من هیچ‌وقت برای فرزندم کتاب نخوانده‌ام. آیا حالا برای شروع خیلی دیر است؟

من هیچ‌وقت برای فرزندم کتاب نخوانده‌ام. آیا حالا برای شروع خیلی دیر است؟

هرگز برای شروع کتاب خواندن برای فرزندتان دیر نیست. فواید آکادمیک کتاب خواندن برای بچه‌ها از هر زمان که شروع کنید قابل دستیابی است، چه وقتی کودکتان تازه به دنیا آمده و چه وقتی در کلاس سوم است.

یکی از بزرگ‌ترین مزایای آن فرصتی است که فرزندتان برای یادگیری کلمات جدید و ایده‌های جدید خواهد داشت. توانایی کودکان برای خواندن به شکل مستقل تا اواسط یا اواخر دوران ابتدایی با توانایی درک مطلب آنها همگام و هم‌سطح نمی‌شود. بنابراین، والدین با کتاب خواندن برای فرزندانشان می‌توانند آنها را در معرض ایده‌ها، مفاهیم و واژگانی قرار دهند که در غیر این صورت دسترسی به آنها امکان‌پذیر نمی‌بود. استفاده‌ از این مخزن دانش برای داشتن درک مطلب بالا حیاتی است.

هر بار که داستانی را می‌خوانید، یا کودک را در معرض ایده‌ای جدید قرار می‌دهید، یا در مورد معنای یک کلمه با او صحبت می‌کنید، مثل این است که مبلغی به حساب بانکی درک مطلب او واریز می‌کنید. مطالعه‌ٔ گسترده نه تنها واژگان کودک را بهبود می‌بخشد، بلکه می‌تواند رشد فکری او را نیز افزایش دهد.

از لحاظ یادگیری کلمات جدید، کتاب خواندن حتی برای بچه‌های بزرگ‌تر، برای مثال، در کلاس پنجم یا ششم نیز مفید خواهد بود. وقتی برای بچه‌های خود کتاب می‌خوانید، معنای کلماتی را که نمی‌دانند، توضیح دهید. کلمات مترادف و متضاد آنها را ذکر کنید. مثال‌هایی از نحوه‌ٔ استفاده از این کلمات در مطالب دیگر ارائه و به کلمات مرتبط اشاره کنید.

اگر زیاد با اتومبیل سفر می‌کنید، کتاب‌های صوتی بخرید و اجازه دهید یک متخصص حرفه‌ای کار کتاب خواندن را انجام دهد. اما شما هم به آنها گوش کنید تا بتوانید در مورد چیزی که شنیده‌اید، با هم صحبت کنید.

فواید آکادمیک کتاب خواندن برای بچه‌ها به شکلی گسترده مورد تحقیق قرار گرفته و مستند شده است، اما این کار مزایای روحی و روانی نیز دارد. کتاب خواندن برای فرزندانتان خاطرات مشترکی برای آنها ایجاد می‌کند. وقتی والدین کارشان را متوقف می‌کنند و وقت خود را به کتاب خواندن برای بچه‌هایشان اختصاص می‌دهند، به آنها نشان می‌دهند که مهم و شایسته‌ٔ وقت‌ والدین هستند.

در مورد تربیت کودک کتابخوان بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید