هفتهٔ سوم ماه دوم بعد از زایمان

هفتهٔ سوم ماه دوم بعد از زایمان

با شروع این هفته، شما وارد هفتمین هفتهٔ پس از زایمانتان یا هفتهٔ سوم از ماه دوم بعد از روز زایمان خود خواهید شد. در این مطلب نیز می‌توانید با زندگی یک تازه‌مادر و چگونگی رشد کودک در طول هفتهٔ سوم از ماه دوم تولدش آشنا شوید.

زندگی و احساسات مادر

در این روزها ممکن است خیلی خسته باشید و میل جنسی شما نیز کم باشد، به ‌ویژه اگر شیردهی می‌کنید. زندگی روزمره با وجود یک کودک، آن‌قدر متفاوت از زندگی قبلی شماست که آن روزها اکنون شبیه یک خواب به نظر می‌رسد. اما تنها به این دلیل که پزشک، شما را از لحاظ جسمی آمادهٔ‌ رابطهٔ‌ جنسی می‌داند به این معنا نیست که از لحاظ روحی هم آمادهٔ‌ آن هستید، حتی اگر همسرتان آماده باشد. برخی از نگرانی‌های شایع مادران پس از زایمان در مورد رابطهٔ‌ جنسی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

آیا آمیزش جنسی دردناک خواهد بود: اگر شما به دلیل پارگی در ناحیهٔ پرینه، اپیزیوتومی و یا یک زایمان دشوار، بخیه‌ دارید ممکن است هنوز در آن ناحیه درد داشته باشید که شاید چند ماه طول بکشد تا از بین برود. اگر جراحی سزارین داشته‌اید، هنوز هم ممکن است در پایین شکم، جایی که برش سزارین قرار دارد، درد داشته باشید. آمیزش جنسی در وضعیت میسیونری یعنی رو در رو، ممکن است بر آن ناحیه فشار بیاورد و ناراحت‌کننده باشد، بنابراین وضعیت‌های دیگر را امتحان کنید. اگر هم در حال شیردهی هستید، تغییر در سطح هورمون‌های بدن شما ممکن است به خشکی واژن منجر شود. اگر چنین است، سعی کنید از یک کاندوم حاوی روان‌کننده یا یک ژل روان‌کنندهٔ واژن بر پایهٔ آب استفاده کنید.

آیا دهانهٔ واژن من پس از زایمان خیلی باز شده است: واژن خاصیت ارتجاعی دارد، می‌تواند به قدری منبسط ‌شود که کودک را در خود جا دهد و اغلب پس از آن تقریباً به اندازهٔ‌ قبل از بارداری بازگردد، اما طبیعی است که دهانهٔ‌ آن کمی بزرگ‌تر از قبل باشد. اینکه چقدر بزرگ‌تر خواهد شد به عوامل مختلفی مثل بزرگی کودک شما، تعداد زایمان‌هایی که داشته‌اید و انجام منظم تمرینات کگل برای کمک به تقویت خاصیت کشسانی عضلات واژن بستگی دارد.

آیا هنوز هم برای همسرم جذابیت جنسی دارم: اگر همسرتان سرد به نظر می‌رسد یا کمتر از قبل علاقه‌مند به رابطهٔ جنسی است، به یاد داشته باشید که او نیز با تغییرات زیادی مواجه بوده است. این احتمال وجود دارد که او نیز خسته و تحت استرس ناشی از نیازهای کودک باشد. گفت‌وگوی صریح در مورد احساسات‌ خود و تغییرات عجیبی که حضور یک کودک به ارمغان می‌آورد می‌تواند شما را به هم نزدیک‌تر کند. اگر زمان مناسبی برای رابطهٔ جنسی نیست، شما هنوز هم می‌توانید همدیگر را نوازش کنید، ببوسید، در آغوش بگیرید و از راه‌های دیگر عشق خود به دیگری را نشان دهید.

رشد و زندگی کودک

اکنون که کودک ساعت‌های طولانی‌تری از روز را در بیداری سپری می‌کند، شما می‌توانید از این زمان‌ها برای تکامل رشد حسی او استفاده کنید. لالایی‌های مورد علاقهٔ‌ خود را برای او بخوانید یا یک موسیقی پخش کنید. نیازی نیست که فقط آهنگ‌ها و ترانه‌های کودکانه باشد. فضای خانه را با موسیقی مورد علاقهٔ‌ خود پر کنید و تماشا کنید که کودک چگونه لذت خود را از طریق قان و قون کردن و حرکات دست و پایش نشان می‌دهد.

همچنین برخی کودکان در این هفته ممکن است دچار تب شوند. این ممکن است اولین تب کودک باشد، بنابراین شما احتمالاً دستپاچه هستید. اما به یاد داشته باشید که تب گاهی نشانهٔ‌ آن است که سیستم ایمنی بدن کودک در حال انجام وظیفهٔ‌ خود در مبارزه با عفونت است. هنگامی که کودک شما به دلیل وجود یک ویروس یا باکتری بیمار می‌شود، بدن او با بالا بردن درجه حرارت خود پاسخ می‌دهد. با این وجود در مورد هر مسئله‌ای مربوط به کودکتان، حداقل تا زمانی که به سه ماهگی برسد، همیشه لازم است با پزشک مشورت کنید و در صورت مشاهدهٔ‌ موارد زیر در کودک با پزشک اطفال تماس بگیرید:

  • تب بالاتر از ۳۸ درجه سانتی‌گراد
  • رنگ‌پریدگی یا برافروخته بودن یا تغییر در ظاهر کودک
  • سستی و بی‌حالی
  • بی‌اشتهایی
  • تغییر در خلق‌وخو و رفتار کودک

هنگامی که با پزشک خود تماس می‌گیرید، باید به او توضیح دهید که درجه حرارت بدن کودک چقدر است، درجه حرارت او را چگونه اندازه گرفتید و کودک چه علائم دیگری دارد. بر اساس این اطلاعات، پزشک تشخیص می‌دهد که تب کودک چقدر جدی است و آیا دارو دادن به او بی‌خطر است یا خیر. هرگز نباید قبل از صحبت کردن با یک پزشک به کودک خود دارو بدهید، زیرا دز اشتباه دارو می‌تواند بسیار خطرناک باشد. همچنین دارو می‌تواند علائم کودک را پنهان کند و تشخیص و درمان مناسب را برای پزشک سخت‌تر کند. اگر تب کودک بالاتر از ۳۸ درجه سانتی‌گراد است، پزشک احتمالاً از شما می‌خواهد کودک را برای معاینه و درمان به مطب او ببرید. برای بهبود و پایین آمدن دمای بدن کودکی که دچار تب شده است، می‌توانید راهکارهای موجود در مطلب تب در کودکان را امتحان کنید.

همچنین یادتان باشد هرگز برای خنک کردن بدن یک کودک روی پوست او الکل نمالید، زیرا الکل می‌تواند جذب جریان خون شود و باعث تشنج یا مشکلات جدی دیگر شود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید