچ سبک و راهنمایی‌ای به این معنا نیست که روش تربیتی خود شما که به شکل غریزی انتخاب کرده‌اید و تا الان به کار برده‌ و موفق هم بوده‌اید غلط است و این را هم بدانید که تمام روش‌های تربیتی در واقع با یکدیگر همپوشانی دارند و آنچه آنها را متفاوت می‌کند، فقط چیزی است که بر آن تأکید بیشتری می‌کنند و شما می‌توانید مشخص کنید که ارزش‌های شخصی و شرایط زندگی خانوادهٔ شما بیشتر از همه با تمرکز و تأکید اصلی کدام سبک و روش خاص مطابقت دارد.

پس در نهایت، به خودتان اعتماد کنید و خودتان در مورد اینکه چه چیزی برای شما و کودکتان بهتر است تصمیم‌ بگیرد.

پنج نظریه‌ٔ معمول تادیب و تربیت را ببینید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط