رشد کودک در هفتهٔ دوم ماه دوم تولد

رشد کودک در هفتهٔ دوم ماه دوم تولد

تمام کودکان مراحل رشدشان را با سرعت خاص خود طی می‌کنند و جدول رشد کودک تنها به شما نشان می‌دهد که کودکتان چه پتانسیلی دارد. پس به یاد داشته باشید که کودک شما منحصربه‌فرد است. همچنین اگر کودکتان زودرس باشد، بهتر است بدانید که این کودکان معمولاً به زمان بیشتری برای رسیدن به معیارهای تکاملی و رشد نیاز دارند. در هر صورت اگر دربارهٔ رشد کودک خود سؤال یا ابهامی دارید، لازم است که با پزشک کودکتان صحبت کنید. در این مطلب می‌توانید با هفتهٔ ششم تولد کودکان آشنا شوید.

بالا نگه داشتن سر

در این سن عضلات گردن کودک قوی‌تر می‌شوند و این اجازه می‌دهد که او لحظات کوتاهی سر خود را بالا نگه دارد. برای مثال، وقتی در بغل شما روی شکم قرار گرفته است می‌تواند برای چند لحظه سرش را بالا بگیرد و شاید آن را از یک سو به سوی دیگر بچرخاند. همچنین ممکن است وقتی در صندلی ماشین یا آغوشی قرار دارد قادر به بالا نگه داشتن سر خود باشد.

اولین لبخند واقعی

لبخند زدن کودکان در تمام فرهنگ‌ها تقریباً در یک زمان اتفاق می‌افتد، بنابراین آماده باشید تا این لحظه را برای همیشه در ذهنتان ثبت کنید. این لبخند دل شما را آب خواهد کرد و هر مشکلی را از یادتان خواهد برد. او در یک لحظه مستقیم به شما نگاه می‌کند و لبخند خواهد زد. کودکتان حالا شما را می‌شناسد و خنده‌هایی که از دو ماهگی بروز می‌کند معمولاً ارادی و اجتماعی به شمار می‌آید.

خواب راحت

کودک شما ممکن است از زمانی بین شش هفتگی تا شش ماهگی، دوره‌های طولانی‌تری را یعنی شاید چهار تا شش ساعت متوالی بخوابد. این نقطه عطف در میان نوزدان خیلی متفاوت است و تا حد زیادی با توجه به رشد کودک و رفتار شما خواهد بود.

بیشتر کارشناسان پیشنهاد می‌کنند کودک خود را وقتی هنوز بیدار اما خواب‌آلود است در تختش بگذارید. این کمک خواهد کرد که او یاد بگیرد خودش به خواب برود. این مهارت وقتی کودک در اواسط نیمه‌شب بیدار می‌شود، خیلی به درد می‌خورد. شما می‌توانید با ایجاد عادات خواب سالم از همان آغاز زندگی مثلاً با یک برنامهٔ روتین خواب متشکل از یک ماساژ یا قصه گفتن، به کودک خود کمک کنید زودتر به این نقطهٔ عطف برسد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط