سه سالگی: سه ساله شدن مبارک!

سه سالگی: سه ساله شدن مبارک!

کودک شما حالا سه ساله شده است و احتمالاً هفتهٔ پیش جشن تولدش بود. مادرشو باز هم سه سالگی کودکتان را تبریک می‌گوید. اما سه سالگی بچه‌ها چطور است؟ در این مطلب با بخشی از روزهای زندگی یک کودک سه ساله آشنا خواهید شد.

دوست‌های خیالی

آیا کودکتان تاکنون از شما خواسته است که برای یک دوست خیالی یک صندلی اضافی پشت میز شام بگذارید؟ تقریباً نیمی از بچه‌های دو تا چهار ساله یک دوست خیالی دارند. این اشباح به این معنی نیستند که فرزند شما احساس تنهایی می‌کند یا ناسازگار است. در حقیقت، بچه‌هایی که دوستان خیالی دارند بیشتر احتمال دارد که در آینده خلاق، اهل همکاری و مشارکت، اجتماعی، مستقل و شاد باشند.

دوست خیالی می‌تواند انسان یا حیوان باشد و معمولاً اسم و شخصیتی متمایز دارد. این دوستان خیالی که محرم راز، همبازی، محافظ و سپر بلا هستند، به بچه‌ها کمک می‌کنند تا ایجاد رابطه با دیگران را تمرین کنند و اجازه می‌دهند تا یک بار هم که شده، کنترل اوضاع را آنها به دست داشته باشند. یک دوست خیالی می‌تواند روش کودک برای مواجهه با دنیایی باشد که به طور فزاینده‌ای دردسرآفرین و در حال گسترش است. تماشای تعاملات فرزندتان با دوست خیالی‌اش می‌تواند بینش‌ مفیدی از ترس و استرس‌های او به شما بدهد. به عننوان مثال، اگر کودکتان می‌گوید که همبازی خیالی او از تاریکی یا از چیزی زیر تختش می‌ترسد، می‌تواند به این معنا باشد که در واقع خود کودک از این موارد می‌ترسد.

همچنین اگرچه عاقلانه است که به دوست خیالی فرزندتان احترام بگذارید، اما سعی کنید در این رابطه درگیر نشوید. به عنوان مثال، از استفاده از دوستان خیالی به عنوان روشی برای کنترل و گول زدن کودک برای رسیدن به هدف و انجام خواسته‌تان خودداری کنید. پس نگویید: «نانی نخودفرنگی‌هاش رو خورد، تو نمی‌تونی بخوری؟» در عوض، فقط سرنخی را که او می‌دهد دنبال کنید. فرزندتان در ژرفای وجودش می‌داند که این دوست یک مخلوق خیالی است و اگر شما خیلی راحت به وجود آن اعتقاد پیدا کنید، می‌تواند برای او کمی نگران‌کننده و ترسناک باشد. این اعضای اضافی خانواده‌ها معمولاً تا هفت سالگی ناپدید می‌شوند، زیرا کودک درگیر دنیای بسیار واقعی مدرسه می‌شود.

نکتهٔ والدین: جهانی حول محور من

داشتن یک کودک سه ساله می‌تواند شما را همزمان دچار احساس غرور و از خشم دیوانه کند. از آنجا که مهارت‌های کلامی و توانایی‌های فیزیکی فرزند شما از روزهای متزلزل دو سالگی‌اش خیلی بیشتر شده، شما به راحتی ممکن است در دام انتظارات بیش از حد از او بیفتید، اما یادتان باشد که پیشرفت کودکتان تدریجی است.

اگرچه بچه‌های سه ساله قادر به انجام کارهای خیلی بیشتری هستند، اما رسیدن به بلوغ اجتماعی و هیجانی زمان می‌برد و این به معنای نیاز به صبوری زیاد از جانب شماست. کودکتان هنوز منطق ناقص و نوعی خودپسندی سالم دارد. به عبارت دیگر، فرزندتان حالا فکر می‌کند که جهان حول وجود او می‌چرخد که در این سن باید هم این‌طور فکر کند. پس صبور باشید و با راهکارهای های تربیتی کودکان بیشتر آشنا شوید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط