رشد کودک در هفتهٔ سوم تولد

رشد کودک در هفتهٔ سوم تولد

تمام نوزادان منحصربه‌فرد هستند و مراحل رشد را با سرعت خاص خودشان طی می‌کند. جدول‌های راهنمای رشد نیز تنها نشان می‌دهد که کودک شما چه پتانسیلی دارد که اگر اکنون این پتانسیل تحقق نیافته است، به زودی اتفاق می‌افتد. اگر کودکتان زودرس بود نیز این نکته را در نظر داشته باشید کودکانی که زودتر از موعد به دنیا می‌آیند معمولاً به زمان بیشتری برای رسیدن به معیارهای تکاملی و رشد نیاز دارند. در صورت داشتن هر گونه نگرانی در مورد رشد کودک خود بهتر است با یک پزشک اطفال صحبت کنید. در این مطلب می‌توانید با چگونگی رشد نوزاد در هفتهٔ سوم زندگی‌اش آشنا شوید.

ارتباط و تطبیق نوزاد با زندگی

رحم شما محیط گرم و دنجی بود و نوزاد برای تطبیق با مناظر، صداها و حس‌های مختلف زندگی در خارج از بدن شما به زمان نیاز دارد. همچنین ممکن است هنوز قادر به تشخیص شخصیت و فردیت خاصی در نوزاد خود نباشید، زیرا او بیشتر وقت خود را صرف ورود و خروج از حالت‌های مختلف خواب‌آلودگی، هوشیاری آرام و هوشیاری فعال می‌کند. اما شما می‌توانید از طریق صدا و تماس بدنی با او ارتباط برقرار کنید. نوزاد اکنون صدای شما را می‌شناسد و می‌تواند آن را در میان صدای دیگران تشخیص دهد.

همچنین نوزاد شما احتمالاً دوست دارد که در بغلتان گرفته و نوازش شود، بوسیده و لمس شود، ماساژ داده شود و در آغوش شما در خانه بچرخد. او حتی ممکن است وقتی صدای شما را می‌شنود یا صورتتان را می‌بیند با گفتن یک «آه» شادی خود را نشان دهد و همچنین مشتاق پیدا کردن شما در میان یک جمع خواهد بود.

آرامش نوزاد

ممکن است متوجه شوید که نوزاد شما در انتهای روز کج‌خلق یا بهانه‌گیر می‌شود. این طبیعی است و می‌تواند ناشی از این باشد که به دلیل وجود مناظر و صداهای جدید تحت فشار قرار گرفته است و حتی اگر خانه شما نسبتاً آرام است، باز هم چیزهای جدید زیادی برای ناآرامی او وجود دارد. زمانی که نوزاد صدای جدیدی را می‌شنود، ضربان قلب و الگوی مکیدن او تغییر می‌کند. وقتی می‌بینید کودکتان آشفته شده، لازم است فضا و شرایط آرامی با ماساژ دادن، در آغوش گرفتن یا تاب دادن برایش فراهم کنید تا تسکین یابد.

گریهٔ نوزاد

تنها راهی که نوزاد برای برقراری ارتباط با شما بلد است گریه کردن خواهد بود. اما اگر کودک شما سه روز در هفته یا بیشتر، به مدت حداقل سه هفته، برای بیش از سه ساعت متوالی گریه می‌کند و هیچ توضیح پزشکی‌ای نیز برای پریشانی‌اش وجود ندارد، او احتمالاً دچار قولنج یا کولیک شده که یک اصطلاح مورد استفاده برای توصیف گریهٔ غیرقابل کنترل در یک نوزاد سالم است.

یک کودک دچار قولنج ممکن است به شدت ناراحت و ناآرام باشد، پاهای خود را باز یا جمع کند و گاز معده دفع ‌کند. گریه و ناراحتی او می‌تواند در هر ساعتی از روز اتفاق بیفتد، اما معمولاً بین شش بعدازظهر و نیمه‌شب شدیدتر است. خوشبختانه، قولنج برای همیشه ادامه نمی‌یابد و حالت شدید قولنج در اغلب نوزادان تا سه ماهگی تمام می‌شود و تقریباً ۹۰ درصد آنها تا چهار ماهگی بهتر می‌شوند. در هر صورت به یاد داشته باشید که کولیک یک بیماری نیست.

ناف نوزاد

پس از اینکه نوزادتان متولد شد، پزشک بند ناف را قطع می‌کند که دردی ندارد و ریشهٔ بند ناف باقی می‌ماند. در طول دو هفتهٔ اول زندگی نوزاد، این ریشهٔ باقی‌مانده از بافت ناف شروع به افتادن می‌کند. در طول این مدت برای خشک ماندن محل ریشهٔ ناف، بهتر است نوزاد را به جای حمام دادن یا غوطه‌ور کردن در لگن آب، با لیف یا یک اسفنج مخصوص نوزاد شست‌وشو دهید. زمانی که بند ناف کاملاً جدا شد و افتاد، می‌توانید نوزاد را با رعایت مراحل گام به گام حمام کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط