رشد کودک در هفتهٔ سوم ماه ششم تولد

رشد کودک در هفتهٔ سوم ماه ششم تولد

نمودار رشد کودک به شما نشان می‌دهد که کودکتان چه پتانسیلی دارد که اگر این پتانسیل هنوز رخ نداده است، به زودی اتفاق می‌افتد. اما سرعت مراحل رشد هر کودکی مخصوص به خودش است. همچنین برخی از کودکان خاص مثل کوکی که زودتر از موعد تولدش به دنیا آمده، ممکن است به زمان بیشتری برای رسیدن به نقاط عطف رشد نیاز داشته باشد. پس بهتر است نگرانی‌های خود را در زمینهٔ چگونگی رشد فرزندتان با پزشک کودکتان در میان بگذارید. در این مطلب می‌توانید با زندگی یک کودک در هفتهٔ سوم از ششمین ماه تولدش آشنا شوید.

درک و تشخیص بهتر

در این سن، توانایی ‌کودک شما در تشخیص اشیای بسیار کوچک و با نگاه دنبال کردن اشیای متحرک بهتر شده و او ممکن است بعد از دیدن تنها بخشی از یک شیء مثلاً یکی از اسباب‌بازی‌هایش که از زیر مبل بیرون زده قادر به تشخیص آن باشد. این مهارت مبنای بازی قایم موشک است که در ماه‌های آینده می‌توانید با او بازی کنید. ‌کودک همچنین می‌تواند یک شیء را در حینی که از دید او خارج می‌شود دنبال کند. همچنین اگر او را نزدیک به یک شیء نگه دارید، ممکن است به سمت آن خیز بر‌دارد و وقتی به آن رسید به سراغ شیء بعدی که دورتر از دسترسش است برود.

کمی قبل‌تر، ‌کودک شما تمایز بین رنگ‌های تند مشابه یا طیف رنگ‌ها را یاد گرفت و حالا شروع به تشخیص تفاوت‌های ظریف در میان رنگ‌های ملایم کرده است. خواندن کتاب‌هایی در مورد رنگ‌ها یا بازی با لگوهای رنگی راهی عالی برای یادگیری در مورد رنگ‌هاست.

فشار محیط و افراد

هنگامی که ‌کودک در جایی مثل یک فروشگاه شروع به گریه می‌کند، ممکن است بتوانید با کاری ذهنش را از گریه گردن منحرف کنید، هرچند اغلب نه چندان طولانی، ولی برای چند دقیقه می‌توانید او را آرام کنید. مثلاً سعی کنید با شکلک‌های خنده‌دار یا خواندن یک شعر کودکانه حواسش را پرت کنید. چیزی برای نگه داشتن و دهان زدن به او بدهید یا به اشیای جدید در قفسه‌های فروشگاه اشاره کنید. اما به یاد داشته باشید که مناظر، صداها، بوها و افراد غریبه‌ای که ناگهان زیاد نزدیک و صمیمی می‌شوند می‌تواند برای برخی کودکانِ حساس فشارآور باشد.

کشف رابطهٔ علت و معلولی

توانایی ‌کودکتان برای ارتباط برقرار کردن با شما، دیگران و محیط اطراف خود هر روز در حال رشد است. در این سن، کودک همچنان که به تدریج درک می‌کند اقدامات ساده نتایجی دارند، بازی‌های کوچکی را شروع می‌کند. او ممکن است اشیا را بیندازد، فقط برای تماشای اینکه شما آنها را بردارید یا برای اینکه ببیند که چگونه و کجا می‌افتند.

وقتی ‌کودک می‌فهمد که انداختن چیزها به اندازهٔ گرفتن آنها سرگرم‌کننده است، جهان پیرامونش برای او جالب‌تر خواهد شد و البته خانهٔ شما نیز به هم ریخته‌تر می‌شود که هرچند خسته‌کننده به نظر می‌رسد، اما بهتر است سخت نگیرید و به آن عادت کنید، چون تا چند هفتهٔ دیگر، این بازی و ریخت‌وپاش‌ها با قهقه‌های ‌کودکتان همراه خواهد شد.

به زودی می‌بینید که سطح سروصدای خانهٔ شما در حال افزایش است، نه تنها به خاطر غان و غون‌های کودک، بلکه به این دلیل که او کشف می‌کند به هم زدن و ریختن اشیا چقدر سرگرم‌کننده است. به هم زدن، تکان دادن و دهان زدن به اشیا، همگی راه‌های کودک برای آزمایش و بررسی این جهان هستند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط