درمان‌های جایگزین بی‌خطر برای اتیسم کودکان

درمان‌های جایگزین بی‌خطر برای اتیسم کودکان

درمان‌های جایگزین یا درمان‌های مکمل شامل روش‌ها و داروهایی است که معمولاً در کنار مراقبت‌های پزشکی شناخته‌شده و مؤثر در دنیا برای یک بیماری یا عارضه استفاده می‌شود. وقتی به نظر می‌رسد که درمان‌های شناخته‌شده و معمول در مورد یک کودک مبتلا به اتیسم جواب نمی‌دهد، ممکن است برخی از والدین بخواهند برخی از این رویکردهای درمانی جایگزین برای اختلال طیف اتیسم را امتحان ‌کنند. اما کدام یک از درمان‌های جایگزین برای اتیسم احتمالاً ایمن است و ارزش امتحان کردن را دارد؟ در این مطلب می‌توانید جواب این سؤال را پیدا کنید.

درمان حسی

بسیاری از کودکان مبتلا به اتیسم از صداهای بلند، نورهای روشن و لمس شدن اذیت می‌شوند. کاردرمانی با روش یکپارچگی حسی شامل قرار دادن کودکان در معرض لمس، حرکت، صدا یا بوهای تسکین‌‌دهنده برای تخفیف و کاهش دادن به شکل درست و صحیح علائم اتیسم است.

در برخی پژوهش‌های کوچک در این زمینه، کودکان بهبودهایی در مهارت خودمراقبتی پیدا کرده‌اند و برخی رفتارهای اجتماعی را همراه با حساسیت کمتر به محرک نشان داده‌اند. همچنین هیچ ضرری در امتحان کردن درمان حسی وجود ندارد و یک دورهٔ آزمایشی می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید آیا این درمان برای کودک شما مؤثر بوده یا تأثیری نداشته است.

موسیقی‌درمانی

برای برخی کودکان، درمانی که شامل موسیقی است می‌تواند مفرح و سرگرم‌کننده باشد. حامیان این روش درمانی می‌گویند که این درمان به حوزه‌های متعددی مثل موارد و زمینه‌های ارتباطی، مهارت‌های حرکتی، مهارت‌های شناختی و بیان عواطف می‌پردازد و می‌تواند با درمان‌هایی مثل تحلیل رفتار کاربردی؛ ABA، ترکیب شود.

پژوهش‌های معتبر کمی دربارهٔ تاثیرگذاری موسیقی‌درمانی انجام شده است و شواهد نسبتاً کمی حاکی از آن است که این روش بتواند به برقراری ارتباط و رفتار اجتماعی کمک کند ولی در هر حال ریسک آشکار یا عوارض جانبی خطرساز یا نامطلوبی برای موسیقی‌درمانی وجود ندارد.

در هر صورت، گنجاندن موسیقی در درمان‌های سنتی و کلاسیک اتیسم ممکن است استرس و اضطراب را کاهش دهد. این روش همچنین می‌تواند هم برای والدین و هم کودکان لذت‌بخش باشد. کودکانی که به طور ویژه به سروصدا حساس هستند، ممکن است این رویکرد را دوست نداشته باشند، پس اگر این روش را امتحان می‌کنید، درمانگرتان باید بتواند هر نوع حساسیت شنیداری را که کودکتان دارد مدیریت کند.

یوگا

تمرین یوگا نیازمند نظم و انضباط است که می‌تواند مهارتی مهم برای کودکان مبتلا به اتیسم باشد. یوگا، مدیتیشن و حرکت را با هم ترکیب می‌کند و پزشکان آن را به دلیل کمک به ریلکس شدن، ذهن‌آگاهی و تناسب اندام ارزشمند می‌دانند.

پژوهش‌های اندکی به این نتیجه رسیده‌ است که یوگا می‌تواند به کاهش رفتارهای منفی، مثل گوشه‌گیری اجتماعی و پرخاشگری کمک کند و مهارت‌های اجتماعی را بهبود دهد. تمرینات یوگا همچنین ریسک‌های بسیار اندکی دارد. بهتر است مثل هر برنامهٔ ورزشی دیگری، قبل از شروع این کار با پزشک کودکتان صحبت کنید. بعد از تأیید پزشک نیز به دنبال یک مربی یوگا باشید که نیازها و توانایی‌های کودکتان را درک کند و بتواند جلسات را به شکل متناسبی با او تطبیق دهد.

ماساژ

ماساژی شامل فشارهای سبک ممکن است درد را تخفیف دهد، اضطراب و افسردگی را کاهش دهد و استرس را کمتر کند. ماساژ می‌تواند برای کودکانی که با لمس شدن راحت هستند و مشکلی ندارند تجربه‌ای بسیار لذت‌بخش باشد.

هرچند پژوهش‌های اندک و خلاصه‌ای در مورد این موضوع انجام شده، اما بعید است که ماساژ ضرری داشته باشد ولی لازم است حتماً ماساژدهنده‌ای را انتخاب کنید که مجوز کار داشته باشد. همچنین خود شما به عنوان والدین می‌توانید تکنیک‌های ماساژ را یاد بگیرید تا در خانه برای کودکتان استفاده کنید.

کاردرمانی با اسب

حامیان حیوان‌درمانی مثل کاردرمانی با اسب که گاهی هیپوتراپی نامیده می‌شود، می‌گویند این درمان به بهبود خلق‌وخو، کنترل عاطفی، تعامل اجتماعی، مهارت‌های حرکتی و یکپارچگی حسی کمک می‌کند.

کودکان مبتلا به اتیسم اغلب مشکلاتی در تفسیر عواطف و حالت چهرهٔ افراد دیگر دارند. کاردرمانی با اسب مستلزم کنترل، تمرکز، برقراری ‌ارتباط و پیش‌بینی حرکات اسب است و تمرین پیش‌بینی اینکه اسب چگونه پاسخ می‌دهد می‌تواند به کودکان کمک کند تا واکنش‌های مردم و افراد را پیش‌بینی کنند.

پژوهش‌های اندک و کوچکی که روی اسب‌سواری و اتیسم انجام شده نیز حاکی از آن است که این درمان ممکن است سودمند باشد اما از طرفی جلسات سوارکاری می‌تواند برای والدین گران باشد. در هر صورت اگر تصمیم به این کار گرفتید بهتر است از پوشیدن کلاه ایمنی کودکتان مطمئن شوید و زین، رکاب و دیگر تجهیزات را نیز بررسی کنید. همچنین برای گرفتن نتیجهٔ بهتر و در صورت امکان، یک مربی یا درمانگر کودک می‌تواند فرزندتان را همراهی کند.

حتی اگر بهبود آشکاری در نتیجهٔ کاردرمانی با اسب نبینید، باز هم ممکن است این کار، فعالیتی شاد و منحصربه‌فرد برای کودک و شما باشد؛ ایردای ندارد که تفریح کنید و با کودکتان شادی را تجربه کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط