کهیر در کودکان

یکی از مشکلاتی که غیر از بزرگسالان ممکن است برای کودکان هم پیش بیاید، عارضهٔ کهیر است. کهیر عارضه‌ای رایج است که واگیر ندارد و رفع آن معمولاً بین چند ساعت تا چند روز طول می‌کشد، اما این امکان هست که کودک آنها را برای ماه‌های متوالی روی پوست خود داشته باشد. در این مطلب می‌توانید با کهیر، پیشگیری و درمان آن در کودکان آشنا شوید.

عارضهٔ کهیر در کودک

کهیر نواحی متورم و اغلب خار‌ش‌داری روی پوست است. کهیرها می‌توانند در اشکال و اندازه‌های مختلف ظاهر شوند، اما معمولاً به خوبی متمایز و مشخص هستند، یعنی یک ناحیهٔ مرکزی کم‌رنگ و متورم که با حاشیه‌ٔ قرمز رنگی محصور شده است.

کهیر عارضه‌ای رایج است و معمولاً بین چند ساعت تا چند روز باقی می‌مانند، اما این امکان هست که آنها را برای ماه‌های متوالی روی پوست خود داشته باشید. کهیر واگیردار نیست، اما ممکن است روی پوست پخش شود. آنها ممکن است از یک ناحیه از پوست کودک شما ناپدید شوند و بعد در جاهای دیگر آن ظاهر شوند.

علل ایجاد کهیر در کودک

کهیر هنگامی بروز می‌کند که بدن یک مادهٔ شیمیایی به نام هیستامین آزاد می‌کند. دلایلی که برای بروز کهیر وجود دارد به قدری زیاد است که شما ممکن است در شناسایی علت با مشکل مواجه شوید. برخی از شایع‌ترین دلایل بروز کهیر شامل موارد زیر است:

گزش و نیش حشرات: نیش حشرات زهردار و گزش حشرات غیرزهردار یکی از دلایل ایجاد کهیر است. برای مثال، اگر کودک شما به زنبور یا مورچهٔ خاصی آلرژی داشته باشد، ممکن است در واکنش به گزش یا نیش کهیر بزند.

غذا: کودک ممکن است در واکنش به چیزی که خورده است کهیر بزند. محتمل‌ترین غذاهای آلرژی‌زا شامل شیر، انواع تخم پرنده‌‌ها، بادام‌زمینی، آجیل‌های درختی مانند بادام، گردو یا گردوی آمریکایی، سویا، گندم، ماهی و صدف‌داران یا سخت‌پوستان است. بعضی از افزودنی‌های غذایی و مواد نگهدارنده نیز می‌تواند باعث بروز کهیر شود. کودک ممکن است به دلیل آلرژی داشتن به پروتئین موجود در غذا یا به این دلیل که بدنش با انتشار هیستامین به یک ماده‌ٔ شیمیایی موجود در غذا واکنش نشان می‌دهد، کهیر بزند. حتی برخی کودکان صرفاً از طریق تماس بدنی با برخی غذاها کهیر می‌زنند. مثلاً وقتی آب توت‌فرنگی روی پوستشان می‌ریزد.

مواد آلرژی‌زا‌: اگر کودک شما برای مثال به گربه‌ها آلرژی دارد، ممکن است پس از لمس یک گربه‌ کهیر بزند. کودکان حتی ممکن است در واکنش به مواد آلرژی‌زای موجود در هوا مانند گردهٔ گیاهان کهیر بزنند.

بیماری: کودک ممکن است با ابتلا به سرماخوردگی یا سایر بیماری‌های عفونی ویروسی دچار کهیر شود. این کهیرها معمولاً یک یا دو هفته طول می‌کشد تا ناپدید شوند. در موارد کمتر شایع، کودک ممکن است هنگام ابتلا به یک عفونت باکتریایی کهیر بزند.

درجه حرارت: دماهای سرد گاهی اوقات باعث بروز کهیر می‌شود. همین امر در مورد تغییر ناگهانی دمای بدن، مثلاً زمانی که پوست کودک پس از سرد بودن، گرم می‌شود نیز صدق می‌کند.

داروها: آنتی‌بیوتیک‌ها و برخی از دیگر داروها نیز ممکن است باعث کهیر زدن کودک شوند.

درمان کهیر در کودک

اگر فکر می‌کنید فرزندتان به علت آلرژی به حیوان خانگی یا گرده‌های موجود در هوا دچار کهیر شده است، او را حمام دهید تا به اندازه‌ای که ممکن است ماده‌ٔ آلرژی‌زا را از بدنش پاک کنید. گاهی اوقات کمپرس‌ سرد یا شستن دست‌ و صورت با آب سرد کهیر را تا حدی تسکین می‌دهند. اما باید حواستان باشد که کودکتان بیش از حد سردش نشود یا آب آن‌قدر سرد نباشد که کودک را اذیت کند. همچنین می‌توانید لوسیون کالامین را امتحان کنید. با استفاده از یک توپ پنبه‌ای لوسیون کالامین را به صورت ضربه‌ای روی کهیرها بزنید.

یکی دیگر از راهکارهای درمان کهیر این است که لباس‌های تنگ را در ناحیه‌ٔ کهیرزده به تن فرزندتان نپوشانید. اگر کهیرها فرزند شما را اذیت می‌کند، از پزشک خود سؤال کنید که آیا می‌توانید برای کاهش خارش و ورم، دز مناسبی از یک آنتی‌هیستامین خوراکی به او بدهید یا خیر، اما بهتر است بدون اجازهٔ پزشک این کار را نکنید.

زمان تماس با اورژانس برای کهیر کودک

اگر فرزند شما همراه با کهیر هر کدام از علائم زیر را دارد، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید:

  • علائم تنفسی مانند خس‌خس سینه یا تنگی نفس
  • ورم صورت یا زبان
  • بیهوشی
  • دشواری در بلعیدن
  • سرگیجه یا احساس سبکی در سر یا سرگیجه

این علائم همراه با کهیر می‌توانند نشان‌دهندهٔ شوک آنافیلاکتیک باشد که یک واکنش آلرژیک بالقوه کشنده است. اگر فرزند شما هنوز شیرخوار است، به یاد داشته باشید که نای او به اندازه‌ای کوچک است که حتی مقدار کمی ورم نیز می‌تواند تنفس را برایش بسیار دشوار کند.

زمان مراجعه به پزشک برای کهیر کودک

اگر فرزندتان کمتر از دو سال دارد و کهیرهای گسترده‌ای در بیش از یک نقطه از بدنش دارد، لازم است با پزشکش تماس بگیرید. علاوه بر این، اگر کودک در هر سنی یکی از علائم زیر را داشت با پزشکش تماس بگیرید:

  • پس از نیش یک حشره یا در واکنش به یک دارو یا غذا، کهیرهایی با سطح زیاد زده است.
  • کهیر زده است و بسیار بدحال به نظر می‌رسد. به عنوان مثال، تب، بی‌حالی، تهوع، استفراغ مکرر یا دل‌دردی به شکل انقباض دارد.
  • دست‌ها، پاها یا مفاصل او ورم کرده است.

همچنین اگر کهیرها برای بیش از یک هفته باقی ماند، با پزشک کودکتان صحبت کنید. درحالی‌که بیشتر کهیرها به توجه و درمان خاصی نیاز ندارند، موارد مزمن ممکن است نیازمند آزمایش پوستی برای تعیین حساسیت غذایی یا دارویی، آزمایش خون برای کشف بیماری‌های زمینه‌ای یا در موارد نادر، نمونه‌برداری پوست باشد.

اگر طبق توصیهٔ پزشک به فرزندتان یک داروی آنتی‌هیستامین خوراکی داده‌اید و او هنوز هم ناراحت است یا اگر به نظر می‌رسد آنتی‌هیستامین باعث خواب‌آلودگی زیاد او می‌شود، از پزشک در مورد گزینه‌های دیگر سؤال کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مربتط