راهکارهایی برای ایجاد پیوند بین والدین و کودک تا یک سالگی

راهکارهایی برای ایجاد پیوند بین والدین و کودک تا یک سالگی

وقتی کودکتان را در فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید در نظر می‌گیرید و می‌گنجانید، پیوند عاطفی و دلبستگی بین شما به طور طبیعی رشد می‌کند و وقتی تمام اعضای خانواده در این کار مشارکت می‌کنند، این پیوند حتی عمیق‌تر هم می‌شود. در حال کتاب خواندن هستید یا در جاده و سفر، ضربه زدن به یک توپ یا پختن غذا، انجام آن با همراهی کودک، شما را به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند. در این مطلب می‌توانید با پیشنهادها و راه‌هایی برای تقویت این ارتباط عاشقانه در دوران شیرخواری کودکتان آشنا شوید.

با او حرف بزنید

شما نیز به احتمال زیاد مثل دیگر والدین، حرف زدن با کودکتان را از دوران بارداری شروع کرده‌اید. این اتفاق خوبی است اما یادتان باشد بعد از تولد کودک هم لازم است مثل وقتی که توی شکم شما یا همسرتان بود، باز هم به حرف زدن با او ادامه دهید و فکر نکنید که مثلاً او حالا خواب است و با صدای شما بیدار می‌شود یا اینکه به دلیل گریه‌های بی‌پایان احتمالی‌اش از او دوری کنید. یادتان باشد هرچه با فرزندتان بیشتر صحبت کنید و حرف بزنید، او آرام‌تر خواهد شد و کمتر بی‌قراری خواهد کرد.

تماس پوست با پوست را فراموش نکنید

تماس فیزیکی نزدیک و ترجیحاً با پوست برهنه، یکی از ساده‌ترین راه‌هایی است که شما و همسرتان می‌توانید از طریق آن با کودکتان پیوند عاطفی ایجاد کنید. به علاوه، پژوهش‌ها نشان داده است که تماس پوست با پوست بین نوزادان و مادران از لحاظ سلامت و دیگر موارد مزایایی دارد مثل کاهش گریه‌ها و کمک به شیردهی که مزیتی اضافه بر آن احساس صمیمانهٔ نزدیک بودن والدین به کودک هم است.

آواز بخوانید

موسیقی برای کودکان تأثیری عاطفی دارد، یعنی همان نوع تأثیری که روی بزرگسالان دارد و صدای شما در دسترس‌ترین ابزار برای تولید موسیقی است. کودکتان اهمیتی نمی‌دهد اگر نتوانید نت‌‌ها را درست برایش بخوانید یا صدایتان کوک نباشد، بلکه او فقط از اینکه به اندازهٔ کافی به شما نزدیک است تا بتواند صدایتان را بشنود خوشحال و راضی خواهد بود.

موسیقی پخش کنید

شما هم حتماً برای کودکتان لالایی می‌خوانید، اما لازم نیست فقط لالایی یا آهنگ‌های معروف و خاصی را بخوانید. این فرصتی برای شما و همسرتان است که برخی از سبک‌های معروف موسیقی یا موزیک‌های محبوبتان را با فرزندتان به اشتراک بگذارید. شاید شما نیز از نوع ملودی و موسیقی‌ای که برای کودکتان آرامش‌بخش است و با آن خوابش می‌برد یا آرام می‌گیرد متعجب شوید.

برایش کتاب بخوانید

کتاب، روزنامه، مجله، آگهی‌های روی بیلبوردها، بروشورها و هر نوشتهٔ دیگری را می‌توانید برای کودکتان بخوانید. کتاب‌هایی که برای شیرخوران وجود دارد می‌تواند از جنس پلاستیک یا مقوا باشد که خیلی زود پاره یا توسط کودک خورده نشود. درست است که در زمان نوزادی یا اولین ماه‌های زندگی‌اش متوجه مفهوم چیزی که برایش می‌خوانید نباشد اما این کارتان هم شروع بسیار خوبی برای آشنایی کودک با کتاب و خواند است و همچنین معرفی کلمات و پرورش یادگیری و درک زبان را در او شکوفا و راحت‌تر خواهد کرد، پس قدرت کتاب را فراموش نکنید.

با هم ورزش کنید

پیاده‌روی با کالسکه، یوگا یا هر ورزش روتینی که فرصت انجام آن را با همراهی کودکتان داشته باشید راهی فوق‌العاده برای احساس نزدیکی و پیوند شما با اوست. سعی کنید بخشی از این زمان ورزش کردن در طول هفته را طوری تنظیم کنید که همسرتان نیز با شما به پیاده‌روی بیاید یا در کنارتان ورزش کند؛ این کار برای هر سه نفر شما خوب است.

ادای یکدیگر را دربیاورید

وقتی کودکتان شروع به غان و غون می‌کند، جلوی خودش ادای آن صداها را دربیاورید و ببینید چه مکالمه و گفت‌وگویی بین شما شکل می‌گیرد. همچنین این یک راه غریزی والدین برای تشویق رشد زبانی کودکشان است که تأثیرگذاری آن اثبات شده است و تقلید حالت‌های دوست‌داشتنی صورت کودکتان هم همان تأثیر را دارد. بهتر است به این کار به عنوان شروع چیزی که آغاز شکل‌گیری یک گفت‌وگوی مادام‌العمر خواهد بود نگاه کنید.

چیزهایی برای او بنویسید

یک کار دیگری که می‌توانید برای داشتن یک پیوند عاطفی بسیار شیرین و واقعی با فرزندتان در سال‌های بعدی داشته باشید این است که شروع به نوشتن کنید. بد نیست دفترچهٔ یادداشتی تهیه کنید و وقتی کمی زمان دارید شروع به نوشتن احساستان نسبت به خود، زندگی و کودکتان کنید. چیزی که می‌نویسید می‌تواند تنها یک دل‌نوشته باشد یا با تمرین تبدیل به یک قطعه شعر شود. این کار به شما کمک خواهد کرد تا هم بخشی از اضطراب احتمالی خود را برطرف کنید و هم وقتی کودکتان بزرگ شد به عنوان یک یادگاری بسیار ارزشمند از شما آن را نگاه دارد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط