تجربهٔ‌ والدین دربارهٔ نکاتی برای تسکین اگزمای کودکان

تجربهٔ‌ والدین دربارهٔ نکاتی برای تسکین اگزمای کودکان

خارش پوست در کل اتفاق خسته‌کننده‌ای است که خود ما هم نمی‌توانیم آن را تحمل کنیم و اگر کودکتان از تکه‌های پوستی قرمز و خارش‌دار ناشی از اگزما رنج می‌برد، احتمالاً تنها چیزی که شما می‌خواهید این است که اگزما را متوقف کنید تا او را تسکین دهید. مراقبت مناسب از پوست کودک و پرهیز از محرک‌های شایع می‌تواند به تسکین پوست تحریک‌شده و جلوگیری از شعله‌ور شدن اگزما کمک کند. در این مطلب می‌توانید با چند نکته و راهکار که والدین برای تسکین اگزما در کودکانشان با شما در میان گذاشته‌اند آشنا شوید.

از مواد شویندهٔ‌ مناسب استفاده کنید

استفاده از یک مادهٔ‌ شویندهٔ‌ بدون بو و بدون رنگ برای شستن لباس و ملافه‌های کودک می‌تواند اگزمای کودک را از بین برد. پس یک مادهٔ‌ شویندهٔ‌ بی‌بو را برای کودکتان استفاده کنید و ببینید که چه تأثیری دارد. شاید بد نباشد حتی لباس‌های خودتان را هم با آن بشویید، زیرا لباس‌های شما هم با پوست کودکتان تماس پیدا می‌کند.

لباس‌ها را چند دور آبکشی کنید

فراموش نکنید که ملافه‌های کودک خود را با مواد شویندهٔ‌ ملایم بشویید و در انتها یک دور اضافه آبکشی کنید. مواد شویندهٔ شیمیایی را از خانهٔ‌ خود حذف کنید و به جای آنها از محصولات حاوی صابون خالص برای شستن لباس‌ها و از صابون دست و شامپوهایی بی‌بو یا با عطر خیلی کم استفاده کنید.

خودتان مواد شوینده بسازید

برخی والدین معتقدند که وقتی خودشان مواد شوینده را تهیه می‌کنند، راش‌های کودکشان به طور کامل از بین می‌رود. برخی پزشکان متخصص اطفال نیز توصیه می‌کنند که تمام لوسیون‌ها و شامپوهای مورد استفاده‌‌ را هم خودتان بسازید. دستور تهیهٔ‌ این مواد را می‌توانید به راحتی در اینترنت پیدا کنید.

اما به عنوان مثال، مواد شویندهٔ‌ خود را می‌توانید با استفاده از قالب صابون طبیعی، بوراکس، سودای شست‌وشو یا همان کربنات سدیم و آب بسازید و اگر بخواهید می‌توانید روغن‌های عصاره‌ای را نیز به آنها اضافه کنید. این کار شاید کمی وقت‌گیر باشد ولی ارزشش را دارد.

مرطوب کردن را جدی بگیرید

برخی مادران می‌گویند روغن نارگیل معجزه می‌کند. به نظر آنها، روغن نارگیل، آلوئه‌ورایی که مستقیماً از گیاه آن جدا شده است یا کرهٔ کاکائوی خالص نیز واقعاً موثرند.

شاید شما هم از همهٔ‌ انواع کرم‌ها و داروهای گران‌قیمت برای تسکین کودکتان استفاده کرده‌اید اما بد نیست این موارد را نیز امتحان کنید. کسی چه می‌داند، شاید کرهٔ‌ کاکائو در مورد کودک شما هم بهتر از هر چیز دیگری عمل کند و خیلی هم گران نیست.

دستگاه رطوبت‌ساز را امتحان کنید

هوای زمستان می‌تواند فوق‌العاده خشک باشد، بنابراین شاید بخواهید یک دستگاه رطوبت‌ساز را امتحان کنید. اما بهتر است قبل از این کار با پزشک کودکتان هم صحبت کنید.

بعد از حمام بدن کودک را چرب کنید

بعد از حمام فوراً به بدن کودکتان کرم‌های نرم‌کننده یا لوسیون مناسب بزنید. این کار را بعد از حمام با آب ولرم و نه خیلی داغ انجام دهید، زیرا آب داغ می‌تواند باعث بدتر ‌شدن اگزما شود و درحالی‌که پوست کودک هنوز مرطوب است انجام دهید.

اما نوع لوسیون را با نظر پزشک بخرید، زیرا برخی لوسیون‌ها می‌تواند حاوی مواد خشک‌کننده باشد. شما می‌توانید لوسیونی که مخصوص اگزما تهیه شده است یا وازلین را امتحان کنید. همچنین می‌توانید بعد از حمام، دست و پا، تنه، چانه و گردن کودک را با روغن زیتون خالص یا روغن صاف قنادی مرطوب کنید.

وازلین را هم امتحان کنید

برخی مادران هم برایاگزمای خفیف این رویه را توصیه می‌کنند که شما هم می‌توانید آن را امتحان کنید و نتیجه را ببینید. برای این کار، ابتدا اجازه دهید کودکتان مدت ۱۵ دقیقه در وان خیس بخورد. سپس درحالی‌که هنوز در وان حمام است، وازلین را به بدنش بمالید. بعد اجازه دهید کودک پنج دقیقهٔ‌ دیگر نیز در وان باشد. سپس او را با حوله خشک کنید و به پوستش مرطوب‌کننده بزنید و بلافاصله لباس خواب پادار یا لباس و جوراب به او بپوشانید.

در مورد صابون مصرفی تجدید نظر کنید

اطمینان حاصل کنید که از صابون بدون عطر و بو و هر رایحه‌ای استفاده می‌کنید. از هر صابون یا شامپویی استفاده نکنید، حتی برخی از شامپوهای بدن کودکان و مخصوص پوست‌های حساس نیز می‌تواند ایجاد مشکل کند، اما آب خالی بهترین جایگزین برای شستن بدن کودکان است.

حمام آرامش‌بخش را امتحان کنید

اگر شما هم محلول وان مخصوص بدن کودکان را پیدا نمی‌کنید، می‌توانید حمام بلغور جو دوسر با آب ولرم را امتحان کنید که کمک زیادی می‌کند یا می‌توانید جوی پرک معمولی را در مخلوط‌کن یا غذاساز خود چرخ و خرد کنید و آن را در آب وان بریزید.

به پارچه‌ها توجه کنید

از پشم، پلی‌استر و موارد مشابه دوری کنید. برای هر نوعی از لباس‌های کودک یا چیزی که مربوط به کودک است، فقط از پارچه‌های ۱۰۰ درصد پنبه‌ای استفاده کنید. اگر کودکتان بدون جوراب، روی پاهایش اگزما می‌زند، سعی کنید او را به پوشیدن جوراب‌های بدون مواد مصنوعی عادت دهید.

همچنین مادران توصیه می‌کنند پتو یا زیراندازهای کوچک پنبه‌ای بخرید که بتوانید در محل‌های بازی کودک خود بیندازید و هر سه روز یک بار هم آنها را بشویید تا از تحریک پوست او توسط فرش یا کفپوش جلوگیری شود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط