سه سالگی: شب‌ادراری

این هفته هم یکی دیگر از هفته‌های ماه اول از زندگی کودک سه سالهٔ شماست. در این مطلب با بخشی از روزهای زندگی فرزند سه سالهٔ خود آشنا شوید.

شب‌ادراری

اگر کودک شما در طول روز هم عمدتاً از توالت استفاده می‌کند، باز هم جای تعجب ندارد اگر شب‌ها ماجرا کمی متفاوت باشد که موضوعی طبیعی است. خشک ماندن کودک در طول روز و در طول شب با یکدیگر تفاوت دارد و نقاط عطف جداگانه‌ای در آموزش استفاده از توالت هستند و ممکن است بین دستیابی به آنها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها فاصله باشد.

خیس کردن رختخواب بین کودکان تا هفت سالگی بسیار شایع است. مهم‌ترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که خیس کردن رختخواب غیرارادی است و کودک نمی‌تواند آن را کنترل کند. خشک ماندن در طول شب، دقیقاً مانند زمان درآمدن اولین دندان او، موضوعی وابسته به رشد فیزیکی است و نمی‌توان آن را جلو انداخت.

برای مقابله با بدبیاری‌های شبانه، ملافهٔ خشک و لباس خواب تمیز آماده در دسترس داشته باشید. وقتی این اتفاق می‌افتد، عصبانی نشوید، بلکه مهربان، آرام و دلسوز باشید و اگر فرزندتان ناراحت شد، به او اطمینان دهید که تقصیر او نیست. خیس کردن رختخواب تقریباً همیشه خودبه‌خود از بین می‌رود، فقط زمان می‌برد.

نکتهٔ والدین: تنها گذشتن کودک

وقت گذاشتن برای خودتان روش مهمی برای تجدید و بازیابی نیروست، پس چرا این‌قدر احساس گناه و خودخواهی می‌کنید وقتی فرزندتان را تنها می‌گذارید تا خودتان هم کمی تفریح کنید؟ خوب است که فرزندتان شما را در حال انجام کارهایی که دوست دارید ببیند و همچنین به نفع اوست که بزرگسالان دلسوز دیگری هم در زندگی خود داشته باشد.

به او توضیح دهید که کجا می‌روید و چه اتفاقی خواهد افتاد. مثلاً، مادرتان یا پرستارش از او مراقبت خواهد کرد، قبل از اینکه در رختخواب گذاشته شود حمام می‌کند و یک داستان برایش می‌خوانند و اینکه وقتی خواب است شما به خانه می‌رسید و می‌روید او را می‌بوسید. نترسید و کمی تفریح کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط