نمونه‌برداری آندومتر با پایپل یا پایپل بیوپسی

نمونه‌برداری آندومتر با پایپل یا پایپل بیوپسی

نمونه‌برداری آندومتر با پایپل یک پروسهٔ خیلی ساده طی معاینهٔ لگن در مطب زنان برای برداشتن نمونهٔ بسیار کوچکی از بافت درون رحم است. در این مطلب با نمونه‌برداری آندومتر با پایپل و جواب این پرسش‌ها در مورد پایپل بیوپسی آشنا شوید.

نمونه‌برداری آندومتر با پایپل چیست؟

بافت پوشش داخلی رحم، آندومتر نام دارد و بیوپسی یا نمونه‌برداری آندومتر با پایپل (Endometrial Pipelle Biopsy) نام پروسه‌ای برای برداشتن نمونهٔ کوچکی از بافت پوشش داخلی رحم است. سپس نمونه را به وسیلهٔ خود شما یا از طریق هماهنگی مطب پزشکتان به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا وجود سرطان یا سایر سلول‌های غیرطبیعی در پوشش داخلی رحم بررسی شود. نمونه‌برداری آندومتر با پایپل ممکن است به سؤالات زیر پاسخ دهد:

 • علت خونریزی غیرطبیعی واژینال شخص چیست؛ برای قاعدگی‌های شدید یا درازمدت، یا خونریزی بین پریودها
 • چرا بعد از یائسگی کمی خونریزی وجود دارد.
 • چرا اسکن سونوگرافی نشان می‌دهد که لایهٔ داخلی رحم ضخیم شده است.

اگر نیاز به انجام نمونه‌برداری آندومتر با پایپل باشد، این پروسه به عنوان بخشی از ویزیت معمولی زنان در مطب پزشک زنان هنگام معاینهٔ لگن انجام خواهد شد.

نمونه‌برداری آندومتر با پایپل برای چه کسانی مناسب نیست؟

این نمونه‌برداری برای شما مناسب نیست اگر:

نمونه‌برداری چه فایده‌ای دارد؟

مزیت نمونه‌برداری بررسی وجود سلول‌های غیرطبیعی یا نشانه‌های سرطان است. در آن صورت می‌توان گزینه‌های درمانی را به بیمار ارائه داد.

خطرهای انجام ندادن نمونه‌برداری چیست؟

اگر نمونه‌برداری انجام نشود، نمی‌توان وجود سلول‌های غیرطبیعی یا نشانه‌های سرطان را بررسی کرد در نتیجه پزشک قادر به تشخیص و ارائهٔ درمان برای بیماری‌های بالقوه نیست. همچنین لازم است بدانید که هیچ جایگزین دیگری برای نمونه‌برداری آندومتر وجود ندارد.

عوارض نمونه‌برداری آندومتر چیست؟

این پروسه به‌طورکلی بسیار ایمن است و مشکلی ایجاد نمی‌کند. فقط شاید در طول عمل درد خفیف از نوع درد پریود را تجربه کنید. گاهی اوقات ممکن است پس از نمونه‌برداری به مسکن‌های ساده مانند استامینوفن نیاز داشته باشید، اما بیشتر زنان فقط برای زمان خیلی کوتاهی در حین انجام نمونه‌برداری کمی احساس ناراحتی می‌کنند. در موارد نادر، بیماران ممکن است در معرض خطرات زیر باشند:

 • خونریزی طولانی‌مدت
 • عفونت
 • سوراخ شدن رحم؛ یک مورد بسیار نادر است که با توجه به تجربه و آگاهی پزشکان نباید نگران آن باشید.

گاهی اوقات انجام بیوپسی ممکن است دشوار باشد، به خصوص اگر تاکنون زایمان نکرده باشید یا در گذشته درمانی روی دهانهٔ رحم شما انجام شده باشد. در این موارد شاید برای انجام نمونه‌برداری لازم باشد شما را به اتاق عمل ببرند و تحت بیهوشی عمومی قرار دهند. اگر چنین باشد، بیوپسی در همان زمان ویزیت سرپایی انجام نخواهد شد و به تاریخ دیگری موکول می‌شود.

نمونه‌برداری آندومتر با پایپل چطور انجام می‌شود؟

آماده شدن برای نمونه‌برداری

برای انجام نمونه‌برداری نیازی به هیچ آماده‌سازی وجود ندارد. حتی اگر پریود هستید یا خونریزی پس از یائسگی را تجربه می‌کنید، همچنان می‌توانید این پروسه را انجام دهید. فقط بد نیست اگر پد بهداشتی یا یک حولهٔ تمیز همراهتان باشد تا در صورت شروع خونریزی طبیعی بعد از نمونه‌برداری، آن را روی صندلی ماشین بگذارید، یا قبل از خروج از مطب پزشک یک پد بگذارید.

در طول نمونه‌برداری

در صورت نیاز به بیوپسی، این کار به عنوان بخشی از پروسۀ معاینۀ پزشک انجام می‌شود. پزشک به شما توضیح می‌دهد که قرار است چه معایناتی انجام دهند و در موافقت با انجام نمونه‌برداری از شما سؤال می‌شود.

سپس لباس‌هایتان را در‌می‌آورید و روی تخت معاینهٔ مطب پزشک که بارها آن را دیده‌اید و روی آن برای انجام معاینه دراز کشیده‌اید قرار می‌گیرید. روند انجام نمونه‌برداری آندومتر به ترتیب زیر است:

 • پزشک ابتدا یک اسپکولوم (Speculum) را وارد واژن می‌کند. اسپکولوم ابزاری است که برای باز کردن واژن استفاده می‌شود، شبیه زمانی که آزمایش پاپ اسمیر را انجام می‌دهید. این کار به پزشک امکان می‌دهد تا دیواره‌های واژن و دهانهٔ رحم را بررسی کند تا ببیند آیا سالم به نظر می‌رسند یا خیر.

اسپکولوم

 • سپس پزشک یک لولهٔ پلاستیکی نازک مخصوص به نام پایپل (Pipelle) را از دهانهٔ رحم عبور می‌دهد و وارد رحم می‌کند. نمونه‌ با ایجاد مکش جزئی گرفته می‌شود؛ برای این منظور، قسمت داخلی لوله به سمت بیرون کشیده می‌شود که ایجاد مکش می‌کند. این بخش از پروسه می‌تواند باعث ایجاد دردی از نوع دل‌پیچه رایج پریود شود یا ممکن است هیچ دردی نداشته باشد و شما اصلاً متوجه نشوید. درد معمولاً پس از پایان پروسه برطرف می‌شود، اما برخی از زنان ممکن است احساس کنند به یک مسکن ساده نیاز دارند.

پایپل نمونه برداری رحم

 • گاهی اوقات پزشک برای این‌که مطمئن شود مقدار مناسبی از بافت را برای ارسال به آزمایشگاه جمع‌آوری کرده است، نمونه‌برداری را بیش از یک بار انجام می‌دهد.
 • در مواقعی هم موقعیت دهانهٔ رحم شیب‌دار است که چیزی کاملاً طبیعی است، اما می‌تواند انجام نمونه‌برداری را کمی دشوار کند. اگر این‌طور باشد از ابزاری برای نگه داشتن دهانهٔ رحم استفاده می‌شود. با کمک این ابزار، گردن رحم در موقعیت بهتری قرار می‌گیرد تا انجام بیوپسی را امکان‌پذیر کند.
 • پس از انجام بیوپسی، اسپکولوم خارج می‌شود.
 • سپس، نمونه برای بررسی و تست به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

بعد از نمونه‌برداری

اگر بعد از نمونه‌برداری احساس ناراحتی شکمی داشتید، می‌توانید استامینوفن یا ایبوپروفن را که احتمالاً در خانه داشته باشید، مصرف کنید. پس از لباس پوشیدن می‌توانید به خانه بروید. اگر پس از پروسه حالتان خوب بود، می‌توانید همان موقع به سر کار بروید.

ممکن است در روز بعد از انجام نمونه‌برداری یا در چند روز بعد کمی خونریزی واژینال داشته باشید که چیزی کاملاً طبیعی است. 

پس از نمونه‌برداری می‌توانید به فعالیت‌های عادی مانند حمام، ورزش و رانندگی ادامه دهید اما توصیه می‌کنیم تا زمانی که خونریزی به طور کامل قطع نشده است، رابطهٔ جنسی نداشته باشید.

نمونهٔ بیوپسی برای تست شدن توسط خود شما یا هماهنگی مطب پزشک به آزمایشگاه ارسال می‌شود و سپس مثل تمام آزمایش‌های دیگر، جواب آزمایش را پس از آماده شدن برای پزشکتان می‌برید. 

علائم نیازمند تماس با پزشک بعد از نمونه‌برداری آندومتر با پایپل

اگر دچار خونریزی شدید واژینال یا ترشحات بدبو شدید، توصیه می‌شود با پزشک عمومی خود تماس بگیرید، زیرا ممکن است عفونت داشته باشید و نیازمند مصرف دارو باشید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط

در حال بارگزاری..