رشد کودک در هفتهٔ چهارم تولد

رشد کودک در هفتهٔ چهارم تولد

دوران نوزادی کودک شما در پایان این هفته تمام خواهد شد و روزهای بعدی را تا یک سالگی کودکتان دوران شیرخواری می‌نامند. همچنین به یاد داشته باشید که کودک شما مثل دیگر کودکان منحصربه‌فرد است و مراحل رشد را با سرعت خاص خودش طی می‌کند. بنا بر همین اصل، جدول‌های راهنمای رشد تنها نشان می‌دهند که کودک شما چه پتانسیلی دارد. همچنین اگر کودکتان زودرس بود، در نظر داشته باشید که این کودکان معمولاً به زمان بیشتری برای رسیدن به معیارهای تکامل و رشد نیاز دارند. اما هر نگرانی در مورد رشد کودک را بهتر است با پزشک کودکتان مطرح کنید. در این مطلب می‌توانید با هفتهٔ چهارم زندگی نوزاد آشنا شوید.

به پشت خوابیدن نوزاد

به یاد داشته باشید که نوزادان باید روی پشت خود بخوابند، به خصوص هنگام خواب شب، زیرا به گفتهٔ پزشکان، دمر قرار دادن نیز مثل قنداق کردن یکی از عوامل افزایش خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، به ویژه در سن زیر شش ماه عنوان شده است و به همین دلیل دمر خواباندن کودک می‌تواند خطرساز شود.

نگران نباشید که نمی‌توانید کودکتان را دمر بخوابانید، زیرا خیلی زود سیستم عصبی و کنترل نوزاد بر عضلاتش تکامل پیدا می‌کند و حرکات پرشی او نرم‌تر و روان‌تر خواهد شد و خودش کم‌کم می‌تواند برگردد و دمر شود، پس بهتر است بی‌دلیل برای این کار عجله نکنید.

تسکین با مکیدن

نوزادان مکیدن را دوست دارند و به آن نیاز دارند، اما وسیله‌ای مثل پستانک نباید اولین راه شما برای آرام کردن کودک باشد. هر قدر هم متوجه شده باشید که پستانک چه اثری در آرام کردن نوزاد دارد اما شواهد نشان می‌دهد استفاده از پستانک می‌تواند خطر ابتلا به عفونت گوش نوزاد را افزایش دهد و مهم‌تر اینکه باعث محروم ماندن فرزندتان از شیر مادر خواهد شد. بنابراین بهتر است به جای آن، سینهٔ خود را در دهان کودکتان بگذارید تا تسکین پیدا کند.

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

اگر شما یا همسرتان سیگار می‌کشید، بهتر است به این کار پایان دهید. دود دست دوم یا همان دود سیگار دیگران می‌تواند برای نوزاد شما بسیار خطرناک باشد. دود سیگار ریه را تضعیف می‌کند، نوزادان را بیشتر مستعد ابتلا به عفونت گوش می‌کند، خروپف و اختلال تنفس در طول خواب که علت ثابت‌شدهٔ مشکلات سلامت، رفتار و یادگیری کودک است را افزایش می‌دهد و خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را دو برابر می‌کند. حتی اگر وقتی کودک در اتاق است هم سیگار نکشید، مواد شیمیایی مضر به جامانده از بو و دود سیگار می‌تواند در عرض چند دقیقه در سراسر خانهٔ شما پراکنده شود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط