هفتهٔ اول بعد از زایمان

هفتهٔ اول بعد از زایمان

آمدنتان همراه نوزاد به خانه، برای شما و همسرتان یک لحظۀ زیبا و به‌یادماندنی است. شما مادر و همسرتان پدر شده‌اید. اولین روز حضور نوزاد در خانه برای شما احساس خوشایند، وصف‌ناپذیر و شاید در ابتدا عجیب باشد. یادتان باشد شما تنها نیستید و همسرتان در این روزهای پیچیدهٔ همزمان پر از شیرینی و اضطراب در کنار شماست. در این مطلب می‌توانید با شروع زندگی با نوزاد در بدو ورودش به خانه آشنا شوید.

زندگی و احساسات والدین

زندگی جدید شما از این هفته شروع می‌شود و واقعیت مادر و پدر شدن شما طی این هفته خود را نشان می‌دهد. شما یک نوزاد دارید که مسئولیت نگهداری و مراقبتش با شما و همسرتان است. او با شما به خانه آمده و برای تغذیه و خوابیدن کافی به شما وابسته است. همچنین او به عشق و محبت شما و همسرتان نیاز دارد. بدون شک شما در مورد کارهایی که باید بکنید و وظایف مادری خود کتاب خوانده‌اید و تحقیق کرده‌اید، اما سعی نکنید هنر مراقبت از یک نوزاد را یک‌دفعه یاد بگیرید و تجربه کنید. سخت نگیرید و قدم به قدم پیش بروید، زیرا نوزادتان بیشتر از آنچه فکر می‌کنید پیش شما می‌ماند. به همان اندازه‌ای که شما و همسرتان در حال عادت کردن به او هستید، او هم در حال عادت کردن به شماست. شکل‌گیری رابطۀ شما هم مانند تمام روابط خوب دیگر، فقط نیاز به کمی زمان دارد.

همچنین یادتان نرود که اولین مراقبت پزشکی پس از زایمان شما در روز اول تا سوم پس از ترخیص زایمان است که طی آن لازم است پزشک شرایط جسمی و روحی شما را بررسی و معاینه کند.

رشد و زندگی نوزاد

از آنجا که نوزادتان تا همین اواخر در رحم شما جمع شده بود، ممکن است برای مدت کمی به همان حالت مچاله و جمع‌شده باقی بماند. بازوها و پاهای او به طور کامل باز نمی‌شود و حتی ممکن است با پاهایی پرانتزی به نظر برسد. نگران نباشید، دست و پای نوزاد شما به تدریج از هم باز خواهد شد و وقتی به شش ماهگی رسید، این خمیدگی‌ها به طور کامل از بین خواهد رفت. در این فاصله، نوزاد که در حال تطبیق با زندگی خارج از محدودۀ امن و گرم رحم است، احتمالاً از پیچیده شدن در یک پتوی سبک لذت خواهد برد. به شرطی که شما نحوۀ درست قنداق‌پیچ کردن نوزاد را بلد باشید.

مطلب مادوشو در مورد هفتهٔ دوم زایمان و زندگی مادر و نوزاد را ببینید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط