راهکارهای ایجاد پیوند بین والدین و کودکان دو تا چهار سال

راهکارهای ایجاد پیوند بین والدین و کودکان دو تا چهار سال

کودک دوست‌داشتنی شما حالا احتمالاً دو ساله شده است و دیگر یک کودک نوپا نیست، بلکه وارد دنیای یک کودک خردسال شده است. در این مطلب می‌توانید با برخی از روش‌های معمول و مناسب برای ایجاد دلبستگی و داشتن پیوند عاطفی با کودکان دو تا چهار سال خود آشنا شوید.

کتاب‌ و کتاب‌خوانی را امتحان کنید

شما می‌توانید با رفتن منظم به کتابخانه‌ای عمومی یا کتاب‌فروشی‌ها، علاقهٔ همیشگی و مادام‌العمر به کتاب خواندن را در کودکتان ایجاد کنید. کتاب‌های جدیدی پیدا کنید و کتاب‌های محبوب‌ خودتان در کودکی را به فرزندتان نشان دهید و به او بگویید چرا آنها را دوست داشتید.

شما می‌توانید فهرست کتاب‌هایی که برای کودکتان می‌خوانید یا کتاب‌های انتخابی او را نگه دارید تا بعدها بتوانید با هم به آن نگاه کنید و لحظه‌های لذت‌بخش کتاب‌خوانی‌تان را به یاد بیاورید و همچنان ادامه دهید.

مطلب آموزش کتاب خواندن به کودکان را ببینید.

آخر هفته‌ها با هم کیک بپزید

شما می‌توانید در طول هفته یک روز را برای کیک یا شیرینی پختن انتخاب کنید. با بیرون آوردن کاسه‌ها، ملاقه‌ها و بقیهٔ ظروف لازم، این کار را به یک مراسم خانوادگی تبدیل کنید. فرقی هم ندارد از مواد و پودر آمادهٔ کیک استفاده می‌کنید یا همه چیز را خودتان از اول درست کنید. اجازه دهید کودکتان به اندازه‌گیری مواد که برای یادگیری مهارت‌های ریاضی عالی است و در مخلوط کردن آنها با هم کمک کند. همچنین می‌توانید چیزهایی مثل پودر گردو یا توت‌فرنگی به آن اضافه کنید. بهتر است توت‌فرنگی‌های ریز ارگانیک را انتخاب کنید که با روش طبیعی‌تری رشد کرده‌اند و کمتر از توت‌فرنگی‌های بزرگ غیرطبیعی و حاوی آفت‌کش‌های بیشتر استفاده کنید.

اگر هم ترجیح می‌دهید به جای این کارها بیرون از خانه کیک و شیرینی بخورید، می‌توانید برای صبحانه به کافه یا رستورانی که از آن خاطره‌های خوبی دارید بروید، جایی که کارکنانش بتوانند بیشتر با خانواده‌تان آشنا شوند و بزرگ شدن کودکتان را ببینند.

مطالب تربیت کودک نوپا را از دست ندهید.

کودک را با ورزش‌ها آشنا کنید

کودکتان را با ورزش‌های مختلف آشنا کنید یا برخی از ورزش‌ها را با او بازی کنید. با سبد لباس‌های کثیف یا یک سبد معمولی یک تور بسکتبال درست کنید. سپس با یک توپ که مناسب دست‌های کودکتان است انداختن توپ در سبد را به او یاد بدهید. البته مراقب باشید، چون لازم است همسایهٔ طبقهٔ پایین شما هم در جریان این بازی باشد تا ناگهان از شنیدن صداهای روی سقف خانه‌اش شاکی نشود. بهتر است از قبل برایش کمی شیرینی ببرید، توضیح دهید و بگویید که تنها یک روز در هفته چنین بازی‌ای را انجام می‌دهید.

شما همچنین می‌توانید به یک زمین بازی یا پارک در نزدیکی خانه‌تان بروید و دیگر مزاحم همسایه‌ها هم نشوید. یک ورزش دیگر این است که با مقواهای لوله‌ای باقی‌مانده از رول فویل‌های آشپزخانه یا دستهٔ تی‌ها که چیزهای بسیار سبکی در دو طرف آن اضافه کرده‌اید ورزش وزنه‌برداری را بازی کنید.

یادتان باشد مهم این است که شما برای فرزندتان وقت بگذارید و او را با ورزش‌های مختلف آشنا کنید. همچنین این را نیز بدانید هماهنگی تمام دست که برای غلتاندن یا پرتاب کردن یک توپ لازم است معمولاً بین ۱۸ ماهگی تا سه سالگی کودکان ایجاد می‌شود و در حدود چهار سالگی ممکن است بازی کردن کودکتان بهتر شود.

در بازی‌های تخیلی‌اش شرکت کنید

وارد دنیای بازی‌های تخیلی کودکتان شوید. بگذارید او موضوع و ماجرای بازی‌ها را انتخاب کند و برای هر خیال و رویایی که برای خانهٔ خیمه‌ای خود در اتاقش یا گوشه‌ای از خانه، برای سفینهٔ فضایی‌اش،‌ خانوادهٔ بزرگ حیوانات عروسکی‌اش یا چیزهایی که در کمد و کشوهای خانه است، ‌هر قانون عجیبی که خواست بگذارد و شما هم در این کار تشویقش کنید.

بهتر است بازی‌هایی را که دوست دارد تکرار کنید، نقش‌هایتان در این بازی‌ها را با هم عوض کنید یا دیگر خواهر و برادرها یا دوستان دیگرش را نیز وارد بازی کنید و موبایلتان را نیز در گوشه‌ای از خانه بگذارید تا با گرفتن فیلم از تمام زمان بازی‌، آن را به‌یادماندنی کنید.

در مورد تربیت کودک خردسال بیشتر بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط