رشد کودک در هفتهٔ سوم ماه دوم تولد

رشد کودک در هفتهٔ سوم ماه دوم تولد

تمام کودکان شیرخوار منحصربه‌فرد هستند و مراحل رشد را با سرعت خاص خودشان طی می‌کنند. همچنین اگر کودک شما زودرس بود، در نظر داشته باشید که این کودکان معمولاً به زمان بیشتری برای رسیدن به معیارهای تکاملی و رشد نیاز دارند. جدول‌های راهنمای رشد نیز تنها نشان می‌دهند که کودک شما چه پتانسیلی دارد. بنابراین بهتر است‌ هر گونه نگرانی خود در مورد رشد کودکتان را با پزشک کودکتان مطرح کنید. در این مطلب می‌توانید با هفتهٔ هفتم تولد یک کودک شیرخوار آشنا شوید.

بیان احساسات خود

کودک شما هنوز قادر به صحبت کردن نیست اما چهره‌اش مطمئناً چیزهای زیادی به شما می‌گوید. او در حال تمرین حالت‌های مختلف چهره مثل غنچه کردن لب، بالا بردن ابروها، گشاد کردن یا جمع کردن چشم‌ها و چین انداختن به پیشانی خود است. گاهی شاید کودکتان بخواهد با این حرکات چیزی به شما بگوید یا ممکن است هم فقط در حال امتحان کردن توانایی‌های تازه کشف‌کردهٔ خود است.

کمک به درک موسیقی

اکنون که کودکتان ساعت‌های طولانی‌تری از روز را در بیداری سپری می‌کند می‌توانید از این زمان‌ها برای تکامل رشد حسی او استفاده کنید. لالایی‌های مورد علاقهٔ خود را برای او بخوانید یا یک آهنگ یا موسیقی بگذارید و لازم هم نیست که فقط آهنگ‌ها و ترانه‌های کودکانه باشد. فضای خانه را با صدای موسیقی پر کنید و تماشا کنید که او چگونه لذت خود را از طریق غان و غون کردن، چشیدن لب‌های خود و حرکات دست و پا نشان می‌دهد.

کودک شما همچنین ممکن است از صدای زنگوله‌های بادی که در اثر وزش باد به صدا درمی‌آیند یا تیک‌تاک‌ ساعت لذت ببرد. هرچه موسیقی متنوع‌تری برای او پخش کنید، تأثیر آن هم غنی‌تر خواهد بود. کم‌کم متوجه خواهید شد که کودکتان به برخی آهنگ‌ها واکنش بیشتری نشان می‌دهد و آنها را بیشتر دوست دارد و در واقع شروع به ایجاد ترجیح و سلیقهٔ خود کرده است.

همچنین فراموش نکنید که کودکان به زمان آرام و ساکت نیز نیاز دارند و کودکی که بیش از حد تحریک شده، ممکن است گریه کند، رویش را برگرداند، عصبی شود، پشت خود را قوس دهد و بدخلق شود. پس سعی کنید قبل از شروع بازی و سرگرمی بعدی، فرصتی برای بازیابی آرامش به او بدهید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط